Auta (Cars) - recenze české verze
8/10
zdroj: tisková zpráva

Auta (Cars) - recenze české verze

17. 7. 2006 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Vítejte v Kardanové Lhotě, kde se závodů, honiček s policií, plašení traktorů nebo miniher účastní hrdinové stejnojmenného animovaného filmu od Disneyho, kteří navzdory dětskému zpracování pobaví i odrostlejší hráče

Autor: Korgull
Publikováno: 17.července 2006
Verze hry: finální/česká/PC
Doba recenzování: 5 dnů
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Od 13. července se v českých kinech promítá nový rodinný animovaný film od Pixar Animation Studios (mj. Úžasňákovi, Hledá se Nemo) a společnosti Walt Disney Pictures - Auta (Cars). O něco dříve se na pulty českých obchodů dostala stejnojmenná hra zahrnující všechny důležité postavičky z filmu, stejně jako i v něm představené lokace a některé události. Abychom vás však neuvedli do rozpaků, až někde uvidíte dvě různé krabičky s víceméně stejným nápisem, tak ještě musíme dodat, že ty hry vycházejí vlastně dvě.

Podobně jako tomu bylo v případě titulu Hledá se Nemo, i tentokrát vývojáři pamatovali na nejmenší pařany ve věku od 3 do 5 let a připravili pro ně tématické Dobrodružství z Kardanové Lhoty. My se v této recenzi budeme ovšem věnovat té druhé, jež je určena o něco starším nadšencům (od 6 let). Každopádně obě do ČR přinesla společnost CD Projekt v kompletní české verzi, tzn. včetně dabingu shodného s filmovým (R. Krajčo, P. Novotný, Jan Teplý, Vladimír Brabec a Jiří Prager a další).

Herní módy
Hra Auta byla, tak jak je u takových projektů podle animovaných filmů zvykem, vyvinuta pro nejrůznější platformy. Kromě verze pro PC, kterou jsme měli možnost otestovat, existují rovněž verze pro PS2, Xbox, GameCube, Nintendo DS, GBA či PSP. Co se týče obsahu, verze pro PC, Xbox, PS2 a GC jsou prakticky identické. Hráči se přitom mohou těšit na příběhový mód, jehož projití je klíčové, pokud si chcete dále užívat v módu arkády, kde jsou volně k dispozici všechny závody a minihry, které se vám již podařilo zvládnout v rámci příběhu. Celkem jich hra obsahuje přes 30, přičemž 19 se jich řadí k silničním závodům, 5 k závodům o Zlatý píst a 8 k minihrám. Vedle toho je tu také mód Vs., což není nic jiného, než hra pro dva hráče s využitím nějakého přídavného ovladače.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

Vzhůru do Kardanové Lhoty
Jelikož základem díla je výše uvedený příběhový režim, budeme se v následujících řádcích věnovat hlavně jemu. Setkáte se v něm postupně se všemi důležitými hrdiny filmu, v čele se závoďákem Bleskem McQueenem. Pokud ovšem čekáte dobrodružství klasického adventurního stylu, jste vedle. Zdejší příběhový mód spočívá v tom, že se můžete volně pohybovat v herním světě, přesněji řečeno v Kardanové Lhotě a jejím okolí, přičemž tu a tam narazíte na stanoviště a nějakého známého, který vám nabídne možnost zúčastnit se některého ze závodů nebo minihry. Když se vám podaří danou soutěž zvládnout, nejenže si ji tím zpřístupníte v arkádovém režimu, ale zároveň si otevřete cestu k dalším. Vrcholem pak má být závod o Zlatý píst.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Pohyb po herním světě je, dá se říci, maximálně svobodný. Když budete chtít, můžete celé hodiny bezcílně jezdit po silnicích, cestách, ale i mimo ně, sbírat volně roztroušené bonusové bodíky, za které si pak můžete zakoupit nejrůznější věci, jako nový lak, nové auto, obrázek, ukázku některé z vystřižených scén, apod.; pošťuchovat míjející auta třeba nabouráním či postavením se do cesty a poslouchat jejich remcání a vztekání se, což se však může po nějaké době omrzet, protože hlášky se začnou brzy opakovat.

Hra nedisponuje modelem poničení vozů, takže i když se ve stokilometrové rychlosti rozhodnete zastavit o zeď, na víc než na rozpačité "Oops, doufám, že mě nikdo neviděl" (nebo podobného ražení, záleží jakou postavičku zrovna řídíte) se nezmůžete. Zejména při závodech však může nějaký podobně ostrý karambol způsobit vychýlení kamery do hloupého bočního úhlu, který je možná efektní na chvíli na podívání, méně však pro dokončení závodu na přijatelné pozici.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Zázračné barely
Pokud jde o interaktivitu prostředí, i ta má svá omezení. Nicméně, do lecjakého objektu lze narazit, až jej odmrštíte stranou, např. do barelů, pneumatik a jiného bordelu všude se povalujícího, dokonce značky a výstražné kužele lze povalit. Na druhou stranu, jiné objekty (mám na mysli např. ploty či sloupy) sice působí poměrně křehce, při snaze jimi projet však narazíte, jakoby šlo přinejmenším o betonovou zeď. Neméně tvrdé překvápko vás mnohdy čeká, když se rozhodnete svištíc krajinou nějaký ten nízký plůtek přeskočit. Zkrátka, na můj vkus se Auta přílišnou interaktivitou nevyznačují.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva V první chvíli to člověk možná ani nepostřehne, protože jeho pozornost zpočátku upoutá spousta jiných věcí, řítíte-li se ovšem už po desáté v dvanáctikolovém závodě skrz úplně stejnou sestavu barelů ve stejném místě, kde jste je předtím už desetkrát rozjeli vy i vaši soupeři, určitě vám to přijde přinejmenším podezřelé. Ale vzhledem k tomu, že je hra určena primárně dětem od 6 let, tak to snad zase tolik nevadí.

