Counter-Strike v1.1 - recenze
zdroj: Tisková zpráva

Counter-Strike v1.1 - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

20. 3. 2001 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Tímto článkem přiblížíme novou verzi 1.1 velice populárního módu Counter-Strike všem těm, kteří ji doposud míjeli a dělali chybu...


Counter-Strike v1.1 - recenze

Autor: Mickey Mouse
Publikováno: 20.března 2001

Tato recenze nebude oslavovat či plivat na žádnou horkou herní novinku, jak bývá zvykem, ale budeme se věnovat již dobře zaběhnuté „klasice“. Tímto článkem oslavíme novou verzi velice populárního herního módu, která právě před pár dny potěšila všechny své fanoušky a hlavně těm nezasvěceným dáme příležitost poznat, co je doposud míjelo.

Jak jsem v prvních řádcích naznačil, je Counter-Strike k dnešnímu dni možné považovat za klasiku v herním průmyslu. Nejde ale o případ tak zcela běžný, spíše naopak se jedná o zcela výjimečný projekt. Nejzajímavější na Counter-Striku je to, že je to herní mód šířený zcela zdarma. Běží na enginu několik let starého a neustále upravovaného Half-Lifu a to má jednu velkou výhodu - hra běží i na pomalejších strojích velice svižně. Pro hraní Counter-Striku potřebujete tedy mít nainstalovaný Half-Life a do něj si CS jednoduše přiinstalujete. Popularita Counter-Striku je tak obrovská, že dokonce před několika měsíci vyšla i jeho retail verze, kterou si kupují zhruba za třetinovou cenu jeho příznivci, kteří nepotřebují Half-Life jako takový a nechtějí tedy platit zbytečně za něco, co nepotřebují. Counter-Strike je tedy i dále zdarma, cena CD pouze zahrnuje vlastní engine firmy Valve. Obě verze programu jsou rovnocenné a spolu navzájem kompatibilní.

Obrázek zdroj: Tisková zpráva Obrázek zdroj: Tisková zpráva Obrázek zdroj: Tisková zpráva
Hlavní menu, výběr postavy a oblíbená cs_italy v trochu nové vizáži

Tím máme za sebou trochu toho suššího a nyní se již vrhneme na samotný Counter-Strike. O co ve hře jde? Proti sobě nastupují dva týmy - teroristé a protiteroristické komando. Týmy se střetávají v krátkých kolech (standardně pětiminutových, ale dá se měnit) na mapách, kde plní protichůdné úkoly. Úkol je daný mapou, na které se hraje a existují čtyři varianty hry:

 Demolition
Prvním typem jsou mapy, kde mají teroristé za úkol vyhodit do povětří některou lokaci tak, že umístí časovanou nálož na určené místo v mapě - tato modifikace se jmenuje demolition a mapy pro ni poznáte podle toho, že v jejich názvu je na začátku předpona de_. Map, na kterých se bude boj točit okolo časovaných náloží je v Counter-Striku celkem jedenáct. Mám-li být zaujatý a ohlásit svého favorita, je to mapa de_train, která je jednoduchá a zároveň skvěle promyšlená a doporučuji ji i nováčkům jako první mapu, ve které by mohli své seznamování s Counter-Strikem začínat.

Standardně existují v mapě dvě taková místa a je v zásadě jedno, které pro výbuch teroristé použijí. Bomba se v této hře objeví vždy na začátku ve výbavě jednoho z teroristů, který od této chvíle plní hlavní roli a stává se klíčovou postavou kola. On sám to pozná tak, že se mu objeví bomba na obrazovce, ostatní pak jej mohou identifikovat podle batohu s bombou, který nese na zádech. Protiteroristické jednotky se naopak snaží teroristům v položení bomby zabránit. Tato hra skýtá několik různých zápletek, do kterých se při hraní můžete dostat. Klasickým ukončením je to, když jeden tým zlikviduje všechny protivníkovy muže. Tím je automaticky kolo ukončeno a vítězí tým, ketrému zůstal naživu nějaký ten hráč. Zajímavá situace může nastat v případě, že se protiteroristům podaří v průběhu kola zabít hráče, který nesl bombu. Tím hra nekončí a teroristé mohou bombu ze země sebrat a aktivovat ji může někdo jiný. Úkol to ale není vůbec snadný, neboť od této chvíle si protiteroristé budou místo, kde se „odložená“ bomba nachází hlídat a pro teroristy proto bude její znovuzískání dosti složité.

