Blazing Angels 2 - recenze & videa
7/10
zdroj: tisková zpráva

Blazing Angels 2 - recenze & videa

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

24. 11. 2007 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Než dostal arkádový letecký simulátor pokračování, vyrostla mu slušná konkurence, která se rovněž může chlubit povedenou grafikou či prototypy válečných strojů. Co bude oním pomyslným jazýčkem na vahách?

Autor: Warlock
Publikováno: 24.listopadu 2007
Verze hry: anglická/finální/PC
Doba recenzování: 1 týden


Druhý díl arkádového leteckého simulátoru dorazil konečně na PC. Za tu dobu mu vyrostla slušná konkurence, která se rovněž může chlubit povedenou grafikou či prototypy různých strojů. Co bude oním pomyslným jazýčkem na vahách?


Obrázek zdroj: tisková zpráva První Blazing Angels (dále jen BA) vydaní již před více jak rokem zaujali hlavně svižnou akcí a výtečnou grafikou, která ve své době neměla prakticky konkurenci (tehdejší recenze). Mladší bratříček pokračuje v jeho šlépějích. V některých ohledech se však odlišuje a není již pouze nablýskaným arkádovým simulátorem. Změn doznal zejména letový model, složení a schopnosti vašich parťáků a především druhý díl BA tíhne více k Heroes of the Pacific. Nechal se inspirovat postupným vylepšováním strojů, které navíc souvisí s podtitulem Secret Missions of WWII a nechybí tedy experimentální části výzbroje či prototypy stíhačů. Vypadá to tedy, že pokračování je na nejlepší cestě k výšinám. Stejně jako bájný Ikaros může hodně rychle skončit na zemi. Některé chyby se zkrátka nevyplácí opakovat.

S armádou poznáš svět
Příběhová část stejně jako u prvního dílu není příliš konzistentní a nezatáhne vás tolik do víru dění. Každá z osmnácti misí se totiž odehrává v úplně jiné zemi nebo dokonce na jiném kontinentu a přímá spojitost se hledá jenom velmi těžko. Na druhou stranu to přináší velkou různorodost prostředí a z chladného severu se rázem přenesete mezi egyptské pyramidy nebo do francouzské metropole. Později se podíváte třeba do Říma, Moskvy a dokonce se na skok zastavíte i v Číně.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

Opravdu mě dostala různorodost úkolů v každé misi a například sestřelování hlídkových letadel nad Paříží mi připomínalo spíše stealh akci než letecký simulátor. Přestože jsem pilotoval ukradený německý stíhač, musel jsem si dát pozor na zóny s protiletadlovými bateriemi, které bedlivě sledovaly oblohu a každý pokus o útok na nic netušící hlídky ztrestaly mohutnou dělostřeleckou salvou.

Bohužel jsem se nikdy nedokázal zbavit pocitu, že se tvůrci snažili překrýt hluchá místa ve většině misí až příliš násilnou cestou a vše se častokrát zvrtlo v monotónní ničení jedné letky za druhou. Jinak jsem si totiž nedokázal vysvětlit desetiminutový limit na konci jedné z akcí, během něhož jsem si měl nasbírat co nejvíc bodů prestiže.

Podobný dojem se dostavil i při obraně Káhiry, kdy z nebe doslova pršely německé obrněné transportéry na padácích a zábavnost jejich sestřelování se blížila k nule. Poté však přišla na řadu obří vzducholoď, která by se dala přirovnat ke klasickým bossům z FPS a po zničení jejích věží přišla na řadu vzduchotechnika. Ta byla však přístupná pouze na chvíli během vypouštění další eskadry z útrob kolosu.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Chyba či záměr?
BA 2 překvapí leteckým modelem a v porovnání se simulátory vydaných během posledních pár let se řadí k těm nejreálnějším. Stále se nesmí zapomínat, že se pohybujeme v mezích arkádových simulátorů a onen větší odklon od běžného průměru znamená například zhoršené manévrování, pokud provádíte mnoho prudkých výkrutů za sebou nebo se snažíte velice rychle otočit stroj. Občas je dokonce tento styl letu považován za chybu vzniklou během konverze z konzolí, což považuji za nesmysl.

Ve zbývajících částech leteckého modelu se nic nemění a v ničem si tak nezadá s Attack on the Pearl Harbor nebo Heroes of the Pacific. Z posledně jmenovaného titulu je navíc vidět drobná inspirace, co se týče shazování bomb a při střemhlavém náletu musíte se stíhačkou klesat pod určitým úhlem. HOTP však stále zůstává po stránce různých režimů shazování bomb jasnou jedničkou.

Po vzoru prvních BA se o lepší úspěšnost akcí postará nejen skupinka kolegů, ale i takzvaná Follow Camera, kdy se po stisku pravého tlačítka myši začne pohled otáčet za vyznačeným nepřítelem a zjednodušuje se tak manévrování.

