Crazy Taxi 3: High Roller - recenze
5/10
zdroj: tisková zpráva

Crazy Taxi 3: High Roller - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

4. 2. 2004 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Ve třetím dílu arkádově-závodní série Crazy Taxi vás opět čeká šílená jízda ulicemi měst v roli bláznivého taxikáře, který musí uspokojit i ty nejnáročnější pasažéry. Jak dopadla konverze hry z Xboxu na PC?

Autor: Pavel Oreški
Publikováno: 4.února 2004
První česká recenze této hry zdroj: tisková zpráva Verze hry: finální/prodávaná
Doba recenzování: týden


Obrázek zdroj: tisková zpráva Když se k nám dostane nějaká konverze z PlayStation 2 nebo jiné konzole, až na výjimky typu Grand Theft Auto je to skoro vždy stejné. Okamžitě nám v hlavě hlásek našeptává, že i tentokrát si spálíme prsty a že hraní něčeho, co má původ na konzolích, je pro nás kacířství. Ale ozve se i druhá polovina mozku s tím, že když se konzolových her prodává několikanásobně více než her pro osobní počítače, přece na nich musí něco být. A vždy si přejeme, aby se tentokrát nejednalo o pouhou konverzi bez jakýchkoli změn. A doufáme, že programátoři měli Filipa a konečně už pochopili, co si hráč na PC žádá. A pak znovu cítíme ten bolestivý pocit procházející skrz polštářky do dlaní a rukou, které se vzápětí škvaří na ohni šlehajícím z konzolového pekla…

 Nejen pražští taxikáři jsou blázni
Přiznám se, že když mi jd nabízel Crazy Taxi 3, radostně jsem zavísknul a nevšímaje si jeho uštěpačné poznámky, že to nikdo jiný nechce, okamžitě čapnul CD a hurá domů. Důvod je jednoduchý. Když jsem byl před dvěma lety ve Velké Británii, dostal jsem se do situace, kdy se místo počítače v rohu krčila „pouze“ PS2 a pár her. Mezi nimi byl i starší bratříček hry, o níž je dnes řeč - Crazy Taxi (recenze). Vyzkoušel jsem všechny ostatní, i tehdy velký hit Red Faction, ale žádná mě nezaujala více, než právě Bláznivý Taxík. Popravdě řečeno to bylo hlavně proto, že jiné hry jsem zkrátka nebyl schopen pomocí joypadu ovládat tak, abych dosahoval alespoň uspokojivých výsledků.

Myšlenka, která stojí za celou sérií Crazy Taxi je primitivně jednoduchá. Jezdíte po jednom ze tří měst taxíkem, nabíráte zákazníky a v časovém limitu je vozíte na požadovaná místo. Pokud jste hráli Mafii, stačí si vzpomenout na úvodní mise a o obsahu téměř celé hry máte jasno. Těžko se věří, že něco tak prostého by mohlo být zábavné, ale jak už jsme se mnohokrát přesvědčili, v jednoduchosti je síla.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

 Tik tak
Crazy Taxi 3 nabízí hned tři způsoby, jak se v kožené sedačce žlutého korábu vyblbnout. Na výběr jsou Normal Rules (normální pravidla), dále volné jízdy na čas a úkolově orientované Crazy X. Když se rozhodnete pro Normal Rules, je vám na začátku přiděleno padesát sekund. Jakmile zastavíte u zákazníka, automaticky k nim přibudou další, podle toho, kolik osob a jak daleko vezete. Zájemce o dopravu poznáte tak, že stojí v různobarevných kruzích, vlastně mnohoúhelnících :-) Člověk označený zeleně míří daleko, oranžově na kratší vzdálenost a červená znamená pojížďku za roh.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva V závislosti na tom, jak rychle dorazíte na místo určení, získáváte časový bonus – pět, dvě nebo žádnou sekundu. No a až veškerý čas promrháte, končíte. Zpočátku jsou limity velmi příznivé, ale čím déle jezdíte, tím více jsou zákazníci nevrlí a doprava hustší. Volné jízdy se liší pouze tím, že máte tři, pět nebo deset minut a v nich se snažíte odvézt maximum pasažérů. V obou případech musíte vydělat balík peněz a dosáhnout lepšího postavení v tabulce. Kromě základní sazby pasažéři platí i za nebezpečnou jízdu. Přihazují peníze, když těsně míjíte ostatní auta nebo předvádíte dlouhé skoky. Rozdíl mezi dobrým a špatným hráčem je právě v tom, jak dobře umí téhle zvláštní velkorysosti využít.