Další zajímavá situace přijde tehdy, kdy se teroristům podaří položit časovanou nálož na místo určení a aktivovat její časovač (standardně do výbuchu bomby zbývá 45 sekund). Tím totiž kolo také ještě nekončí. Nyní jsou naopak ve výhodě teroristé a jejich soupeři se musí pokusit zabránit výbuchu tím, že se pokusí již nastraženou nálož deaktivovat. Úkoly se tedy obracejí - protiteroristé hledají nálož, která bliká a vydává zvuky, podle nichž je možné ji lépe lokalizovat, teroristé neprchají od bomby hned co nejdál, ale hlídají ji z nějakého šikovného postu, aby se k ní nikdo předčasně nepřiblížil. Pokud se protiteroristům podaří nastraženou bombu zneškodnit, kolo ihned končí v jejich prospěch, neboť další nálož již teroristé nemají. Deaktivace bomby je dost nebezpečná i proto, že určitou dobu trvá a po tento čas je hráč, který s bombu zneškodňuje snadno zranitelný, protože se prakticky nemůže bránit. V určitý moment je už třeba vzít nohy na ramena a pádit pryč, jinak vás bomba smete a je po vás, ať jste terorista nebo policajt. Proto je někdy dobré i za cenu ztráty vítězství v kole nechat beznadějnou situaci být a snažit se alespoň zachránit nejen holý život, ale především to, co máte u sebe - zbraň, munici, granáty, ochranné vesty, helmu či jiné speciální vybavení.

Obrázek zdroj: Tisková zpráva Obrázek zdroj: Tisková zpráva Obrázek zdroj: Tisková zpráva
Pokládám bombu, nerušit prosím ;)

Dostáváme se totiž k tomu, jak se hra v Counter-Striku vyvíjí. Na začátku prvního kola dostane každý hráč určitou (stejnou) sumu peněz, za něž si nakoupí vybavení dle vlastního uvážení. Možnosti zpočátku nemáte příliš bohaté - máte tak na to si koupit kevlarovou vestu, pár nábojů do pistolky, se kterou se automaticky objevujete, anebo si místo vesty pořídíte pistoli razantnější. To je většinou pro první kolo hry všechno. Po skončení každého kola jsou pak další peníze rozdělovány hráčům podle toho, jak si v kole minulém vedli. Peníze dostane tým za vítězství, hráči za počet zabitých nepřátel apod. Tím ti šikovnější budou mít možnost se do následujících bojů lépe vybavit kulomety, puškami, granáty různých typů nebo třeba kevlarovou helmou. V každém kole máte jen jeden život. Koho zabijí, vypadává z kola a může se maximálně dívat, jak si vedou jeho přátelé. To ale není to jediné, co „mrtvé“ postihne. Jednak vaše výbava zůstane ležet tam, kde vás dostali a může si ji kdokoli snadno ukořistit, navíc do dalšího kola vstupujete se základním vybavením jako na samém začátku hry a je tedy třeba na rozdíl od přeživších kolegů všechno znovu nakoupit. Což může být problém, když chybí $$$. Ještě zmíním to, že do nového kola všichni nastupují s plným zdravím. Vraťme se nyní zpět k herním módům a povězme si něco i o těch dalších.

 Assault
Dalším oblíbeným typem hry je assault (mapy mají na začátku názvu as_). Zde je jeden z hráčů proteroristického komanda vybrán do role VIP - důležité civilní osoby - kterou jeho spoluhráči musí bezpečně doprovodit na únikové místo na mapě, tedy něco jako ochrana prezidenta v Team Fortress Classic mapě Hunted. Centrální postavou kola je tedy právě tento hráč a teroristé se jej snaží zlikvidovat. Pokud se jim to podaří, vyhrávají a ostatní členové komanda již nemají na další průběh hry vliv. VIP se pozná snadno, neboť má zcela jinou vizáž než policisté - je to v podstatě kancelářský civil s ochrannou vestou. Ale to není jediný rozdíl mezi VIP a ostatními hráči. VIP má dvojitou ochranu v podobě účinnější ochranné vesty, což je ale na druhé straně kompenzováno nižší a pomalejší pohyblivostí. Navíc VIP dostává ve hře přidělenou pistoli a nůž a další zbraně ani vybavení si nakoupit nemůže. Průběh kola je pak takový, že se VIP snaží spíše skrývat a jít s určitým odstupem v závěsu za týmovými kolegy. Teroristé mezitím obsazují důležitá místa na mapě a snaží se vypátrat, kudy se nepřátelé vydali.