Velet můžete nyní více stíhačům (zhruba pěti) a volit si, zda vás mají krýt či útočit na libovolné cíle. Pilotů se zvláštními schopnostmi naopak ubylo a z původní trojice zbyl prakticky jenom útočný stíhač, který na povel odrovná jakéhokoli nepřítele. Obranný či opravárenský parťák tentokrát zůstal na zemi a jediného zalepení děr v trupu se občas dočkáte v průběhu ukládání checkpointů.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Tuning na úrovni
Za každé sestřelené letadlo nebo splněný úkol získáváte body prestiže, které následovně utrácíte za vybavení vašeho stroje. Ve většině simulátorů záležitost spíše unikátní a běžnou praxí je stále ještě postupné odemykání strojů nebo účinnějších zbraní. Tomu se BA rovněž nevyhnuli, ale dělají to s daleko větší grácií. Navíc se postupem času dostanete až k experimentálním kouskům techniky a třeba váš zaměřovač bude automaticky vypočítávat dráhu letu nepřítele. Vylepšení tak mají opravdový vliv na hru a to se cení.

VIDEA Z VLASTNÍHO HRANÍ
V prvním videu se podíváte na více jak minutu dlouhý vzdušný souboj mezi stíhačem Hawker Hurricane s německým esem neboli menším bossem na počátku kampaně, který byl součástí postranního úkolu.

zdroj: Archiv


stažitelná verze videa (32 MB, 512x384)

Náplní druhého kratšího videa je nejprve přelet nad metropolí Egypta se stovkami budov a později pohled na obrovské pyramidy a možná ještě majestátnější německou vzducholoď. Omluvte prosím výjimečně chybějící zvukovou stopu u obou videí.

zdroj: Archiv


stažitelná verze videa (18 MB, 512x384)

 Draze vykoupená krása
Trochu smutným konstatováním je fakt, že vývojáři si nedali mnoho práce s optimalizací konverze na PC. Přestože BA nabízí úžasnou grafiku a ve svém žánru jde o špičku, tuto krásu si užijete pouze na těch nejlepších strojích. Na sestavě Core2 Duo E6300, 3,3GB RAM, X1950 Pro jsem si mohl dovolit v rozlišení 1024x768 převážně střední detaily pouze s dvojnásobným vyhlazováním (minimální HW nároky zde).

Zmínku si rozhodně zaslouží pečlivost, s jakou byly vytvořeny městské zástavby a moc již neschází, aby byly přímou kopií (i když zjednodušenou) skutečných metropolí. V málokterém simulátoru můžete mezi budovami zahlédnout náměstí, parky, kostely či jiné dominanty tolik charakteristické pro každé z měst.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů

Do nabídky mutliplayerových režimů přibyl Capture the Flag, jehož název mluví sám za sebe, a Epic Battle, ve kterém zajímáte základny rozeseté po celé mapě. Zbytek módů včetně kooperační kampaně se nijak neliší od prvního dílu a jejich podrobnější popis naleznete ve starší recenzi.

 Změna na trůnu?
Osobně byli dlouhou dobu mým favoritem na poli arkádových simulátorů Heroes of the Pacific. Po příchodu BA 2 jsem trochu na rozpacích. Druhý díl totiž přinesl systém vylepšování strojů, zajímavější mise a v neposlední řadě perfektní grafiku. HOTP tak zbyla už jenom různorodost režimů shazování bomb a podle toho důsledné rozlišování jednotlivých typů letounů.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Na druhou stranu se BA 2 nevyvarovali zbytečných chyb, do nichž patří nezáživný příběh či prodlevy během mísí, bez kterých by se herní doba stále pohybovala ve velice slušných číslech. Snadno se tak pokračování připravilo i zásluhou vysoké náročnosti o osmičkové hodnocení, s nímž by se z něj rázem stal král arkádových simulátorů.

Stáhněte si: Videa, Trailery...

Související články: Blazing Angels 1 recenze, Novinky

Warlock
autorovi je 19 let, studuje na ČVUT v Praze a přispívá i na server o mobilních telefonech; zaměřuje se na strategie všeho druhu a nechá se zlákat i kvalitní FPS; řadí se mezi filmové fandy, příznivce metalu a rád jezdí na horském kole





 
 
Warlock
Smarty.cz

Verdikt:

Druhý díl překonává svého předchůdce v několika ohledech, ať už jde o vylepšený letecký model, experimentální výzbroj a ještě zajímavější mise. Dokázal se zbavit i některých společníků, kteří ve vzduchu až příliš ulehčovali práci, ale k lepšímu skóre má ještě daleko.

Nejnovější články