Athens 2004 - recenze PC verze
3/10
zdroj: tisková zpráva

Athens 2004 - recenze PC verze

16. 11. 2004 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Tak říkajíc „s křížkem po funuse“ přichází oficiální hra letní olympiády Athens 2004 také na platformu PC. Může i přes svou neaktuálnost něčím zaujmout nebo se hodí jen jako ideální nástroj k rozmlácení staré klávesnice?

Autor: Kate
Publikováno: 16.listopadu 2004
První česká recenze této hry zdroj: tisková zpráva Verze hry: finální/anglická pro PC
Doba recenzování: 1 týden


Obrázek zdroj: tisková zpráva Olympijská hra Athens 2004 od Eurocomu a SCEE zaznamenala v létě na konzoli PS2 poměrně slušný komerční úspěch. Ve Velké Británii se například dostala až do čela žebříčku prodejnosti, kde v absolutním počtu prodaných kusů trumfla dokonce i tehdy vycházející DOOM III. Nutno ovšem podotknout, že recenzenti z Athens 2004 zrovna dvakrát nadšení nebyli nikdy, ale koneckonců, oni herní firmy neživí.

Nyní je olympiáda již dávno pasé, ale přesto se tento titul objevuje ve verzi pro PC. Jako vydavatel zde přitom figuruje Eidos, který si zřejmě řekl, že konverze tak jednoduché hry nemůže být nijak náročná a že i se zpožděním by se na populárním tématu dala vydělat nějaká ta korunka, euro či dolárek navíc. Hned na úvod si ale musíme říct, že PC verze Athens 2004 nestojí ani za jedno.

 Herní módy a sportovní disciplíny
Athens 2004 se dají hrát v zásadě na dva základní způsoby. Buď si zvolíte mód Arcade, ve kterém můžete trénovat či hrát pouze vybrané disciplíny, a nebo Competition, který nabízí účast v souvislejších sportovních událostech jako je třeba desetiboj pro muže, sedmiboj pro ženy nebo nějaká vámi sestavená disciplína. Zatímco v Arcade se máte naučit hlavně hru ovládat, případně se bavit bez větších herních restrikcí, Competition už obsahuje některá přísnější pravidla a vyžaduje více zkušeností, tedy alespoň v případě, že chcete získávat medaile a trhat rekordy.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

Celkově je disciplín, ve kterých můžete soutěžit, dvacet a jsou rozděleny do několika oblastí (atletika, plavání, vzpírání, lukostřelba a střelba). Jak je tedy vidět, spousta olympijských sportů byla vynechána, a to včetně některých, které v PS2 verzi přítomny byly jako například gymnastika. Některé disciplíny jsou si navíc velmi podobné a po hratelnostní stránce mezi nimi není skoro žádný rozdíl (například běh na 200 / 400 metrů atd.).

 Zdravotně závadná hratelnost
Hratelnost je kouzelným slůvkem herního průmyslu. Kvůli návykové hratelnosti odpouštíme hrám horší grafiku a přivíráme očko nad občasnými chybkami. Koneckonců, proč bazírovat na nesmyslech, když nás to prostě baví? U Athens 2004 je tomu ale úplně naopak. Veškerá hratelnost a ovládání se zde smrskává téměř prakticky jen na dvě „power“ klávesy, do kterých neustále co nejrychleji střídavě bušíte a příležitostně stisknete i třetí „action button“.

Jistě, nikdo neříká, že byste při ovládání běžce na dráze měli využít celou klávesnici, nicméně nějaká nápaditost by zde přesto neuškodila. Občas se sice do některé disciplíny vloudí zpestřující prvek jako třeba speciální ukazatel nebo možnost ovlivnit víc než pouhou rychlost či načasování klíčové akce (skoku, hodu atd.), ovšem i přesto je celková hratelnost neuvěřitelně jednotvárná a nudná. Nic na tom nezmění ani fakt, že se na průběh závodů můžete dívat z několika libovolně měnitelných pohledů kamery. Co vám navíc budu povídat, skutečně výhodný a použitelný je stejně většinou tak jeden, dva.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Jako perličku přidávám ještě informaci, že hra Athens 2004 je podle PEGI doporučena dětem od tří let, takže by hra měla být teoreticky kromě jednoduchosti i zcela nezávadná a neškodná. To ale rozhodně není – důkazem budiž moje otlačené zápěstí a namožená ruka z neustálého mačkání stejných kláves :-)