Zajímavých situací je zde více než dost, VIP se často musí zachraňovat úprkem a je vděčný za každý temný kout, který mu poskytne na chvíli úkryt, kde si může promyslet svůj další postup. V okamžiku, kdy VIP dosáhne cíle své cesty (např. přistavený vrtulník), kolo končí a teroristé prohrávají. V příštím kole se jede nanovo a VIP se stává někdo jiný z řad protiteroristů. Dovolím si zde uvést svého horkého kandidáta na mapu pro tento typ hry, kterým je naprosto skvělý as_oilrig. Ten mě dostal hned na začátku a drží mě pořád. Celkem jsou mapy pro assault v základní instalaci poslední verze Counter-Striku pouze dvě. Nenechte se mýlit malým počtem map. Jsou obě velice dobré, jakož i assault jako takový.

Obrázek zdroj: Tisková zpráva Obrázek zdroj: Tisková zpráva Obrázek zdroj: Tisková zpráva
Perfektní přehled bojiště z věže v as_oilrig; ukázka dvou modelů postav

Udělejme si zase krátkou odbočku a povězme si něco o dalších specifikách Counter-Striku. Určitě vám bude zpočátku dělat potíže zjistit, kdo hraje s vámi a kdo ne. Nehledejte zde typické rozdělení podle barev oblečení jako ve většině jiných týmových her. Kdepak. Teroristé nenosí bez výjimky červené trenýrky a policajti modré teplákovky. Vybíráte si z několika modelů hráčů, které jsou rozděleny na modely teroristů a modely pouze pro policii, ale to je vše. Všechno ve hře pak vypadá jako v reálu - policajta poznáte, ale ne tak snadno a tím míň na větší vzdálenost. Určitým vodítkem může pro začátečníky být to, že policejní modely jsou vesměs tmavější než ty teroristické, ale věřte mi, že si často nebudete až tak jistí.

Co tedy teď? Mám střílet po všem, co se šustne nebo raději budu dvakrát měřit a riskovat, že mě ten druhý sejme? Pro tuto příležitost je vaše obrazovka vybavena jednoduchým radarem, který vám ukazuje pouze spoluhráče. To znamená, že když si nejste jisti, mrknete do radaru a vidíte, jestli tím směrem je některý váš spoluhráč či nikoli. Ještě lepší než toto řešit přímo v akci je vždy před proniknutím do sektoru, kde očekáváte možný střet se předem přesvědčit, kde kdo ze spoluhráčů stojí, abyste měli jistotu, odkud může spoluhráč přijít. Za zabití spoluhráče jste penalizováni jak finančně, tak některé servery vás mohou v příštím kole za trest vynechat ze hry. A to nemluvím o tom, že dotyčný zabitý vás určitě nebude mít rád. Vysloužit si přezdívku team killer nepatří mezi pocty, o které byste se měli snažit.

 Counter-Strike
Třetí odnoží Counter-Striku je modifikace nazvaná jako samotná hra - counter-strike. Zde se setkávají teroristé s policií v klasické podobě - teroristé drží rukojmí a policie se je snaží osvobodit. Toho se dá dosáhnout jak eliminací všech teroristů, tak nalezením rukojmích a jejich odvedením na bezpečné místo, které je v mapě pro tyto účely označeno. Roli rukojmích zde nehrají živí hráči, ale jednoduší boti, kteří rozumí příkazům „pojď se mnou“ a „zůstaň stát“ a pomocí nich si tedy své rukojmí ovládáte. V zájmu obou týmů je, aby zůstalo naživu co nejvíc rukojmích, neboť je to finančně honorováno. Pokud rukojmího někdo zabije, ucítí to na výplatě. Pokud protiterorista rukojmího odvede do bezpečí, budou prémie. Rukojmí jsou celkem většinou čtyři a tak dostat až čtyřnásobné prémie není k zahození. Ale prémie nejsou zadarmo a je to větší fuška než postřílet teroristy. Volba je tedy na vás. Pokud osvobodíte všechny rukojmí nebo pobijete teroristy, máte jako policajt vyhráno. Pokud teroristé vyklidí mapu od policejního komanda, radují se oni. Velice oblíbená mapa pro tento druh hry, s níž se i na Internetu často setkáte je cs_militia (viz obrázky níže), která je v sadě map Counter-Striku již velice dlouho, z novějších map si získala velkou oblibu cs_italy. Celkem je podobných map ve hře devět, z toho několik je v poslední verzi Counter-Striku zcela nových.