 V hlavní roli klávesnice
Závodů titul jinak nabízí mnoho (viz výše) a různých. Zajezdíte si na silnicích, v terénu i na závodištích s tribunami. Ve dne i v noci. Co se týče ovládání, myš nechte v klidu odpočívat, hlavní roli totiž hraje klávesnice. Kromě šipek upotřebíte hlavně mezerník (plyn), klávesu D (brzda, zpátečka), S (smyk) a A (turbo). Znovu připomínám, že hra je směřována na mladší publikum, čemuž bylo přizpůsobeno i chování vozů. Jejich ovladatelnost je až na výjimky relativně snadná a když neuděláte nějakou extra velkou chybu, většinu závodů dojedete jako vítěz hned napoprvé.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Při jízdě mimoto získáváte opět bonusové body za užívání specialit, jako jsou smyk a turbo (to mají jen některé typy aut), apod. Dá se předpokládat, že hráčům blížícím se té spodní hranici věku, pro který je hra navržena, s tím budou zápasit mnohem déle. Ty starší by snadná výhra mohla možná trochu odradit nebo zklamat. Na druhou stranu, ti by se mohli zase potrápit alespoň s minihrami, které se jeví býti trošku náročnějšími. Často jsou na čas, ten nemilosrdně letí a vyžadují proto mnohdy více soustředění.

 Plašení traktorů a honění pirátů silnic
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Jako příklad minihry uvedu plašení traktorů, kdy se spolu s Bleskem a Burákem vydáte v noci děsit spící traktory. Vymezen je čas a počet traktorů, přičemž situaci komplikuje tma a hlídkující kombajn Frank, který jak vás vyhmátne, končíte. Jiným příkladem je minihra, při níž stíháte piráty silnic. Zde sice nejste omezeni časem, nýbrž schopností udržet se za zadkem jednoho ze tří pirátů dost dlouho na to, aby se vyprázdnil ukazatel pronásledování. I mě tahle minihra pěkně potrápila.

Po stránce grafické/vizuální jsou Auta ve své kategorii (dětských her) vydařenou hrou a velmi příznivě lze hodnotit také kvalitní a profesionální český dabing. Méně mě nadchly zvuky (místy jako by úplně chyběly) a muzika na pozadí, která mi sice nijak výrazně nevadila, ale ani mě zvlášť nezaujala.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
Zvětšit zdroj: tisková zpráva 15 dalších vytípaných obrázků z hraní jsme přidali do sekce screenshotů

Hra běžela na sestavě Athlon 2200+, 512 MB RAM, GF FX 5700 při rozlišení 1024 x 768 až na jedno žuchnutí zcela bez problémů a plynule. Oficiální minimální systémové požadavky jsou: Pentium III 1,2 GHz nebo odpovídající AMD Athlon XP, 256 MB RAM, 1,4 GB volného místa na pevném disku, 8x CD-ROM, GeForce 2 nebo ATI 7500 či lepší grafická karta s alespoň 32 MB VRAM a 16bitová zvuková karta kompatibilní s DirectX(R) 9.0c. Doporučené pak: Pentium IV 2,4 GHz nebo odpovídající procesor, 512 MB RAM, 1,4 GB volného místa na pevném disku, 8x CD-ROM, nVidia GeForce 3 nebo ATI Radeon 8500 či lepší grafická, karta s alespoň 64 MB VRAM. a 16bitová zvuková karta kompatibilní s DirectX(R) 9.0c.

 Shrnutí
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Celkově vzato, Auta by se dala dítkům předškolního i školního věku (první stupeň) i za cenu oněch necelých 750,- Kč na TISCALI Gameshopu doporučit. Zpracování je i přes výše vytknuté nedostatky pěkné, rozmanitost závodů veliká, výběr široký a i když někdy může dojít k situaci, že některou soutěž nebo minihru někdo nezvládne tak, aby ji odemkl, pak je zde ještě možnost využití cheatů (pro PC verzi fungují stejné jako pro Xboxovou), pro něž má hra zvlášť vyhrazené místo v nabídce. Dokonce si troufám tvrdit, že k Autům sem tam rád zasedne i některý ten prací znavený rodič, aby se na chvíli uvolnil. A vůbec nejlepší bude, když se dítko i rodič chopí každý jednoho ovladače (resp. jedné klávesnice a ovladače) a rozjedou to pořádně spolu.

Stáhněte si: Demo, Cheaty

Související články: Novinka, Recenze filmu na Tiscali

Korgull
Korgull spatřil světlo světa před více než 27 lety, protlouká se, jak se dá, a na Tiscali Games píše především novinky. Nejraději hraje adventury (staré dobré Grim Fandago, Neverhood), ale nepohrdne ani dobrou strategií, RPG nebo akcí


 
 
Korgull

Verdikt:

Hra je ve všech směrech podřízena cílení na dětské publikum, přesto se u ní dobře pobaví i starší hráči. Zpracovaná je určitě pěkně a je také velmi pestrá. Mít potomka ve věku 6-10 let, koupím mu ji.

Nejnovější články