Ankh 2: Srdce Osirise - CZ recenze
6/10
zdroj: tisková zpráva

Ankh 2: Srdce Osirise - CZ recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

12. 1. 2008 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Assil a Thara jsou zpátky! Ovšem za jejich zády se krčí křivák Osiris, který splétá plány na návrat do světa živých a jeho postupné ovládnutí. Takové je v kostce pokračování výborné adventury z Egypta.

Autor: Dick
Publikováno: 12.ledna 2008
Verze hry: prodávaná/česká/PC
Doba recenzování: 1 týden


Obrázek zdroj: tisková zpráva Assil a Thara jsou zpátky! Ovšem za jejich zády se krčí křivák Osiris, který splétá plány na návrat do světa živých a jeho postupné ovládnutí. Přesně takové je v kostce pokračování výborné hry Ankh z poloviny minulého roku.

Bylo jen otázkou času, než se k nám tihle hrdinové relativně dobře kritikou i hráči přijaté adventury Ankh (72%, 2006) vrátí prostřednictvím nějakého pokračování. Ten čas právě nastal a před námi na stole leží krabice s názvem Ankh: Srdce Osirise a čeká, až prožijeme její další egyptské dobrodružství, tentokrát rovnou v českém jazyce.

 Zpátky do Egypta
Opět se točí kolem ústřední dvojice Assila a Thary a volně navazuje na události předchozího dílu. Když už to vypadalo, že Egypt bude konečně zachráněn, stalo se něco, s čím nikdo nepočítal. Bájný kříž Ankh byl totiž Assilovi někým odcizen a on nemá sebemenší potuchu, kdo za celou krádeží stojí. Postupem času ale vyjde najevo, že ve všem má prsty proradný Osiris, který se připravuje na návrat do světa živých a na jeho postupné ovládnutí. A to by to nebyl Assil, aby mu v tom nepokusil zabránit!

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Ankh: Srdce Osirise se zcela ubírá ve šlépějích prvního dílu, tudíž máme tu čest s humorně pojatou adventurou odehrávající se ve starověkém Egyptě. Namísto nějakého experimentování se autoři rozhodli pro oprášení tehdejšího konceptu a zabalili jej do zcela nového příběhu, který je ještě temnější než ten předchozí.

 Žádné zásadní novinky
Kdo čeká, že Ankh: Srdce Osirise nabídne přehršel novinek, bude asi zklamán. Základ hry zůstal naprosto totožný a pokud byste se na hru dívali z větší vzdálenosti, brzy byste nabyli dojmu, že se stále jedná o první díl. Tomu by i napovídaly některé lokace, které byly k vidění už v prvním dílu hry. Všichni ti, co jej hráli, mají tedy oproti ostatním menší výhodu a nebudou při pohybu městem tolik tápat.

Nezměnilo se ani ovládání, které je věrné léty osvědčenému systému point and click a v případě adventur zůstává stále nepřekonanou modlou. Nový je samozřejmě zmíněný příběh, kromě něhož tu najdete spoustu nových postav a dostanete možnost se podívat na zcela nová místa. A dokonce dojde i atraktivní střídání hlavních hrdinů (tj. mužný Assil a ladná Thara) mezi jednotlivými akty, díky čemuž hra jen tak nezevšední.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Chutná hratelnost
Naštěstí je nad slunce jasné, že výše uvedené skutečnosti automaticky neznamenají špatnou hru. Tou Ankh: Srdce Osirise ani v nejmenším není. Absenci jakýchkoliv zřetelnějších novinek můžeme přičíst na vrub perfektně vyladěné hratelnosti již v předchozím dílu, proto by nebylo příliš moudré něco zásadně měnit. Navíc – kolik se toho dá vymyslet v rámci žánru klasických adventur?

Jak jste asi z výše uvedeného vytušili, atmosféra a vlastní hratelnost hry je stejně jako v případě prvního dílu na hodně solidní úrovni a jen tak nic ji nenarušuje. Navíc má všechno docela spád, takže ani minutu se u hry nebudete nudit.

 Mozku je tu opravdu třeba
Některými hrami projdete jako horký nůž máslem, jiné vás pevně chytnou a jen tak nepustí. Ankh: Srdce Osirise spadá do druhé kategorie a ač by jeho vzezření mohlo svádět k dedukci, že jde o hru pro děti, není tomu tak. Zatímco první díl jsem s klidnou hlavou doporučil i dětem, v případě jeho nástupce bych byl v podobných tvrzeních trochu opatrnější.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Zpočátku se obtížnost nejeví jako příliš vysoká, avšak postupem času začne přituhovat a už u druhého aktu se řádně zpotíte, zvláště pokud nemáte léta herní praxe. Tak rád bych řekl, že používání jednotlivých předmětů je přísně logické, ale nebyla by to tak úplně pravda. Interakce je podřízena humornému pojetí hry, tudíž čas od času musíte udělat něco, co by vás v životě jen tak nenapadlo.