Obrázek zdroj: Tisková zpráva Obrázek zdroj: Tisková zpráva Obrázek zdroj: Tisková zpráva
Únik s rukojmími prováděný nezkušeným hráčem, jinak to ani dopadnout nemohlo

Taktizování je to, co si při správném hraní Counter-Striku užijete a je to zároveň to zásadní, co odlišuje tuto hru od klasických 3D akcí typu Quake nebo třeba UT. Zapomeňte na zběsilé poskakování a úprky v mapě, vrhání se do klubka nepřátel v touze za rychlými fragy apod. V Counter-Striku je krása hry v něčem zcela jiném. Na začátku každého kola je věnováno několik úvodních vteřin nakupování výzbroje. Jelikož tento čas je opravdu v jednotkách vteřin, je v podstatě nutné znát přesně, kde se vaše oblíbené zbraně a vybavení nacházejí, abyste nemarnili čas dlouhým nakupováním, zatímco již jinde zuří bitva. Primárním úkolem v samém začátku kola je tedy zvládnutí optimálního nákupu. Nezapomeňte, že kromě pušky musíte koupit i náboje. Nováčkům se často stane, že vyběhnou s oblíbenou zbraní do terénu a až tam zjistí, že nemají čím střílet. Další důležitou činností je kontrola stavu nábojů ve zbrani v průběhu hry. Vyběhnout do akce s jediným nábojem v zásobníku většinou končí vaší smrtí. Proto si zvykněte sledovat, jak na tom náboje ve zbrani jsou a v klidné chvilce nezapomeňte přebíjet.

Po úspěšném nakoupení se dostáváte do druhé fáze, která je typická tím, že se snažíte sprintem dostat na důležité pozice v mapě, ale tak, aby vás nepřítel nezaslechl. Proto zavčas nechte klusu a přepněte se na pomalé, ale tiché chození. A to už se dostáváme k vlastnímu pohybu ve hře. Zde je důležité zůstat co možná nejdéle nezpozorován a s tím souvisí i neslyšný pohyb. Občas je třeba rychle přeběhnout nějakou odkrytou část mapy nebo se rychle přemístit cestou, kde nepředpokládáte výskyt nepřátel, ale jinak se chodí tiše a hledá se zvuk, který by nepřítele prozradil. Při střetu, kdy začnou kašlat kulomety, už samozřejmě není potřeba se plížit, ale pokud přežijete, je dobré se zase uklidnit a přemístit se jinam, kde vás nečekají. S nutností o sebe dbát souvisí i to, že ve hře nenajdete žádné lékárničky či jim podobné léčivé artefakty. Zdraví je jen jedno a komu ubude, vrátí se mu až v příštím kole. I účinnost zbraní je vyšší a není třeba do hráče nasypat desítky kulek z kulometu, než nadobro klesne.

 Escape
Poslední - čtvrtou - modifikací hry je varianta escape. Zde se jedná o to, že teroristé se objeví v mapě pouze s pistolemi a noži a jejich úkolem je dostat se na jiné místo v mapě, čímž se zachrání. Protiteroristé mají naopak za úkol všechny teroristy pochytat - rozuměj zneškodnit, čili zabít. Teroristé sice nemohou v úvodu kola nakupovat, ale pokud nějakou zbraň v mapě ukořistí, mohou s ní bojovat. Musím říci, že tato poslední herní varianta je nejméně hraná a v poslední verzi Counter-Striku 1.1 pro ni dokonce nenajdeme ani jednu mapu. Mě tento radikální přístup překvapil a myslím si, že určitě stojí za to si hru v tomto provedení vyzkoušet stažením některé mapy s předponou es_ nebo jejím vypreparováním ze starší verze Counter-Striku.