 Anonymní identičtí účastníci
Dobře, řeknete si. Osekané disciplíny, hratelnost ve stylu „buch buch“, ovšem jako kronika letní olympiády by se to snad použít dalo, ne? Ne. Všichni sportovci a sportovkyně jsou totiž anonymní a až na pár tváří a druhů trenek také v rámci pohlaví modelově skoro stejní. Na začátku si sice můžete vždy z předlouhého seznamu vybrat, za jakou ze zúčastněných zemí budete hrát, ale tato volba ovlivní jedině tak informační vlaječku u vašeho jména, respektive jeho třípísmenné zkratky. Modely postav jsou navíc v mnoha disciplínách velmi podobné, výrazný vizuální rozdíl zaznamenáte jedině tak u koulařů či vzpěračů :-)

 Mizerné technické zpracování
Přes postavy sportovců se dostáváme k dalšímu velkému záporu celé hry, a to je podprůměrné technické zpracování. Pomineme-li přímý důsledek konverze z konzole, kterým je absence využití myši, zbude nám tu jen opravdu hodně nepěkná grafika, jež se nedá srovnat s aktuálními ročníky her od EA Sports. Nedetailní sportoviště vypadají v rámci disciplín stejně, takže o nějaké různorodosti nemůže být ani řeč. Diváci kolem stadionů či závodišť působí jak z papírové vystřihovánky a modely sportovců asi zřejmě také nikoho nevytrhnou, a to ani přes vcelku zábavné pokusy o mimiku, zvlášť v případech, kdy se výkon nezdaří.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Některé pohyby postav navíc vypadají značně nepřirozeně (a nemyslím teď jen třeba občasnou snahu o roztleskání obecenstva :), ačkoliv jinak by se přece jen daly ještě označit za to lepší, co Athens 2004 nabízejí. Celkem pěkné mi pak připadaly též automatické přehrávky (replaye), které za doprovodu snesitelné hudby a v lehkém rozmazání ukazují váš poslední výkon z různých úhlů a s profi komentářem.

Co se týče zvuků, ty jsou ve hře kupodivu zastoupeny hodně řídce. Slyšíte maximálně tak startovní znamení, několik málo reakcí publika, případně komentátora, který se – jak už to bývá – začne po čase docela nepříjemně opakovat.

Minimální systémové požadavky jsou procesor 1 GHz a 128 MB pro Win98SE nebo 256 MB pro Win 2000/XP. Doporučen je ovšem procesor 2,4 GHz a 512 MB RAM. V obou případech je pak nutností též DVD mechanika, hra se totiž na CD discích vůbec neprodává.

 Bez klasického multiplayeru
Hra více hráčů je vlastností, která může z dobré hry udělat skutečně skvělou záležitost - za příklad stačí vzít třeba závody Mashed, které nemilosrdně (a zřejmě navždy) ovládly celou redakci Levelu. Bohužel pro nás, Athens 2004 do takové kategorie her opět nepatří. Jejich „multiplayer“ je totiž omezen na maximálně dva hráče u jednoho PC, což se s tím, co nabízela PS2 verze nedá vůbec srovnávat.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů

Ačkoliv ani na konzoli od Sony neexistoval multiplayer v pravém, tj. síťovém slova smyslu, alternativní možnost připojení interaktivních „tanečních“ podložek a nutnost skutečné fyzické aktivity značně rozšiřovala potenciál titulu (více v našich dojmech z „běhání“ na veletrhu GC2004). Minimálně jako party game (navíc pro 4 lidi) by se playstationové Athens 2004 daly celkem s úspěchem využít, pro PC verzi to ovšem a bohužel opět neplatí.

 Ruce pryč
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Z předchozích odstavců je zřejmě evidentní, že Athens 2004 jsou hrou, která ve vaší sbírce může bez výčitek chybět. Obvykle si nelibuji v nekompromisní kritice, ale v tomto případě opravdu nemohu psát téměř nic jiného. Athens 2004 nemají prostě šanci dnešní hráče ničím zaujmout. Možná jako hra na odreagování po perném dni by se daly ještě snést, ale pro tyto účely postačí i jakákoliv flashovka z internetu, která je nejen zadarmo, ale většinou i lépe vypadá. Snad se příští oficiální hra olympiády povede více a hlavně – přijde i na PC včas.

Stáhněte si: Video

Související články: Novinky, Sydney 2000 recenze

Kate
autorce je 19 let, kromě studia a psaní pro Tiscali Games občas příspívá i do časopisu LEVEL, dříve se také podílela na televizním pořadu GamePage. Nejspolehlivěji ji k počítači připoutá akce s promakaným příběhem nebo vojenské simulace, volný čas ale tráví i jinak 
 
Kate

Verdikt:

Nudná, nezajímavá a jednoduchá hra, která může posloužit snad jen k zabavení a fyzickému unavení zlobivých předškolních dětí, vybití vlastní agrese či k úmyslné destrukci staré klávesnice.

Nejnovější články