Baldurs Gate II CZ - recenze
zdroj: Tisková zpráva

Baldurs Gate II CZ - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

28. 5. 2003 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Až donedávna si mohli naplno vychutnat příběh RPG Baldurs Gate II pouze angličtináři, ale nyní se na domácí trh dostává Platinová edice v češtině, která obsahuje vedle bonusů i datadisk Throne of Bhaal.

Autor: ABE
Publikováno: 28.května 2003


Obrázek zdroj: Tisková zpráva Když se před mnoha lety objevil první díl Baldur's Gate, znamenalo to v podstatě oživení tehdy skomírajícího žánru RPG. Nikdy nezapomenu na okamžik, kdy jsem poprvé vkročil do světa Forgotten Realms, neboť díky licencovaným pravidlům AD&D byla atmosféra hry prostě fantastická. Na úspěch jedničky navázal ještě lepší druhý díl a proto jsem byl moc rád, když se mi do rukou dostala jeho česká verze, která u nás vyšla začátkem května.

 Malé ohlédnutí zpět
Než se pustím do popisu počeštěné verze BG2, bylo by asi vhodné si nejprve trochu připomenout, o čem vlastně série těchto RPG her je. V prvním díle začínáte jako chráněnec muže jménem Gorion, který žije v poklidném provinčním městečku Candlekeep (Svítící tvrz). Velmi záhy je však Gorion zavražděn záhadným Sarevokem. Vám se podaří uniknout, ale tím dobrodružství teprve začíná, protože musíte Sarevoka najít a zabít.

Sarevokovou smrtí končí počáteční díl Baldur's Gate a na první pohled se vše zdá být konečně v pořádku. Zlo bylo potrestáno a dobro zvítězilo. Nic ale není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Druhý díl začínáte uvězněni v tajemném vězení, kde jeho vládce provádí hrůzostrašné pokusy na svých zajatcích. Zpočátku vůbec netušíte, jak jste se ve vězení ocitli a proč v něm jste. Teprve tím, jak postupujete hrou dále a dále, rozplétáte nitky skvělého příběhu, ve kterém na vás čeká nejedno překvapení. Do podrobností nemá cenu více zabíhat, neboť se o všem dočtete v recenzi anglické verze Baldur's Gate II: Shadows of Amn z podzimu 2000 nebo v recenzi datadisku Throne of Bhaal z léta 2001.

Obrázek zdroj: Tisková zpráva Obrázek zdroj: Tisková zpráva Obrázek zdroj: Tisková zpráva

 Vychutnání příběhu v češtině
Jak určitě víte, každé kvalitní RPG je postaveno hlavně na příběhu, který samozřejmě ocení jen ten, kdo poctivě čte všechny rozhovory. Bohužel pro neangličtináře je právě čtení dialogů občas velmi obtížné, zvláště pokud se jedná o tak obří hru jako Baldur's Gate. Ne každého baví při rozhovorech listovat ve slovníku, takže mnoho lidí je raději rychle přeskočí s tím, že "potom nějak pozná, o čem byla řeč". Pokud však nerozumíte příběhu, hra vás možná rychle přestane bavit, což by byla určitě škoda.

Naštěstí pro všechny, kteří angličtinou nevládnou natolik, aby si mohli naplno vychutnat příběh hry, se objevují češtiny. Jejich kvalita je různá, od amatérských pokusů plných gramatických chyb až po poloprofesionální nebo profesionální překlady. A právě do té poslední skupiny překladů patří také čeština pro Baldur's Gate 2. Pojďme se tedy podívat, jak se povedla.

 Platinová edice
Počeštěnou verzi BG2 nám přinesla firma CD Projekt a to rovnou v Platinové edici. Kromě původní hry (včetně bonusových obchodníků z anglické sběratelské edice) dostanete v balení i oficiální datadisk Throne of Bhaal, samozřejmě také v češtině. A co všechno je lokalizováno? Veškeré dialogy, popisky předmětů, menu a všechny další texty ve hře. Mluvené slovo zůstalo (naštěstí :) v angličtině a videosekvence byly doplněny o titulky.