Obrázek zdroj: Tisková zpráva Obrázek zdroj: Tisková zpráva Obrázek zdroj: Tisková zpráva
Nákladní nádraží nabízí spoustu skrýší a de_train patří k těm zajímavějším mapám

Zbraně a jejich reálnější chování jsme už nakousli. Nyní si o tom řekneme něco víc. Counter-Strike je herní mód, který vytváří citlivě vyrovnaný kompromis mezi realitou a hrou a právě díky tomu je tak skvěle hratelný. Snaha o realismus zde není dosažena za každou cenu a jsou zde schválně zachovány některé prvky tak, aby hra bavila. Zbraně mají reálný vzhled, balistiku, chování při dávkové střelbě i víceméně relativní účinnost. Balistika se projevuje tak, že pistolí nedostřelíte tam co ostřelovačkou a ani netrefíte pokaždé stejné místo, i když do stejného místa míříte, střelba snajperkou od boku není nejpřesnější, při střílení delšími dávkami kropíte kde co jen ne cíl - prostě tak, jako byste stříleli ve skutečnosti. Na druhou stranu třeba účinnost už není reálná, ale nižší, aby neznamenal jeden zásah jakoukoli zbraní okamžitou smrt.

Dále je rozdíl, kam soupeře zasáhnete. Trefa do hlavy razantnější zbraní znamená okamžitou smrt, po zásahu do nohou soupeř zakolísá a nějakou chvíli není schopen pohybu apod. S tím vším je potřeba se seznámit a při střelbě třeba kulometnými zbraněmi se naučit střílet spíš přerušovaně v kratičkých dávkách, při ostřelování je mnohem přesnější si zakleknout než střílet ze stoje, natož za běhu apod. Zkuste si vzít tréninkově různé zbraně a palte proti zdi různými způsoby a uvidíte sami, co se s kulkami děje. Musím říct, že tak dobře zpracované zbraně jsem v jiné hře neviděl. Další věcí, která je v Counter-Striku zajímavá, je to, že některé zbraně dokážou prostřelit i dřevěné dveře nebo dokonce tenké stěny, takže i tohle je možné při hře využít.

Ze zbrojního arsenálu máte k dispozici nůž, který se hodí pro tiché zneškodnění nepřítele, několik pistolí, z nichž některé můžete používat i v tzv. combo módu, tedy v každé ruce jednu. Dále zde najdete brokovnice firmy Benelli, které jsou na dálku neškodné, ale olověný kužel, který z hlavně vyletí má velký rozptyl a na menší vzdálenost vysokou účinnost. Dále ve hře najdete několik nejznámějších poloautomatických zbraní, až se dostanete po těžší kalibry, které otevírá třeba známý a oblíbený Kalašnikov, který při opatrné střelbě po jednom náboji plní obdobnou funkci jako lehčí snajperka, oblíbený je i automat se zaměřovačem od Steyera a vrcholem jsou pak snajperky, z nichž velkou oblibu u zkušenějších hráčů získala tzv. „Arktica“, která jediným zásahem kamkoli znamenala okamžitou smrt. Píšu znamenala, protože v poslední verzi již byla tato její schopnost kompenzována tím, že střelou do končetiny oběť pouze zraníte, navíc snajperkám zmizel z obrazovky záměrný kříž, pokud je nesete u pasu a nikoli zalícené. Jsem sám zvědavý, co tato změna s hrou provede. Nesmím zapomenout ještě dodat, že některé zbraně mohou používat pouze teroristé, jiné mohou nakoupit jen policejní jednotky. Pokud chcete získat zbraň, která ve vašem týmovém obchodě není, je třeba si ve hře vyhlídnout soupeře, který s ní bojuje, a po jeho zlikvidování si jeho zbraň sebrat. Pokud ale zabijí později vás, je tato zbraň opět v nenávratnu a jediná možnost na její získání je opět od soupeře.

