Buzz: Světový kvíz - recenze české verze
8/10
zdroj: tisková zpráva

Buzz: Světový kvíz - recenze české verze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

5. 3. 2010 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Vážení soutěžící, další otázka zní: Který politik pronesl proslulý bonmot "Nechci se vás dotknout, ale kdo z vás to má"? Znalostní kvíz pro celou rodinu je v češtině.

Autor: Michal Jonáš
Publikováno: 5. března 2010
Verze: PS3/prodávaná/česká
Doba recenzování: 2 týdny


Obrázek zdroj: tisková zpráva Buzzovi, tedy lépe řečeno jeho etablované mega sérii znalostních soutěží pro celou rodinu, jsme se již více než rok od dob Televizního kvízu (mezitím vyšly další tři odbočky) nevěnovali a tak je aktuální díl Světového kvízu jistě dobrou záminkou to naše opomenutí rychle napravit. Pokud náhodou tedy nepamatujete, jestli je Buzzík nějaký chasník teplé povahy nebo tak podobně, tak vězte, že se jedná o svéráznou postavičku moderátora znalostních soutěží, tedy kvízů, jež neúnavně provází své neméně poťouchlé soutěžící již sedmnácti hrami (!) určenými výhradně pro Playstation. A to již od roku 2005, kdy se Buzz poprvé uvedl v hudebním kvízu na Playstation 2.

 Celý svět na jedné televizi
Nyní je na pořadu dne doslova světový titul určený pro PS3 (a v ořezané verzi i pro PSP), jenž se podobně jako jeho nejbližší předchůdci vymotal z kolonky jediné disciplíny (pouze hudba, sport, atd.) a obsahuje tak více než pět tisíc otázek z mnoha rozmanitých odvětví, jako je zmíněná hudba, fotbal, životní styl, videohry, filmy, televize, věda, motosport, automobily, hudební nástroje a mnohé další. To je ale bohulibá vlastnost i většiny dřívějších dílů, nicméně tím nejdůležitějším aspektem Světového kvízu oproti ostatním je kompletní lokalizace.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
obrázky z české verze hry

Jestli si dříve Buzze užili výhradně soutěžící alespoň trochu angličtině vládnoucí, tak nyní si zasoutěží úplně všichni, protože nejenže jsou všechny otázky v češtině, ale jsou také spolu s Buzzem samotným výborně nadabovány. Hlas moderátora bych si dovedl sice představit mnohem poťouchlejší, ale kvituji, že otázkám nechybí vtip a na překlepy či chyby jsem také nenarazil. Tím hra oslovuje opravdu široké věkové a znalostní skupiny od dětí, přes rodiče, až třeba ke starouškům, kteří by jinak pouze odhadovali, že videohra znamená, když zápasí s nastavením videorekordéru. Navíc se občas potkáte se zadáním přímo z našich luhů a hájů a to hlavně skrze úsměvné zkazky z naší politiky, třeba ohledně proslulého Paroubkova bonmotu “Nechci se vás dotknout, ale kdo z vás to má?”

 Bzučíme hromadně
Přitom nejen díky takovému obřímu množství otázek, které se neopakují, ale především jejich velice zábavným a humorným podáním, je nový kvíz určitě jednou z nejlepších párty her na trhu. Moderátor Buzz je sám doslova komiksová postavička do jazzu, ale on kombinuje ještě desítku roztodivných soutěžních kol, kdy pokaždé mezi sebou soutěžíte trochu jinak. V tomto je asi dobré předeslat, že hádat správné otázky může až osm hráčů najednou, kteří v ruce drží další specialitku hry, tedy unikátní ovladače zvané bzučáky, nyní v případě PS3 samozřejmě bezdrátové.

 Dortičky, sliz a bombičky
V každém kole, jichž je ve standardní hře půltucet, volíte ze čtyř barevných tlačítek správnou odpověď z nabídnutých, popř. hlasujete a vybíráte velkým červeným kolečkem na vrchu. To je každé kolo celkem stejné, nicméně forma zadávání otázek, tedy koncepty jednotlivých kol se liší a to dost podstatně, což dělá každou hru zajímavou. Jestli na začátku prostě jen bez jakéhokoli tlaku volíte v klidu své odpovědi, později už jde do tuhého a jede se na nejrychlejší reakce, nebo na chytáky, kdy se postupně doplňují písmenka do nabízených odpovědí, mnohdy pěkně schválně zavádějících.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Jednou nejhbitější soutěžící hází po svých protivnících dorty, čímž je vyřazuje, posléze vás za nesprávné odpovědi prkno vykopne do slizu a jindy musíte zase rychle a správně volit, protože držíte v ruce tikající bombu, jež se těší na dalšího v pořadí. Jednou body kradete ostatním, jindy zase sázíte podle indicie na svoje znalosti, či znalosti soupeřů. To může být pro někoho docela stresující, protože většinou platí, že nejrychlejší vyhrává, takže si klidně můžete střihnout seriozní hru bez těch na hbitost náročnějších kol. Ale na druhou stranu si fajnšmekři zase mohou již od začátku zvolit pouze soutěž, kde se ponejvíce škodí ostatním.

