Blitzkrieg II: Liberation - recenze
6/10
zdroj: tisková zpráva

Blitzkrieg II: Liberation - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

2. 12. 2007 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Další zářez na pažbě hodně rozsáhlé série Blitzkrieg je tu. Váleční stratégové jistě zajásají a s chutí se vrhnou do osvobozování Evropy v roli Spojenců či naopak zkusí s Wehrmachtem ubránit svoji domovinu.

Autor: Jiří Sládek
Publikováno: 2.prosince 2007
Verze hry: anglická/PC/finální
Doba recenzování: 1 týden

Zvětšit zdroj: tisková zpráva
Další zářez na pažbě dnes již hodně rozsáhlé série Blitzkrieg je tu. Váleční stratégové jistě zajásají a s chutí se vrhnou do osvobozování Evropy v roli Spojenců či naopak zkusí s Wehrmachtem ubránit svoji domovinu.


Druhá světová válka byla v počítačových hrách rozebrána už snad ze všech stran, a se svojí trochu do mlýna se snaží přispět i datadisk Liberation. Jde o přídavek k povedené strategii Blitzkrieg II, který je – což kvitujeme – stand-alone záležitostí; to znamená, že druhý díl Bleskové války nemusíte mít pro jeho hraní nainstalovaný.

Dvě kampaně
Jak už se název titulu snaží nenápadně naznačit, vše se bude točit kolem osvobození Evropy z nacistických spárů. Hra nabízí klasicky samostatné mapy, multiplayerové řežby a také kampaně – konkrétně za Spojence v roli osvoboditelů a za Němce coby ustupující, ovšem nikoliv ještě poraženou stranu. Z toho je jasné, že se nedočkáme žádných bitev z počátku války.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Spojenecká kampaň začíná v roce 1943, kdy se Západní spojenci díky úspěchům v Severní Africe a kontrole Středomoří mohou vesele pustit do invaze na Sicílii. V několika prvních misích proběhnete Itálií a pak už hurá do Normandie… Pokud se rozhodnete velet silám Wehrmachtu, budete do víru boje hozeni ještě o něco později, konkrétně na podzim 1944. Němci ustupují z Francie, ale jsou pevně odhodláni bránit svoji vlast – a začíná slavná operace Market-Garden.

Slušné mise
I když by se mohlo zdát, že spojenecké mise budou do jedné útočné a vedení německých sil zase nabídne zejména defenzivní operace, není tomu naštěstí tak. Jelikož i pozdní fáze války byly okořeněny několika německými protiofenzívami, menšími či většími a úspěšnými tu více, tu méně, dočkáte se poměrně rozmanitých úkolů i v této hře. Čili, i v roli Spojenců budete bránit určité posty před dotírajícími Němci, a naopak jako velitel Wehrmachtu provedete několik útočných akcí.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Jednotlivé mise jsou docela dynamické, jeden úkol střídá druhý, a i když se jedná o klasiku ve stylu dobij vesnici – odraz protiútok – eliminuj artilerii – obsaď nádraží, design scénářů není špatný. Navíc i lokality, které budete dobývat, jsou poměrně rozmanité – městečko či základna, to je poměrně klasika, ale dostanete se i do tuhých bojů o opevněné kopce, kde na vaše svěřence kromě bunkrů, zákopů plných odhodlaných nepřátel, protitankových děl i minometů a dalších nemilých překvapení čekají také ostnaté dráty, protitankové zátarasy a hlavně miny, které sice vaše obrněnce nemusí zničit, ale pokud jim zničí pásy, je to také dost špatné.

 Spojenci
Jak už to v sérii Blitzkrieg tak bývá, nevyplácí se podceňovat nepřátelskou pěchotu – kromě dárků v podobě ničivých granátů mohou vaše tanky ohrozit hlavně protitanková komanda, která leckdy v záplavě pěšáků přehlédnete. A taková chyba se obvykle vymstí. Poměrně často se kromě vás a nepřítele na mapě objeví i umělou inteligencí řízené spojenecké jednotky, se kterými můžete koordinovat třeba útok na opevněný kopec. Je ale škoda, že se musíte vy přizpůsobit těmto podpůrným jednotkám, nikoliv naopak – přitom třeba možnost určit počátek společného ataku by se leckdy hodila.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

(Ne)osvědčený systém posil
Systém posil dosti diskutovaný již při vydání Blitzkrieg II zde zůstal zachován, přičemž možnosti přivolání dodatečných jednotek se značně liší v jednotlivých misích; někde nepřivoláte posily vůbec, jinde máte jen několik málo bodů na jejich zavolání, jindy zase třeba i více než dvacet, takže si vychutnáte mohutné tankové bitvy s několika desítkami strojů. Musím říci, že původní princip zahrnující „core units“ a další jednotky specifické pro tu kterou misi, použitý v prvním díle Blitzkrieg, mě osobně seděl více, ale je to asi otázka vkusu.

Příliš lineární
V Liberation objektivně zamrzí, že na rozdíl od Blitzkrieg II i předchozího datadisku Fall of the Reich nedávají autoři hráči vůbec žádnou volnost co se týče postupu kampaní. Tam, kde dříve byla možnost volit z několika misí, nežli bylo možné dokončit danou kapitolu, a kde bylo možno vylepšovat velitele jednotlivých typů vojsk, je nyní jen pevně daná posloupnost scénářů a pevně dané jednotky v každém z nich. Plus samozřejmě posily, které si můžete volit z několika typů, ale to je stejně málo.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Nic nového
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Blitzkrieg II: Liberation přináší něco nových jednotek, spojeneckých, německých i italských, ale přiznejme si to na rovinu, na hratelnost to pražádný vliv nemá. Ani grafické zpracování nijak nepřekvapí, stále kráčí v duchu minulých dílů; ovšem nutno dodat, že i dnes vypadá hra celkem obstojně, i když na současnou špičku nemá. Titul Liberation je určen hlavně pro fandy série, pokud chce někdo nezkušený s Bleskovou válkou začít, doporučím mu spíše původní Blitzkrieg II.

Stáhněte si pro původní hru: Demo, Videa...

Související články: Blitzkrieg II CZ recenze, Blitzkrieg II: Fall of the Reich recenze, Novinky

 
Jiří Sládek
autor je manažerem www.hratelne.cz, Digitalne a dalších magazínů portálu Centrum.cz 
 
Jiří Sládek

Verdikt:

Samostatně spustitelný datadisk k povedené RTS nepřináší mnoho nových prvků. Nabízí klasické scénáře ve dvou docela zajímavých, avšak bohužel na poměry série nezvykle lineárních kampaních.

Nejnovější články