Obrázek zdroj: Tisková zpráva Obrázek zdroj: Tisková zpráva Obrázek zdroj: Tisková zpráva

Podle mého názoru se překlad, jehož základem byla původně volně šiřitelná čeština od Adama Rambouska, povedl. Jak bylo řečeno v jednom novinkovém článku, překlad prošel korekturou a testováním, takže se nejedná o to samé, co je ke stažení z internetu. Jednotlivé dialogy působí přirozeným dojmem a narozdíl od některých titulků například na filmových DVD netrpí ani tzv. "přílišnou slušností". Tedy tím, že by jednotlivé věty byly přehnaně spisovné, že by je normální člověk nikdy nevypustil z úst. Bohužel několik nedostatků překlad má.

Zvětšit zdroj: Tisková zpráva Autorům se sice podařilo vyřešit problém se skloňováním jména vaší postavy díky externímu prográmku, do kterého zadáte své jméno ve všech sedmi pádech. Ale nepodařilo se již vyřešit skloňování ostatních jmen (např. "Jaheira útočí na Otrokář") a problém s mužskou a ženskou osobou. Svoji postavu jsem si pojmenoval "Killerka" a bohužel jsem občas narazil na věty jako "budeš souzen Killerko" a podobně. Chápu, že toto nešlo asi nijak ošetřit, protože je to dáno neskloňováním jmen v angličtině, ale zmínit jsem se o tom musel. Osobně se mi ještě nelíbil překlad místopisných názvů do češtiny, ale to záleží na vkusu každého hráče, protože někomu se například "Mečové pobřeží" namísto "Sword Coast" zamlouvat může.

 Bonusy
Kromě samotné hry se na posledním pátém CD nachází také ještě několik bonusů. Prohlédnout si je můžete jednoduše pomocí příslušného html souboru, který je však tak otřesně zpracován, že si bonusy raději prohlížejte přímo z příslušného adresáře na CD. Není jich sice mnoho, ale shlédnout můžete třeba BG2 trailer z E3, několik artworků a zvuků v MP3, pár obrázků postav a samozřejmě zde najdete i již zmiňovaný prográmek na úpravu skloňování jména vaší postavy.

Obrázek zdroj: Tisková zpráva Obrázek zdroj: Tisková zpráva Obrázek zdroj: Tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v sekci screenshotů

Kromě těchto bonusů naleznete na CD ještě počeštěné manuály k BG2 a datadisku, referenční kartu a barevnou mapu světa BG2. V krabici se nachází zkrácená (16 stran) tištěná verze manuálu, které v sobě obsahuje mimojiné referenční kartu, zatímco ostatní věci jsou jen v elektronické podobě na CD.

 Koupit nebo ne?
Pokud máte rádi kvalitní RPG a tuto hru jste si v angličtině nemohli naplno užít, je odpověď jasná - za necelých šest stovek korun si můžete pořídit Baldur's Gate 2 včetně bonusových obchodníků a datadisku. To vše s kvalitním českým překladem a několika málo bonusy. Mě osobně BG2 ohromě bavilo a při opakovaném hraní české verze jsem našel mnoho nových lokací a postav, které jsem dříve v původní anglické verzi minul.

Stáhněte si: Demo, Trailer, Throne of Bhaal video a trailer

Související články: Recenze anglické verze BG2 (10/2000), Recenze datadisku Throne of Bhaal (6/2001), Návod, Novinky, Detaily o českém BG2


 
ABE
autorovi je 20 let, studuje obor aplikovaná informatika na univerzitě v Hradci Králové, specializuje se na akční hry, RPG a strategie (všechny články autora)

 
 
ABE

Nejnovější články