 Vhodná taktika nadevše
Základem správné hry je v Counter-Striku dobrá znalost mapy. Bez toho spíše bloudíte a na nějaké taktizování příliš prostoru nenajdete a navíc nebudete vůbec tušit, odkud to na vás může přiletět. Naopak budete mít pocit, že soupeř je neviditelný. Základem úspěchu je umět si v mapě vytipovat důležité lokace, ostřelovačské posty a cesty, které můžete při přesunu z jednoho místa na jiné nejlépe použít. Někdy je to dokonce nutné, protože bráníte-li dvě místa na mapě, kam mohou teroristé položit bombu, musíte vědět, jak se rychle mezi nimi můžete přemístit v případě, že teroristé zaútočili jinde, než jste je čekali. Dobrý hráč se pozná kromě přesné mušky i podle toho, že se nezdržuje dlouho na jednom místě, tím méně tam, kde jej nepřítel zahlédl. Moment překvapení je to, co ve hře hraje důležitou roli a s tím dále souvisí modifikování týmového chování a jeho strategie v jednotlivých kolech. Aby bylo jasno, tak po skončení kola hráči naskakují do stejné mapy za stejné týmy a hra se vlastně opakuje, dokud nedosáhnete času, který byl pro hru v mapě stanoven nebo pokud jeden z týmů nedosáhne předem zvoleného počtu vítězství. Můžete zkusit použít stejnou vítěznou taktiku jako v předchozím kole, ale soupeř vás po chvíli odhalí a bude vědět, kde vás čekat. Proto je dobré strategie měnit a překvapovat jinými postupy, k čemuž samozřejmě je také potřeba hrát na dobře udělané mapě. Mapa by měla být vyvážená a skýtat stejné šance oběma týmům. Hra na více kol má své kouzlo i v tom, jak se převaha může v průběhu hry přelívat z jednoho týmu na druhý. Není vůbec výjimkou, že zpočátku jasně vítězí jeden tým, ale pak dojde ke zlomu kdy soupeř najde účinnou taktiku a situace se okamžitě obrátí a bodují druzí, než ten první tým zase najde účinnou obranu. Prostě krása Counter-Striku je v tom, že si hru můžete modifikovat jak chcete a i když budete hrát stejnou mapu mnohokrát za sebou, vždy můžete přijít s něčím, čím soupeře překvapíte.

Obrázek zdroj: Tisková zpráva Obrázek zdroj: Tisková zpráva Obrázek zdroj: Tisková zpráva
Campování za bednou se někdy může stát osudným, neboť se skrz ně dá střílet

Nesmím zapomenout na používání granátů, které hrají svoji důležitou roli. Nejedná se jen o granáty explozívní, které mají za úkol zranit, ale najdeme ve výbavě i granáty oslepující či kouřové. Obojí se výborně hodí v případě, kdy potřebujete projít sektorem, který je dobře bráněný soupeřem a vběhnutí mezi jeho hlavně by znamenalo sebevraždu. Oslepující granát vyšlehne tak ostré světlo, že všichni, kdo se daným směrem dívají několik vteřin nevidí kromě bílé záře nic. A to stačí. Kouřový granát sice neoslepí, ale vytvoří dým, do něhož se dá šikovně schovat. Dále ve hře najdeme i speciality jako brýle pro noční vidění nebo soupravu pro rychlejší deaktivaci časované nálože.

 Boti
Donedávna byl negativním rysem fakt, že do Counter-Striku neexistovali žádní počítačoví oponenti - boti. Tím byla prakticky hra omezena jen na hru po síti nebo Internetu. Obojí je pro klasického českého pařana dost frustrující, neboť málokdo se jmenuje Klapzuba a má doma deset bráchů, navíc vybavených počítači, Internet v domácnostech a jeho využití zase většinou řídí moloch, který nastavuje ceny za připojení takové, jako by k nám skrz dráty teklo málem zlato. Nechme lamentování nad něčím, s čím nic nezmůžeme, pojďme se na věc podívat z té lepší stránky. Boti pro Counter-Strike už nějakou dobu existují, a to v použitelné podobě. Začátky byly těžší a první pokusy neměly s hratelností nic moc společného, ale dnes je situace již mnohem veselejší.