Poměrně zapeklitý je úkol, kdy musíte metodou pokus-omyl připravit jídlo o deseti ingrediencích. Ty totiž musíte vložit do hrnce v určitém pořadí na základě velmi neurčitého návodu. V tomto okamžiku autorům poděkujete za možnost hru kdykoliv svévolně uložit a poté nahrát.

Porovnáme-li první a druhý díl co se obtížnosti (a od ní odvíjející se trvanlivosti) týče, vychází Srdce Osirise jako vítěz. Na druhou stranu i ten sebetěžší úkol dříve či později splníte, jelikož se většina děje odehrává na malém počtu obrazovek s relativně malým počtem předmětů. Ovšem kdyby na nějaký zásek přecijen došlo, na internetu se dá dohledat návod, který vám s problémem dozajista pomůže. Bez něj doba zdolávání hry osciluje kolem patnáctihodinové hranice, což je číslo na dnešní dobu více než solidní.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Stejná grafika jako minule?
Nerad bych autory obviňoval z vykrádání sebe samých, ale nedá mi to se nepozastavit nad grafickou stránkou hry, která od prvního dílu příliš razantních změn nedoznala. A navíc – jak jsem zmínil výše – se v prvním aktu proháníte po důvěrně známých místech z minula. Srovnáte-li vizuální úroveň prvního a druhého dílu hry, jen těžko najdete nějaké zásadnější rozdíly. Použité textury jsou detailnější, autoři si více vyhráli se světlem a stínem, tuhle přidali nějaký ten efekt, ale jinak nic výrazně nového nečekejte. Zda je to dobře či špatně, nechť rozhodne každý sám. I přesto grafika působí velmi celistvě a pomáhá navozovat tu správnou atmosféru.

Svůj podíl na relativně dobrých pocitech z audiovizuální stránky má i ozvučení, které odpovídá celkovému vyznění hry – někde je vážnější, jinde komičtější, zkrátka a dobře bez sebemenšího zaškobrtnutí funguje tak jak má. O fous horší je to s anglickým dabingem, který musíme při vší úctě otitulkovat nálepkou šedý průměr. Můj kritický prst teď bodá především do intonace jednotlivých postav. Zatímco některé v tomto ohledu zní skutečně uvěřitelně, repliky jiných se nesou v monotónním duchu bez emocí. To se bohužel týká i hlavního hrdiny.

 Český překlad
Velkým pozitivem je, že hra vyšla (společně s dodatečně lokalizovaným prvním dílem) v češtině formou titulků a to za příznivou cenu 299 Kč. Díky tomu si ji mohou dopřát i ti, kdo nevládnou anglickým jazykem. A jak se překlad povedl? Byť vše na první pohled vypadá v pořádku, pokud se do hry trochu ponoříte, zjistíte, že koncentrace chyb a přehmatů není zrovna nejmenší.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Nejedná se sice o kdovíjak závažné prohřešky, každopádně k podobným věcem by docházet nemělo. Skoro to vypadá, jakoby by překladatel neměl hru k dispozici, jelikož sem tam texty neodpovídají dění na obrazovce (Např. při pokusu nabídnout něco svého na pití jedné z postav vás majitelka klubu počastuje hláškou „no outside cocktails“ a české titulky hovoří o tom, že si nemáte odnášet koktejly z baru). Podobných věcí je tu více a párkrát se nad nimi pozastavíte, abyste si zvykli brát překlad s menší rezervou a více se spoléhat na anglický dabing.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva  Závěr
I když jsem byl v závěru k Ankh: Srdce Osirise poněkud přísný, neznamená to, že jde o špatnou hru. Je tomu spíše naopak! Autorům se podařilo skvěle navázat na první díl a i když jeho pokračovatel za ním v některých ohledech zaostává, v celkovém hodnocení jde o nadprůměrně zdařilou adventuru pro odrostlejší hráče.


trailer

Stáhněte si: Demo

Související články: Ankh 1 recenze

 
Dick
autorovi je 25 let a již od útlého dětství se zajímá o hry, hudbu a vše krásné; vedle dlouhých hodin před monitorem rád jezdí na horském kole a ulítává na gumových medvídcích


 
 
Dick

Verdikt:

Vydařený nástupce prvního dílu, který jeho kvalit sice nedosahuje, ale přesto nabízí solidní zábavu na dlouhou dobu. A pokud se vám líbil první díl hry anebo máte hluboko do kapsy, klidně si k hodnocení ještě jeden bodík přičtěte.

Nejnovější články