Battlestrike Shadow of Stalingrad - recenze
1/10
zdroj: tisková zpráva

Battlestrike Shadow of Stalingrad - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

15. 7. 2009 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Hry jsou forma zábavy, která lidi baví a vždy se k nim vrací s radostí. Někdy ale nastanou těžké chvíle, kdy je potřeba se postavit nepoučitelným vývojářům a jejich špatným hrám.

Autor: Petr Ciesarík
Publikováno: 15.července 2009
Verze: anglická/PC/prodávaná
Doba recenzování: 1 týden

Obrázek zdroj: tisková zpráva
Battlestrike: Shadow of Stalingrad (dále jen BSoS) je další produkt od polského studia City Interactive, což může znamenat, že některým z vás už možná naskočila husí kůže. Pokud jste totiž alespoň trochu o tomhle studiu něco slyšeli nebo jste při vší smůle od nich něco dokonce hráli, pak jistě víte, že jejich tituly patří mezi totální odpad herního průmyslu. A jestli jste si mysleli, že u BSoS tomu může být jinak, jste na omylu. Žádný zázrak se nekoná a s naprostým přehledem útočí na nejhorší akci letošního roku, ne-li za posledních pět deset let. Ta hra je tak hrozná, až to bolí.

 Zase druhá světová
Hlavní kostra příběhu se točí okolo vpádu nacistických vojsk do Sovětského svazu, přičemž vy – soudruh kapitán – máte za úkol vystopovat a zneškodnit jednoho z německých vědců, jenž vyvinul novou smrtící chemickou zbraň, která může změnit průběh války. V poslední misi se pak postaráte o výbuch továrny a hra končí. Celkově vám to zabere dvě hodiny i s pauzou na oběd. Ano, čtete dobře. Dvě hodiny. Když se nad tím tak pozastavím, tak hrací doba je snad jediné plus této hříčky - celé to utrpení rychle skončí.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Nuda a šeď
Hra absolutně postrádá jakýkoliv zajímavý nápad či pasáž, během těch dvou hodin jsem opravdu nenarazil na nic, co by zpestřilo neuvěřitelně nudné hraní. Většina hry se odehrává v interiérech, kde pobíháte buď v kanálech, rozpadlých domech, tmavých chodbách a zabíjíte jedny a ty samé fašisty, kteří občas prohodí světlou uniformu za tmavou, a tím to hasne. Na průchod hrou si v pohodě vystačíte s jednou zbraní, a když jednou jedinkrát narazíte na tank, tak ho podběhnete kanálem, dáte na něj bombu a cesta je volná.

Tady máš zbraň a proběhni hrou, než jsi u konce. To je to, oč tu běží. Jednoduše řečeno - absolutní nuda a údiv nad tím, že něco takového vůbec může spatřit světlo světa, ba dokonce se to prodává v obchodě za tři stovky. K BSoS ani nejde nic jiného napsat. Někdo by už na ty autory měl doopravdy vlítnout a udělat tam pořádný vítr.

 Otřesné zpracování
Technické zpracování by nemohlo konkurovat ani pět let starému Call of Duty. BSoS nenabízí žádný zajímavý level design, prostě lautr nic. Jakmile se podíváte do exteriérů, spatříte kolem sebe modely budov a v pozadí doslova obrázky, které mají asi plnit úlohu pocitu, kdy se máte vžít do správné válečné atmosféry.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Dále je k smíchu animace vojáků, neboť při přestřelkách urputně sprintují, jako kdyby měli na svých botách přivázané závaží a jejich prkenné pohyby (nejen) v cutscénách jsou pak jen plesnivou třešničkou na zkaženém dortu. Pochválit ale musím poměrně povedený hudební doprovod, který se mi v jistých pasážích líbil. To přiznávám.

 Seznamte se s tupci
Kapitolou sama pro sebe je umělá inteligence všech pobíhajících panáčků ve hře. Po vašem boku běhají dva spolubojovníci, jejichž pomoc se vám ale dostane zřídka. Buď mají neviditelný šátek přes oči a kolem nepřátel proběhnou jako by se nechumelilo, anebo např. tupě zůstanou stát v místnosti, zatímco vy postupujete dále a zabíjíte nepřátele. Pak si nakonec rozmyslí, že by vás mohli následovat. A nedej bože, abyste se na chvíli zastavili vy! To se hned dočkáte hlášky: „Na co sakra čekáš?“. Úsměvné. Ještě že němečtí vojáci jsou tupí naprosto stejně a usnadňují vám beztak rychlý průchod hrou.

Hra obsahuje také plnou řádků chyb. Hlavně spolubojovníci mají tendenci zablokovat důležité průchody, a pokud nepomůže ani granát pod nohy, tak loading ano. Naštěstí se hra automaticky ukládá skoro za každým rohem, takže případné opakování pasáže není zase tak zdlouhavé. Věřte mi. Budete-li mít tu smůlu a budete BSoS z jakéhokoliv důvodu hrát, pak se snažte být na všech místech rychleji než vaši spolubojovníci. Vyhnete se zbytečným frustracím (hlavně když kolega soudruh nejde přeskočit, podlézt ani nereaguje na granát/střelbu).

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Ruce pryč
Někdy si říkám, co jsem komu udělal. Drzost studia servírovat nám špatné hry jednu za druhou pomalu překračuje všechny meze. Kdyby byla alespoň vidět jakási snaha od tvůrců, tak bychom byli hodnější. Ale ne, takhle to prostě nejde. Radím vám jedno: jakmile v hypermarketu zahlédnete hru, na jejímž obalu se honosí logo City Interactive, raději utečte. BSoS totiž dělá všem béčkovým i budgetovým hrám řádnou ostudu a je vhodný tak akorát jako dárek k narozeninám pro neoblíbeného kamaráda.


Stáhněte si: Trainery

Související články o celé sérii Battlestrike zde

Petr Ciesarík
autorovi je 18 let a studuje SPŠEI v Ostravě; spatřit ho můžete také na Hratelně; z her mu nejvíce sedí akční, RTS a RPG tituly; aktivně hraje hokej, vedle sportu ho baví dobré filmy a soundtracková hudba




 
 
Petr Ciesarík
Smarty.cz

Verdikt:

Nekupovat, neinstalovat, nezkoušet. Battlestrike: Shadow of Stalingrad za to ani přes svou nízkou cenu vůbec nestojí. Tohle považuji za hodně špatný vtip.

Nejnovější články