Battlefield 1943 - recenze
7/10
zdroj: tisková zpráva

Battlefield 1943 - recenze

7. 8. 2009 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Jako takřka ideální výplň okurkové sezóny se jeví předělávka populárního Battlefieldu 1942, která staví na enginu z Bad Company se zničitelným Pacifikem.

Autor: Jan Kubáň
Publikováno: 7.srpna 2009
Verze hry: prodávaná/PS3/anglická
Doba testování: 1 týden

Obrázek zdroj: tisková zpráva

Sérii Battlefield asi není třeba dlouze představovat. Lidé z EA DICE už svým prvním dílem s podtitulem 1942 nakopli vlnu akcí, prezentující se komplexnějšími herními mechanismy a nabízejícími více, než je pouhé ovládaní pěšáků. Řeč je o ovladatelných vozidlech všech velikostí a forem. A nejinak je tomu u dnes recenzovaného Battlefieldu 1943 (dále jen BF1943), který posloužil svým tvůrcům jako výplň okurkové letní sezóny. Jedná se totiž o remake již zmiňovaného předchůdce BF1942, který je šířen čistě digitální formou na platformy PS3 a X360 (PC verze vyjde později). My si posvítíme na PS3 verzi.

 Není toho moc
Základní nabídku hry tvoří tři multiplayerové mapy, převzaté z prvního dílu, odehrávající se v Pacifiku. Ve válečném konfliktu tak lze sáhnout po Američanech a Japoncích. Historii přitom simuluje herní mód s názvem Conquest, ve kterém musí znepřátelené strany-hráči klasicky zabírat základny. Jakmile je základna v držení toho kterého týmu, mohou se jeho členové na tomto místě respawnovat. Ovšem časté umírání a respawn ukrajují ze společného týmového ukazatele, naznačujícího tak momentální situaci na bojišti.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Bohužel, vyjma bonusových leteckých soubojů na mapě Coral Sea to je nakonec vše, co vám může BT1943 za 350 Kč (cena na EA CZ Store) nabídnout. Ano, vypadá to, že si tvůrci moc práce nedali. Vzali prostě mapy z 1942, nechali je běžet na svém enginu z Bad Company a hotovo. Jakkoliv lze minimálně na mapách - oproti originálu - najít nemálo změn a dalších detailů, aspoň jeden herní mód navíc by určitě nebyl od věci.

 Vyhřívané sedačky a kožený interiér
Kdo už někdy měl tu čest setkat se se sérií Battlefield, bude zde jako doma. Začínáte na domovské základně, která má na dvou ze tří map podobu letadlové lodi. Po výběru povolání odstartuje závod o to, kdo dříve obsadí volné základny. Vzdálenosti mezi nimi jsou ale značné, proto první kroky směřují obvykle k některému z přepravních prostředků.

Vozový park začíná u klasických jeepů na straně Američanů a vozítka s identickými vlastnostmi na straně Japonců. K jejich parametrům a možnostem snad jen tolik, že mají čtyři kola a volant, a že jedou, kam chcete - s tím, že pojmou až tři pasažéry. Z čehož jeden obsluhuje kulomet. Jeep je ideální pro rychlé přesuny po pevnině. Jeho rychlost a obratnost vyvažuje vysokou náchylnost k poškození, což v praxi znamená, že jeden přesný granát vyřadí z boje nejen vůz, ale i jeho posádku. Ta si pak počká pár sekund na další respawn.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Dále nesmí chybět tank se sice velkou palebnou silou, ale s ovladatelností desetitunové želvy. K přepravě po vodě zase poslouží docela rychlá výsadková loď osazená dvěma stacionárními kulomety. Posledním z dopravních prostředků v BF1943 jsou mnou hodně oblíbená letadla. Sice nejsou nikterak smrtící, dokonce se i poměrně těžce ovládají, jakmile je ale dostanete do ruky, zažijete při vzdušných soubojích i při útocích na pozemní cíle spoustu zábavy.

