1. světová válka - recenze české verze
7/10
zdroj: tisková zpráva

1. světová válka - recenze české verze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

30. 1. 2006 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Roku 1914 stanulo lidstvo na prahu na tehdejší dobu nevídaného válečného konfliktu, který si vyžádal 8 milionů obětí a který si jako tolik neprovařený námět vybrala tato RTS, opět postavená na enginu Blitzkriegu.

Autor: Bergy
Publikováno: 30.ledna 2006
První česká recenze této hry zdroj: tisková zpráva Verze hry: prodávaná/česká
Doba recenzování: 2 týdny


Zvětšit zdroj: tisková zpráva Na enginu stále ještě populárního Blitzkriegu I vznikla v minulosti slušná řádka nepřímých pokračování či komerčních modifikací. Namátkou můžeme vzpomenout například Stalingrad či Kubánskou Krizi. Všechny tyto hry mají ale společnou jednu věc a tou je zaměření pouze na druhou světovou válku nebo dobu poté. Žádný z těchto titulů se tedy nevěnoval předcházejícímu a neméně hrůzostrašnému konfliktu v lidských dějinách, kterým byla první světová válka. Tuto skutečnost se ale naštěstí rozhodli napravit ruští vývojáři z Dark Fox, kteří vám nyní nabízejí projít si peklem této války na vlastní kůži z pohledu velitelů armád zúčastněných mocností.

 Válečné kampaně
I když se do první světové války postupně zapojilo mnoho národů, hra se podrobně zabývá jen těmi nejdůležitějšími bojišti, které představují evropskou západní a východní frontu od roku 1914-1918. Celkem jsou k dispozici tři hlavní tažení. To první v sobě zahrnuje boje za Dohodu (vojska Francie a Velké Británie), jenž se zpočátku snaží zastavit postup Německých vojsk mířících k Paříži a později se vyvíjí v protiofenzivu. Hned ve druhé misi tak na vás čeká například slavná bitva na řece Marně, která pokračuje útokem na dobře bráněné pozice nepřítele u řeky Aisne.

Druhá kampaň je za německou armádu a odehrává se jak na západní tak východní frontě. V jejím začátku se pokusíte zaútočit na belgickou pevnost Liege a posléze se vydáte vzdorovat nájezdu Rusů ve východním Prusku. Poslední třetí tažení je za carskou armádu, jenž se po úvodním střetu s Němci pokouší u Haliče o obchvat Rakousko-Uherské armády, což vyústí v jednu z nejrozsáhlejších akcí na východní frontě.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

Všechna zde přítomná tažení dohromady představují tři desítky misí, které se dají hrát v několika různých obtížnostech. I na ty jednodušší to však bývá kolikrát doslova o fous, zejména, když dojdou jednotky bez vyhlídky na případné posily. Pořadí misí je čistě lineární, není tak k dispozici žádná možnost volby jako v normálním Blitzkriegu.

 Málo nápadité mise
Náplň herních scénářů je poněkud stereotypní a v zásadě se dá rozdělit do dvou skupin. První z nich jsou čistě útočné mise, ve kterých začínáte v jednom úseku mapy a probíjíte se svojí armádou přes opěrné body nebo města držená nepřítelem. Čas od času doplníte své prořídlé jednotky rezervami a takhle pokračujete až dokud není mapa komplet vyčištěná.
Zvětšit zdroj: tisková zpráva
Trochu zajímavější je pak druhý typ mise, při kterém musíte vždy na začátku ustát místy až drtivý útok soupeře přicházející v několika vlnách za sebou. Vámi bráněné území sice obvykle disponuje zákopy a četnými dělostřeleckými postaveními, ale jakmile se vám na jednom místě obrana zhroutí, je zle. V případě, že situaci zvládnete a poslední zbytky útočníků hrdinně padnou u předprsní vašich zákopů, je třeba zmobilizovat své síly a přejít do protiútoku. Nakonec musíte pročesat celou oblast a mít jí plně pod kontrolou.

 Struktura armády
Zklamáním je skutečnost, že jednotkám se oproti klasickému Blitzkriegu nezvyšují levely a ani si je neberete z mise do mise. Pokaždé totiž dostanete jinou armádní skupinu a tak ani nemá význam nějaké piplání se s veterány. Na rozdíl od druhé světové války však základ vašich vojsk tvoří pouze pěší vojska, jízda a dělostřelectvo. Tanky nejsou mnohdy k dispozici vůbec a když už, tak jen v několika málo exemplářích.
Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva


Typická bitva v této hře tedy nemá moc daleko k mlýnku na maso, ve kterém se semele všechno živé a málo co vyvázne se zdravou kůží. Obrněných prostředků je málo a kolikrát ani nejsou rozhodujícím prvkem. To pěchota je pro vás vším, ale životnost těchto jednotek je velmi nízká.