 Sport budoucnosti - TAXIBALL!
Třetím módem je Crazy X. Obsahuje 24 úkolů, které plníte v úrovních k tomu speciálně určených. Nejdříve jsem byl Crazy X nadšen, protože úvodních pár misí je vskutku originálních a vtipně zpracovaných. Hned prvním úkolem je jakási obdoba letů na lyžích. Na skokanském můstku je třeba se pořádně rozjet a v ten pravý moment se odrazit. Nebo variace na americký fotbal, kdy taxíkem musíte zaskórovat touchdown. Stojíte na jedné straně hřiště a proti vám se valí desítky aut od nejmenších prdítek po obrovské trucky.

Jenže jakoby se autoři na začátku z nápadů vyčerpali a pak už jde vesměs o nudné přeskakování propastí. Postupem času se plnění úkolů stává doslova peklem, protože jakmile uděláte jedinou chybičku, víte, že zadání nesplníte a v menu hledáte položku restart. Přesto mě to nutí se ke Crazy X vracet a tvrdošíjně zkoušet štěstí. Splněním první várky úkolů se odemknou mapy jednotlivých měst a později se dostane i na nová auta.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Cesta z města
V prvním dílu Crazy Taxi byla jediná lokace, ve druhém dvě a schválně jestli uhodnete, kolik jich je ve trojce. Ano, jsou tři. Je smutné, že první dvě jsou jen jemně poupravená města z předchozích částí. Vzhledem k rozsahu hry by spíše Sega měla mluvit o datadiscích a ne o pokračování, i když dvojka pro PC nikdy nevyšla. Ale s tím jen těžko něco naděláme a tak si raději pojďme všechny lokace představit:

West Coast
Tradiční americké město s baseballovým stadionem, nákupním centrem, hotely, obchody a univerzitou. V jedné části trochu připomíná San Francisco svými strmými ulicemi, po nichž jezdí tramvaje a když přejedete po dvouproudé dálnici do té druhé, připadáte si jak na Manhattanu. Jako u všech ostatních je zde na výběr ze čtyř řidičů – zelenovlasý Axel, prostoduchý B.D. Joe, krásná Gena a drsný Gus. Nejpovedenější kousek.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Glitter Oasis
Jasná variace na Las Vegas plná kasín, hotelů, restaurací, zábavních parků a pouštních tábořišť. Oproti West Coast se odehrává v noci a k obvyklým pasažérům přibývají barové tanečnice a jiné pochybné existence. Zde volíte mezi pankáčem Angelem, černochem se sporťákem BixBite, tlustou Mrs. Venus a flegmatickým Zaxem. Slušný střed.

Small Apple
Kdo někdy slyšel, že se New Yorku říká velké jablko, asi už ví, odkud vítr vane. Po nocích jezdíte mezi vysokými mrakodrapy, mezi vysokými mrakodrapy a mezi... Ze všech tří měst je nejméně nápadité a přehledné. Trmácíte se po stále stejných rovných ulicích a pokud neznáte přesné postavení všech důležitých objektů a zkratek mezi nimi, dlouho jezdit nebudete. K dispozici jsou Slash, tvrďák Iceman, křehká Cinnamon a stařík Hot-D. Nuda.

 Tradá, půlka článku, čas na reklamu
Při designování měst nějakou chytrou hlavu napadlo, že když už jezdíte mezi obchody, restauracemi a jinými komerčními objekty, dalo by se na tom vydělat. A tak manažeři Segy oběhli pár firem a výsledkem je, že lidé chtějí odvést na jídlo do Kuřecího masakru z Kentucky nebo nakoupit do obchodu Levi. Reklamu si zaplatilo kolem desítky společností a musím uznat, že jakkoliv mi stupidní propagace firem v rádiích nebo filmech vadí, tady tzv. product placement nepůsobí vůbec rušivě. Naopak Sega zvolila neotřelou formu, která hře přidává na věrohodnosti.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Hele vole, já mám káru
Přestože má každý řidič jiné auto, rozdíl mezi vozy je prakticky nulový. Dá se vypozorovat, že některé vozy po nárazu do protijedoucích aut méně zpomalují, další trochu rychleji akcelerují a jiné jsou „hubenější“, díky čemuž je s nimi kličkování v zácpě snazší. Ale jak jsem uvedl, jsou rozdíly opravdu minimální a na výsledné skóre nemají vliv. Fyzikální model je poplatný názvu hry – šílený. Při rychlém rozjezdu šlehají z pod kol plameny, občas se vám povede zastavit na padesátníku.