 Kým chcete být?
Proti své letité předloze, kde bylo na výběr z pěti tříd povolání, jsou v BF1943 k dispozici jen tři. Já jsem většinu času strávil hraním za Riflemana, protože mi vyhovovala jeho univerzálnost, díky které lze s přehledem řešit souboje na dálku a postavit se tváří v tvář i samotnému tanku. Na střety pěšák versus technika je ovšem mnohem vhodnější třída Infantry, protože má v „základní výbavě“ raketomet. Samotáři si určitě oblíbí Scouta, co je sice žalostně zranitelný při střetech na menší distanc, ale na vyvýšeném místě, daleko od centra dění, může díky své dalekonosné pušce napáchat v řadách nepřítele mnoho škod.

 Nabito a odjištěno
Zbraně mají neomezené množství munice. Ovšem pozor, není to tak, že byste s divokou jiskrou v oku a s prstem na spoušti likvidovali vše kolem hlava nehlava. Funkčně je veškerý zbrojní arzenál poplatný své době. Uvedené pak v praxi znamená pomalou kadenci a dlouhou dobu pro přebíjení. Na tuto skutečnost si musí hráči dát obzvláště pozor. Potěší přítomnost menší katany jako zbraně na blízko při hře za Scouta, byť se příliš často k jejímu použití nedostanete.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky v galerii

 Je na co koukat nebo ne?
Použitý Frostbite Engine z Battlefield: Bad Company tu sice odvádí solidní práci - v rámci zničitelnosti prostředí či podařeného nasvícení. Většina textur je ale v bídném rozlišení. Zubaté hrany jsou přitom k vidění na každém kroku a při rychlejším přesunu ve vozidlech kazí výhled nepěkné doskakování detailů. Vzhledem k tomu, že předchozí hra z dílny DICE podobnými nešvary v takové míře netrpěla, lze technický neduh přisoudit komprimační technologii použité pro úsporu místa. Mimochodem, celá hra má necelých 600 MB, což je v dnešní době na projekt podobného charakteru opravdu málo.

U technických nešvarů bych se ještě krátce pozastavil. Jako u velké většiny podobně zaměřených her, i BF1943 se nevyhnul nepříjemným lagům. Jejich četnost sice nedělá hru nehratelnou, znát ale jsou. Otázkou zůstává, nakolik to je způsobeno slabými servery, nebo připojením hráčů, kteří si zapomněli vypnout všechny aktivní torrenty...

 Hlavní zápor
Největší problém hry spočívá ve struktuře lobby a party systému. Pokud chcete hrát s přáteli (a kdo by u čistě multiplayerové hry asi nechtěl?), musíte se zatím poohlédnout jinde. Možnost pozvání kamaráda do hry tu sice je, ale je vyřešeno tak nešikovně, že poslat pozvánku snad ani nemá smysl. Po přijetí a potvrzení pozvánky vás to totiž obvykle nasadí na stranu nepřítele. A i když se zadaří a připojíte se na správnou stranu, neradujte se. Hlasová komunikace v týmu má tendenci po pár minutách vypadávat. Ale pokud by vše fungovalo jak má, pořád je tu omezení pro čtyři hráče v týmu - přitom hra umožňuje participaci až 24 hráčů.

Stáhněte si: Videa, Trailery...

Související články: Novinky, Dojmy z Battlefield Heroes, Vše o sérii Battlefield

Jan Kubáň
editor: Mart




 
 
Smarty.cz

Verdikt:

Za nízkou cenu dostanete solidní porci zábavy, která by ale byla zajímavější, kdyby vše fungovalo, jak má. Dobře si tedy rozmyslete, jestli hledáte jen lehké herní povyražení, což je synonymum pro tuto hru, nebo opravdu solidní a trvanlivé FPS, což BF1943 nenaplňuje ani zdaleka.

Nejnovější články