Tím ale možnosti zdaleka nekončí, protože si dále můžete svobodně navrhnout zcela svoji vlastní hru nastavením jen těch kol, o která stojíte, popř. si k tomu ještě navolit třeba jen určité tematické okruhy otázek, jež vám přijdou zajímavé. Do počtu je pak ještě možnost časově omezené partie, kupř. na čtvrthodinkové povyražení. Přitom i tento poslední díl díky své internetu nakloněné platformě podporuje již zažité funkce, jako tvorbu, sdílení a stahování dalších porcí uživatelských kvízů, stejně jako možnost stažení přídavných balíčků od autorů hry, a to vše skrze online službu My Buzz!.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Ve finále do pekla
Přitom potěší špičková prezentace s groteskní grafikou studia a s hučícími a posmívajícími diváky, kde ale citelně zamrzí absence jakéhokoli přizpůsobení hlasitosti, protože nejen Buzz není mnohdy v tom davu a hlasité hudbě pořádně slyšet. Však megahit The Final Countdown od Europe, jako podkres závěrečného finále každé hry, kdy se neúprosně za nesprávné odpovědi propadáte do podlahy, jistě pozná každý.

Přitom zde platí, že největší zábavu si užijete v partě před jednou televizí, popř. proti druhé skupině přes internet v již z dřívějška známém a příhodném režimu Sofa vs. Sofa. Však už jen prvotní výběr z maniakálních postaviček, jako je cvičící jogín, zlomyslný lord s dlouhým knírkem, úchylný rytíř v brnění, co nemůže vytáhnout svůj meč, nebo kostým bahenní příšerky s keckami, je sranda sama. A pro potvrzení vaší volby můžete navíc třeba krkat…

Je ale škoda, že na začátku je odemčených postaviček méně, než např. u minulého TV kvízu a některé zvlášť vypečené ze starších dílů navíc ještě trestuhodně chybí. Kupř. jsem hned zpočátku postrádal brýlatého šprta s kulatými zády, oblíbenou to figurku snad ještě z dob PS2. I když tato vaše alter ega na pódiu dělají pěkné šaškárny, stejně se animace velice často opakují a je jich zhola velmi málo.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Nic pro samotáře
Hrát si samozřejmě můžete i sami, to je ale snad jen povolený doping k posílení znalostí, protože jako osamocený soutěžící ve zjednodušené variantě kvízu pouze zlepšujete správnými odpověďmi své celkové skóre. A to se docela rychle omrzí. Ale ta královská zábava se skrývá právě tehdy, pokud k sobě pozvete pár přátel, nebo dáte dohromady kus rodiny, přičemž se Zvětšit zdroj: tisková zpráva bavit bude jistě každý měrou vrchovatou.

Však u nás se doslova dveře netrhly a i přátelé, kteří jinak o videohrách ví pouze z doslechu, jsem nemohl vykopat ze dveří, jak si poťouchlý kvíz parádně užívali. Jo jo, když se zkombinuje triviální ovládání s lehce pochopitelnou soutěží, což u Buzze skvěle funguje již léta a vše se navíc zabalí do češtiny, díky čemuž odpadne jazyková bariéra, nemůže to dopadnout špatně!

Související články: Buzz! Quiz TV recenze

Michal Jonáš
autorovi je 30 let, pracuje jako IT specialista v právní firmě a herní novinařině se věnuje skoro 10 let v mnoha internetových i tištěných médiích; vede si www.gamesblog.cz; mezi jeho záliby patří modelářství a deskové hry
 
 
Michal Jonáš

Verdikt:

Škoda těch zbytečných technických mušek, protože jinak je poslední Buzz! konečně náš a český, což značí opět snad ještě větší ranec skvělé zábavy nejen na jedné pohovce. Jen těžko najdete lepší hru, která osloví i totální hráčské analfabety.

Nejnovější články