Blazing Angels - recenze
7/10
zdroj: tisková zpráva

Blazing Angels - recenze

10. 4. 2006 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Byli čtyři a obletěli svět, aby ho zbavili nacismu. Jak si ale vedli v porovnání s těmi, kteří hrdinně nasazovali své životy v Pacifiku? Stačila jim skvělá vizáž k ovládnutí celé oblohy? Odpovědi již zná první česká recenze...

Autor: Warlock
Publikováno: 10.dubna 2006
První česká recenze této hry zdroj: tisková zpráva Verze hry: finální/anglická/PC
Doba recenzování: 1 týden
Obrázek zdroj: tisková zpráva
S Blazing Angels (dále jen BA) jsme se původně neměli na PC vůbec setkat. Ubisoft se však po loňském ohlášení titulu pro Xbox a Xbox 360 narychlo v únoru rozhodl, že umožní i počítačovým hráčům chopit se myši či klávesnice a usednout do virtuálního kokpitu. I z toho vyplývá, že si případní zájemci vůbec nemusí dělat těžkou hlavu s ovládáním nebo dokonce s fyzikálním modelem, který je v tomto arkádovém leteckém simulátoru více než zjednodušen - samozřejmě v zájmu větší zábavnosti. V oblacích vás ale smích přejde, o čemž pojednává první česká recenze.

Poznej svět ze vzduchu
Vaše pouť začne v roce 1940, kdy se ještě jako americký dobrovolník snažíte ze vzduchu ubránit Londýn před zničující silou náletů Luftwaffe. Po útěku z Dunkirku a úspěšné bitvě o Británii se přesunete na sever Afriky, následně se zastavíte v přístavu Pearl Harbor a ubráníte Midway, abyste později ovládli oblohu nad Paříží a nakonec i samotným Berlínem.

Přestože hlavní kampaň obsahuje osmnáct těchto velkolepých bitev, které zvládnete dohrát zhruba za osm hodin, relativně brzy se začnou úkoly opakovat. Z téměř nekonečného kolotoče likvidování pobřežních bunkrů či dalších pozemních cílů, ničení jedné nepřátelské letky za druhou, bombardování měst či torpédování lodí vybočuje pouze pár misí, ve kterých jde o jakési mezihry...

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

Například během vašeho africké putování máte za úkol vyfotit pozice italských základen. Háček je v tom, že najednou začne zuřit písečná bouře a tak se musíte spolehnout pouze na znázornění síly signálu rádiové komunikace. Naopak v Berlíně se díky všudypřítomným protileteckým dělům musíte držet velmi nízko nad zemí a zničit radiové stanice. Checkpointy jsou rozumně rozmístěné, ale jejich služeb asi příliš často nevyužijete, protože obtížnost je na nízké úrovni. Pokud si dáte pozor na časový limit a průlety těsně nad zemí, není těžké dohrát kampaň na jeden zátah.

 Na realitu se tu jen hraje
Z okolních screenshotů je patrné, že BA jsou velice skoupí na jakékoli ukazatele na obrazovce. Na jednu stranu to navozuje ničím nerušený pocit z létání, ale běda, kdybyste zatoužili po údaji, jakou rychlostí právě letíte, či jak vzdálený je určitý objekt. Tyto informace zde prostě chybí a občas jsem kvůli tomu prožil krušné chvilky, například při potápění křižníků.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva K úspěšnému vypuštění torpéda je totiž nutné srovnat podle speciálních ukazatelů výšku a rychlost. Když si však uvědomíte, že hra neobsahuje žádný údaj o vaší aktuální rychlosti, stane se každý nálet k lodi takovou sázkou do loterie. Buď se začnete přibližovat příliš brzy a ztratíte čas s dostatečným přiblížením nebo naopak příliš pozdě a již nestačíte zpomalit. Nejenže si s vámi začnou pohrávat protiletadlová děla, ale především jste obvykle nuceni zvednou stroj od vodní hladiny a celý nálet si zopakovat.

Oproti tomu bez radaru se dá vcelku dobře žít. Autoři to vyřešili šalamounsky a ačkoli nemáte přehled o tom, kolik přesně letadel se nachází v okolí, rozhodně se ve vzduchu neztratíte. Absence ukazatelů či šipek po stranách obrazovky je kompenzována zvláštní kamerou, která se automaticky po stisku příslušného tlačítka stočí na označeného nepřítele. Vedle toho, že se jedná o nádhernou podívanou, je to funkce více než užitečná - při šikovném natočení za pomoci myši se cíl snadno dostane do vašeho zaměřovače (viz video níže).

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Tom, Frank a Joe
Tito tři parťáci vám v naprosté většině misí dělají společnost a odvedou také slušný kus práce. Navíc jsou vám vždy po ruce a každý z nich ovládá jednu unikátní schopnost. Třeba Joe vytáhne odkudsi zázračný manuál a několika jednoduchými povely vám pomůže s opravou letadla, když musíte rychle po sobě zmáčknout správnou kombinaci čtyř kláves.

VIDEA Z VLASTNÍHO HRANÍ (16 a 18 MB, XVID)
Zvětšit zdroj: tisková zpráva prvním dvouminutovém videu se podíváte, jak vypadala asistence spojeneckého letectva během vylodění v Normandii. Nejdříve se v troskách ocitnou dva němečtí stíhači, poté plameny zachvátí i americký stroj, který je vzápětí opraven. Druhá ukázka předvede průlet fjordem ala Rebel Assault, kde nešlo až tak o sestřelování nepřátel, ale spíše o to neskončit ve skalní stěně. Podobnost s útokem na Hvězdu smrti ze Star Wars je čistě náhodná. Při hraní bylo použito jen ovládání na klávesnici, kvůli snadnějšímu a přesnějšímu manévrování ve stísněném prostoru.