Hlavním podpůrným prostředkem je jezdectvo a různé druhy dělostřeleckých baterií. Jízda na koních patří k nejrychlejším jednotkám ve hře, protože kromě letadla v té době neexistoval žádný vojenský prostředek jenž by dokázal předhonit tryskem běžícího koně. Voják sedící na hřbetě svého oře je však vynikající cíl, takže se hodí maximálně na nějaký ten průzkum či rychlý výpad. Frontální útok na zakopaného nepřítele se prakticky rovná jisté sebevraždě.

 Omezená artilerie
Daleko užitečnějším pomocníkem jsou proto kanóny a houfnice, s jejichž pomocí se dá zdolat i mnohem početnější protivník. Je však nutné počítat s mnohdy až nesmyslně krátkým dostřelem. Ten až tak nevadí pokud coby obránci odrážíte dotěrného nepřítele. V opačném případě, tedy když útočíte, je situace o poznání komplikovanější. Abyste byli schopní efektivně ostřelovat nepřátelské zákopy, které se táhnou třeba i ve třech řadách za sebou, musíte artilerii dostrkat pomalu až před první obranné linie. Tam se ale obsluhy děl vystavují smrtelnému nebezpečí předsunutých střelců či nepřátelských baterií. I tak ale platí, že bez dělostřelectva se člověk prostě neobejde, protože bez jeho zničujícího účinku by síla útoku byla minimálně poloviční.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Pro úplnost dodávám, že za příznivého počasí je možné zavolat leteckou podporu v podobě stíhačů, bombardérů či průzkumných letadel. Nelze ale čekat zázraky, vždyť tehdy byly vzdušné bitvy teprve v plenkách. Trochu překvapen jsem byl, když jsem proti nepřátelskému letadlu povolal na scénu vlastního stíhače. Místo očekávaného souboje totiž došlo ke srážce obou letadel a bylo vymalováno.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Hratelnost se drží na slušné úrovni, zejména proto, že se jedná o neokoukané téma 1. světové války. Na druhou stranu je třeba připravit se na fakt, že styl hry je více méně podobný původnímu Blitzkriegu. To znamená, že zadání úkolů vás neustále nutí k rychlé a rozhodné akci s neustálým přesunem z místa na místo. Skutečná válka v letech 1914-1918 se však vyznačovala především statickými boji, při kterých se jednotlivé armády vytrvale potýkaly mezi sebou na území nikoho. Mě osobně zde například chybí takové mapy, které by obsahovaly pouze důmyslné sítě zákopů obou armád. Mluvím o typickém ztvárnění frontových bojů té doby, který známe z historických filmů.

 Upravená grafika
Stačí letmý pohled na okolní obrázky a o původu vizuální podoby nemůže být žádných pochyb. Jedná se o grafiku z prvního Blitzkriegu, která vzhledem k malému časovému rozestupu mezi oběmi světovými válkami nemusela být nějak extra modifikována. Zejména co se týká terénu a obytné zástavby. Hlavní změnou jsou proto nově navržené jednotky tak, aby odpovídaly tehdejší době. Například tanky skutečně připomínají spíše plechové krabice od bot a obrněné vozy mají rovněž unikátní vzhled.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů


Hardwarové nároky jsou více méně na stejně nízké úrovni, jako tomu je v původní hře, takže 1. světovou válku v naprostém klidu rozchodíte i na slabších sestavách. Podporována jsou rovněž širokoúhlá rozlišení, což by mohli ocenit například majitelé některých notebooků či LCD monitorů.

 Lokalizováno
O distribuci této hry se na našem domácím trhu stará společnost Cenega Czech, která jí navíc lokalizovala do češtiny. Přeloženy jsou veškeré texty a vzhledem k tomu, že před každou misí se můžete dozvědět řadu informací o historickém pozadí jednotlivých bitev, je to pro méně zdatné angličtináře určitě přínosné. Ve hře navíc uslyšíte dabing, protože jsou česky namluveny také doprovodné komentáře k dobovým filmečkům uvádějící každé nové tažení. Cena je rovněž přijatelná a to 499,- Kč.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Tři poměrně kvalitní kampaně zobrazující hlavní bitvy světové války v letech 1914-1918 jsou jistě lákavou nabídkou pro všechny, které omrzel už poněkud hodně profláknutý druhoválečný konflikt. Smířit se však musíte s lineární skladnou misí a oželet povyšování jednotek. Současně je také potřeba zvyknout si na odlišný styl vedení útoků s minimem obrněných prostředků.

Související články: Novinka, Vše o sérii Blitzkrieg

 
Bergy  
autorovi je 25 let, pracuje v IK+EM jako správce ekonomického systému a specializuje se na strategie všeho druhu (všechny články autora)  


 
 
 
Bergy

Verdikt:

1. světová válka je zajímavým titulem pro všechny, kterým toto téma v oblasti RTS citelně chybí. Je to ale jediné výrazné plus, protože jinak se zde nesetkáte s ničím novým. Možná to chtělo trochu více invence při navrhování scénářů. Po opadnutí prvotního nadšení se totiž neubráníte stereotypu, při vykonávání stále stejných úkolů.

Nejnovější články