zavřít

Breath of Death VII - recenze

PC

Recenzovaná verze: PC

Vychází na platformách: PC, X360

Verdikt: Breath of Death VII: The Beginning je produkt uvařený ze stejných surovin, podle stejného receptu, stejným kuchařem a se stejnou láskou jako jeho mladší bratříček Cthulhu Saves the World. Míří na stejný typ hráče a baví stejně kvalitně humorem i hratelností. Přitom od sebe oba kousky bezpečně rozeznáte.

Hodnocení redakce 8/10

Jak hodnotíme

- Recenze autor: Matěj Habarta Komentáře: 0

Stejně jako Cthulhu Saves the World, patřila i původní verze Breath of Death VII: The Beginning platformě XBLA. Breath of Death navíc vyšla o několik měsíců dřív než už recenzovaný sourozenec, PC platforma však oba kousky přivítala současně, a to v podobě nenápadného balíčku na Steamu. Věřím, že rozhodnutí, předělat dvojici her na počítače a vydat ji právě tímto způsobem, autoři určitě nelitují. Za první týden prodeje hra prý utržila více než za celou dobu (rok a půl) na Xbox Live.

Jak již pozorný čtenář stihl odtušit, obě zmiňované hry mají stejné tvůrce z týmu Zeboyd Games. V recenzi na Cthulhu Saves the World jste se mohli dozvědět, že těmto maníkům nechybí odvaha v záležitostech, týkajících se obchodování s lidskými orgány. Projevila se tato, jistě úctyhodná vlastnost, již u jejich dřívějšího titulu?

Originální přístup k tvorbě ústřední postavy rozhodně vývojářům nechyběl. Němý kostlivec DEM v titulní roli opravdu není zrovna typickou figurkou. Zvlášť coby postava do hry, v níž jsou dialogy jedním z hlavních pilířů zábavy a vůbec hratelnosti. Naštěstí ale ve hře existuje automat, který dokáže interpretovat mlčení stoického kostlivce do běžné lidské řeči (čti angličtiny) a zobrazit jeho myšlenky v podobě titulků. Tím pádem si okamžitě můžeme udělat obrázek o povaze drahého kostěje.

Demovi hra neustále vysvětluje věci, které on už samozřejmě dávno sám ví, a dává to patřičně arogantním způsobem najevo. Třemi tečkami… Samozřejmě se za nimi skrývá mnohem víc a díky systému překladu se, většinou vtipný, obsah tří teček dozvídáme také (koneckonců Dema ovládáme, že ano). Nápaditý humor je tahákem číslo jedna.

Breath of Death přichází dokonce s tak nevídanou legrací, jakou jsou vtipy na téma konverze z Xboxu. Jakmile na začátku hry uvidíte „pixelatý“ xboxový ovladač s popisem ovládání, načež si průvodce hrou uvědomí, že jde o PC verzi, výborně se pobavíte. A to je opravdu jen ten nejkrajnější začátek.

Satiricky parodická příchuť se příjemně táhne celou hrou a vy si jen labužnicky pošušňáváte. A nejen na humoru. Náramně oblizovat se bude každý pamětník klasických japonských RPGček ze SNESu, a každý milovník starých her vůbec. Kdo by to byl řekl, že bude nostalgie fungovat tak neskutečně i v případě nové hry, která si na starou pouze, byť s obrovským zapálením a nadmíru přesvědčivě, hraje.

Je jasné, že každého hráče Breath of Death k židli nepřilepí; podobnou záležitost doopravdy vychutná a docení hlavně správným směrem laděný fajnšmekr. Ale jakmile takový člověk začne vychutnávat (což se stane prakticky instantně), ocitne se vysoko v osmém nebi, odkud se mu jen tak nebude chtít sestoupit.

Tagy: Indie JRPG satira

Zdroje: Vlastní

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PS4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Wii, 3DS, DS, PS Vita, iPhone a iPad. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Call of Duty, World of Warcraft, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield nebo FIFA.

Hledáme nové členy týmu, pokud umíš programovat, pojď mezi nás. Více informací.