Existuje několik druhů externě vyvíjených botů, které můžete v Counter-Striku použít a trénovat sami na svém počítači. Na místě je uvést několik linků, odkud si můžete boty pro hraní Counter-Striku stáhnout. Dost oblíbený a dobře hodnocený je RealBot, kterého webovou stránku včetně možnosti stažení najdete na bot.counter-strike.net/realbot/. Zde se dozvíte vše jak o botovi samotném, tak o jeho nastavení, konfiguračních možnostech apod. Druhým oblíbeným botem je třeba AndroidBot, který má svoji stránku zase na bot.counter-strike.net/android. HPBBot má stránky zde, NNBota najdete zase tady a nakonec můj oblíbený PodBot se nachází zde. Existují i další boti, ty, které jsem vybral, patří pouze mezi nejznámější. Každý bot je vyvíjen někým jiným, každý má svá specifika, klady a zápory. Je na vás si vyzkoušet, který se vám bude zdát při hraní nejlepší a kterého budete chtít používat. Většina botů má volitelné parametry, k nimž hlavně patří úroveň. O těchto detailech se zde ale nebudeme rozepisovat, nebo bychom nikdy neskončili.

Ke hře s boty bych měl jeden dovětek, a tím je taktizování a týmová hra. Přeci jen poznáte rozdíl mezi hrou proti botům a živým hráčům, což jistě chápeme a známe z jiných her. Přesto často budete mile překvapeni, jak to botům jde a jak „chytře“ se chovají. Budete tomu muset přizpůsobit své chování i vy a hrát trochu jinak - dupání většinou boty nijak nepřiláká, naopak větší nebezpečí bývá v přestřelkách, kde je jejich přesnost vyšší než u lidských protivníků. Counter-Strike je skvělá hra a odpovídá tomu i jeho hráčská obec. Nechci zde praštit čísly, jenom dám na vědomí, že hráčů UT i Quaka dohromady zřejmě není zdaleka tolik, jako vyznavačů Counter-Striku. Vzhledem k tomu, že se jedná o nekomerční titul, je překvapení o to větší.

 Resumé
Zvětšit zdroj: Tisková zpráva Když rekapituluji to, co jsem už o Counter-Striku napsal, vidím, že jsem zapomněl na to, co bývá u her hodnoceno jako první - grafiku a zvuky. U obojího musím zase zůstat s laťkou hodně vysoko. I když je engine hry starý přes tři roky, vypadá vše velice dobře. Mapy mají charakter reálných krajin, interiéry skladišť, vlakových hangárů a jiných průmyslových komplexů, nebo třeba ropná věž - to vše vypadá velice dobře a dodává to hře na autentičnosti. V poslední verzi byly ještě vylepšeny modely všech hráčů, které nyní vypadají ještě lépe a to samé platí o modelech zbraní - ty jsou prostě výborné. A zvuky? Budete žasnout. Od chůze po různém povrchu přes šplhání po kovovém žebříku, brodění se vodou či hukot transformátoru až po vynikající ozvučení všech zbraní. Gooseman a jeho parta (tvůrci Counter-Striku) jsou prostě perfekcionisté.

Counter-Strike existuje v současnosti ve verzi 1.1, kterou si můžete stáhnout přímo z našeho lokálního mirroru zde (20 MB nebo 89 MB), verzi pro Linux, dedikované servery apod. najdete na homepage hry. Další stránky o Counter-Striku najdete třeba na www.planethalflife.com a asi nejlepší web, který jsem o této hře objevil je německý www.counter-strike.de, kde najdete (pokud vládnete aspoň trochu němčinou) spoustu informací, tipů, udělátek, map včetně recenzí a dalších velice užitečných věcí. I u nás máme webovou adresu www.counter-strike.cz, která se snaží alespoň pro ty neanglo a negermanofilní české hráče překládat něco informací o dění okolo hry, nicméně obsah ani formu těchto stránek bych raději nehodnotil - však posuďte sami.

Pro ty, kdo si hodláte Counter-Strike nainstalovat, ještě přidám jednu důležitou informaci - potřebujete nový patch na Half-Life, současně je v kurzu verze 1.1.0.6. Pokud vše potřebné pro hraní máte, hurá do boje. Stojí to opravdu za to.

P.S. Další články na téma Counter-Strike, v nichž rozebereme například nové mapy nebo změny ve verzi 1.1, budou následovat v příštích dnech.

Mickey Mouse

Nejnovější články