Frank zase pomůže od dotěrného Zera za ocasem a Tom se postará o vámi vybraný cíl. Jejich schopnosti můžete využívat několikrát za misi, stačí počkat na dobití zvláštního ukazatele. Jakkoli je jich pomoc vždy vítaná, mám pocit, že se jedná až o přílišné zjednodušení (zejména Joe). Při útoku na letadlové lodě pak vám je naprosto jedno, jak zřízení z náletu vyváznete.

Starost vám nepřidělávají ani ukazatelé paliva, nábojů či bomb, kterých máte vždy neomezené množství. Trošku zamrzí nemožnost si upravovat či vybírat modely letadel během kampaně. U ní ještě citelně schází alespoň náznak nějakého příběhu, který by všechny čtyři piloty spojoval a přispěl celkové atmosféře.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Další herní módy vč. multiplayeru
Po dokončení všech historicky věrných misí na vás ještě čeká mini-kampaň, která se skládá z misí s bombardérem a klasických vzdušných soubojů na mapách z hlavní kampaně. Mezi dalšími módy pro jednoho hráče tu ještě najdete Arcade, kde likvidujete vlny nepřátel v časovém limitu, a Ace Duel, ve kterém se zase střetnete se soupeřem, jenž má stejný stroj jako vy.

Tvůrci si pospíšili a stačili již vypustit objemný patch, který opravuje chyby při hře přes LAN či internet. Multiplayer je určitě jedním z největších kladů BA a nabízí pět módů rozdělených do soubojů v týmech nebo mezi jednotlivci. V první skupině se nachází Capture the Base, kde musíte přistát na letadlové lodi nebo letišti a tímto způsobem zajmete tuto základnu pro svůj tým. Druhým módem v této skupině je Kamikaze, ve kterém bráníte nebo nalétáváte na americké křižníky.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

V soubojích, kde je každý sám za sebe, si můžete vyzkoušet klasický Dogfight nebo Seek and Destroy, v němž je každý sestřelen pouze jednou (varianta tradičního Last man standing). Ve třetím módu Aces High jde o to být esem (Ace) a co nejdéle se udržet na obloze než vám tento titul odebere šikovnější soupeř. BA se dají hrát i přes split-screen či možnost vyzkoušet si mise z kampaně v kooperativním módu ve více živých lidech.

 Překrásně malovaná obloha
To samé se dá říct i o samotných modelech letadel (ve hře je jich přes třicet), kouřových efektech, explozích či skvěle zpracované vodní hladině. Karta se obrací ve chvíli, kdy se více přiblížíte k zemi. Budovy už nevypadají tak úchvatně a ještě o něco hůře jsou na tom pozemní jednotky (ale na druhou stranu je nutné mít na vědomí, že často létáte nad velkoměsty s desítkami tisíc objektů - info). Výsledný dojem z grafiky je přesto hodně dobrý, stejně tak potěší hardwarové nároky, které začínají u procesoru taktovaném na 1,4 GHz, 256 MB RAM a grafické kartě na úrovni nVidia GeForce3 nebo ATI 8500.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů

Ke zvukům efektů či strojů nemám žádné výhrady. Totéž lze konstatovat o dabingu, který je velice kvalitní a pokud aspoň trochu ovládáte angličtinu, často se při rádiových rozhovorech s parťáky zasmějete. Bohužel se hlášky docela často opakují a především poslech průpovídek německých pilotů se po několika misích stane utrpením. Ani hudba není nikterak výrazná a v náporu akce zanikne kdesi v pozadí.

 Tvrdší přistání
Kdybych se rozhodoval, který ze současných arkádových simulátorů si vybrat, sáhnul bych nejspíš po Heroes of the Pacific. A to hlavně kvůli propracovanějšímu systému bombardování, které sice nechybí ani v BA, ale je tu značně zjednodušen. Novější hra je každopádně o třídu lepší po vizuální stránce, což ještě potrhuje daleko větší různorodost prostředí.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Osobně bych ale uvítal arkádový letecký simulátor, jež by nebyl časem tak repetetivní a i k běžným úkolům přidával něco málo navíc. Třeba nemocnici, kterou bych nesměl během bombardování města zasáhnout. Obsahovat by mohl i o trochu složitější model poškození, kdy by při zásahu vypadla komunikace či jeden z kulometů. Nic z toho ale Blazing Angels nepřináší a nejen proto se musí smířit "jen" s lehce nadprůměrným hodnocením. Co však nedokázala vybojovat singleplayerová kampaň, zachraňuje velmi zábavný multiplayer. Teprve u něj si vyzkoušíte všechna letadla, užijete si ničím nerušené vzdušné souboje a konečně se zbavíte trojice kolegů, kteří až příliš usnadňovali postup misemi.

Stáhněte si: Demo, Trailery, Cheaty, Patch

Související články: Novinky

Warlock
autorovi je 19 let, chystá se na maturitu a kromě Counter-Striku se zaměřuje na strategie všeho druhu, především pak na sérii „Age of“; nepohrdne ani kvalitní adventurou / RPG / NFS; kromě hraní na PC se věnuje karetní hře Magic the Gathering a programování

 
 
Warlock

Verdikt:

Další důkaz toho, že líbivá grafika a adrenalinové letecké bitvy po celém světě i nad evropskými velkoměsty nejsou úplně všechno - byť to příležitostným hráčům nejspíš bude stačit. Náročnější publikum však dostane ze stereotypu kampaně jedině propracovaný multiplayer.

Nejnovější články