S bouračkami si hlavu dělat nemusíte, protože ve hře neexistuje žádné poškození. Havárie auto jen na chvilku zpomalí, v lepším případě ani to ne. Velký význam mají skoky. V jedničce jsme museli kvůli nim najíždět na rampy, ale teď už skáčete rovnou pomocí mezerníku. Vyhnete se tak spoustě nepříjemností a když danou úroveň dobře znáte, často i ušetříte drahocenný čas nebo naberete na normálně nedostupných místech obzvláť zazobané parchanty.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Crazy Taxi 3 je zkrátka arkáda z nejčistších a na nic jiného si ani nehraje. A to je pravděpodobně její největší klad i zápor. Nejsme na podobné hry zvyklí a spousta lidí proto nad Crazy Taxi zlomí hůl. Do kola se opakující ježdění z jednoho konce města na druhý nebude bavit každého, protože ať se snažíte, jak chcete, ničeho jiného než vyššího počtu bodů se nedočkáte. A to je pro zmlsaného PCčkářského samotáře málo. Ale jestliže na jednom počítači hraje třeba i táta, ségra, máma nebo přítelkyně, nejlépe všichni, máte o zábavu postaráno. Crazy Taxi 3 pochopí každý a hon za lepším skóre nabere nových rozměrů. Kdyby autoři nebyli líní, mohli přihodit třeba nahrávání výsledků do internetových žebříčků a to by se to potom závodilo.

 Jedeme z kopce
Jak jsem upozorňoval už na začátku, jde o konverzi z konzole Xbox, pro kterou hra vyšla už v září 2002. Při rozhodování o koupi Crazy Taxi 3 je tedy nutné počítat s tím souvisejícími neduhy. Jasno vám bude hned na začátku, kdy na úvodní obrazovce poblikává PRESS START. A tak je to pořád. Pohyb po menu je těžkopádný a zdá se mi, že prst dopadá na klávesnici vícekrát, než je potřeba. Ačkoliv si na konci téhle věty poleji ruce vodkou a vydesinfikuji ohněm, musím vám k ovládání doporučit joypad (auuuuu). Na klávesnici to také jde, ale znáte to, když držíte dvě klávesy, občas už počítač na zmáčknutí té třetí nezareaguje. Částečně se to dá eliminovat tím, že z ovládacích kláves vynecháte kurzorové šipky, CTRL, ALT a jiné nepísmenkovce, ale stoprocentní to není. Klávesnice je také silně nevhodná k čarování důležitých komb, jako rychlý start nebo smyk.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
Zvětšit zdroj: tisková zpráva 15 dalších vytípaných obrázků z hraní jsme přidali do sekce screenshotů

Tím výčet chyb hry rozhodně nekončí. Grafika je hrozná nejen na dnešní poměry, ale spokojen bych s ní nebyl ani před pár lety. Dokonce se mi zdálo, že je horší než ta z prvního dílu na PS2. Potom zůstává rozum stát, proč je k běhu vyžadována nejméně GeForce 3 nebo 4 Ti a vyšší. Kdo nemá kartu podporující pixel shadery 1.3, ten Crazy Taxi nerozjede, takže chudáci s GF4 MX mají smůlu. Nechápu. Jinak jsou požadavky na hardware nízké, stačí 256 MB RAM a 1 Ghz procesor, ale hra se rozběhne i s pomalejším HW. A přestože jsem se pohyboval v blízkosti minimálních požadavků, hra běžela po většinu času bez problémů.

 Na kovárně, to je nářez
Vlastní, i když malý, odstavec si zaslouží hudba. Jde o sbírku agresivních kytarovek alá Green Day. Jména jako Pivit, Briggs, 13 Cats, Total Chaos, The Kings of Nuthinn, Dunamus nebo SX-10 mi sice neříkají zhola nic, ale to je asi tím, že podobnou muziku neposlouchám. Přesto uznávám, že se ke hře výtečně hodí a žene hráče za tučnějšími výdělky. Docela legrační jsou hlášky řidičů a zákazníků, ale po chvíli vás přestanou bavit, protože se opakují stále dokola.

 Závěr
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Crazy Taxi 3: High Roller je vhodná hra pro odreagování od složitějších kousků. Mám v plánu si ho na disku nechat i po dokončení recenze a občas si nějakou jízdu střihnu. Jenže jedna věc je dostat hru zdarma k posouzení a druhá je koupit si ji za drahý bakšiš v obchodě. V tom případě bych po něm sáhnul jen v případě, kdybych nevlastnil žádný z předchozích dílů, protože změny oproti nim se nedají považovat ani za kosmetické. A v neposlední řadě záleží na tom, jestli máte na čistokrevné arkády žaludek.

Stáhněte si: Demo, Cheaty...

Související články: Crazy Taxi recenze (8/2002), Novinky

Pavel Oreški
připravil: jd



 
 
Smarty.cz

Verdikt:

Pro odpočinutí a rychlou pařbu vhodná taxikářská zběsilost, která se potýká se všemi zápory konzolových konverzí – špatnou grafikou, uhozeným uživatelským prostředím a pro klávesnici se nehodícímu ovládání. Herní náplň je primitivní a opakuje se stále dokola, dohrát se to nedá, přesto je Crazy Taxi 3 lehce návykové. Kdyby tak někdo udělal podobnou hru primárně pro PC, s více městy a multiplayerem, to by bylo žůžo.

Nejnovější články