zavřít

Grand Theft Auto IV - dojmy z PC verze

- Dojmy z hraní autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

„Jste doslova úplně první, kdo vidí PC verzi mimo zaměstnanců společnosti Rockstar,“ zaznělo na úvod 20-minutové prezentace v Lipsku, kde jsme se dozvěděli o novinkách v očekávané konverzi. EXKLUZIVNĚ

Autor: Pavel Oreški
Publikováno: 20.srpna 2008


Na oznámení GTA IV pro PC jsme museli čekat hodně dlouho. Velmi dlouho jsem čekal i na prezentaci, která mi měla PC verzi podrobně představit. Do uzavřeného prostoru chlapíci z Rockstaru nahnali asi čtyřicet předem pozvaných novinářů. Všichni museli podepsat NDA, tedy že nic z toho, co se dozvíme, nezveřejníme dříve než ve 19:00 středoevropského času.

Velmi úsměvná byla scénka, kdy se na prezentaci snažil dostat jeden z amerických kolegů, nicméně zaměstnanci Take2 byli neúprosní a odehnali ho s tím, že pro USA bude hra představena ještě později.

 Jste první, kdo PC verzi vidí
Teprve dvacet minut po začátku se prezentace konečně spustila. Bylo mi ctí na ní být, protože nám bylo řečeno: „Jste doslova úplně první, kdo vidí GTA IV PC mimo zaměstnanců společnosti Rockstar“. Nervozita ještě vzrostla poté, co jsem si uvědomil, že jsem také jediným novinářem z České republiky, který teď byl do místnosti vpuštěn. Po krátkém upozornění, že nesmí být natáčen žádný videomateriál, jinak bude program ukončen, to konečně začalo a já si pomyslel: „Tak to snad bude stát za to...“

Po krátké rekapitulaci příběhu, který asi už tak nějak všichni známe, tedy že do Liberty City přijíždí Niko Belic za svým bratrancem a tak dále, nám náš průvodce sdělil: „Nevím, jestli to všichni víte, ale série GTA vznikla na PC, od třetího dílu sice GTA debutovala na konzolích, nicméně se pak vždy vrátila i na PC. Vždycky jsme chtěli podporovat PC trh“. Tahle věta nám samozřejmě vlévá optimismus do žil, protože Rockstar na nastoleném schématu asi nebude nic měnit ani s dalšími tituly.


nové obrázky z PC verze

 Změny technického rázu
Předvádějící pokračoval: „Je to podobné jako s minulými díly, GTA IV pro PC vyžene naši technologii na maximum, vylepšenou o nové efekty, delší dohledovou vzdálenost a také podporu pro vysoká rozlišení až do 2560x1600. Také textury jsou vylepšeny oproti těm na X360 a PS3“. Co se vizuálního zpracování týče, opravdu bylo poznat, že se jedná o verze rozdílné od těch na konzolích (viděl jsem už všechny tři, více v jarní recenzi). Zejména dohledová vzdálenost byla naprosto úžasná, ani jednou se nestalo, že by doskočila nějaká budova nebo třeba reklamy. Prostředí se mi zdálo "plnější", s větším počtem objektů a všechny textury byly stejně detailní, na rozdíl od konzolových verzí, kde ty „méně“ důležité byly v nižším rozlišení.

Rozhodně se o velký skok posunulo zobrazení ohně. Někde sice občas pozlobila textura, ale to se není čemu divit, šlo přeci jen o „work in progress“. Na druhou stranu jsem si nevšiml žádného LOD (Level od Detail), tedy, že by vzdálenější objekty byly zobrazeny jednodušeji a to se týkalo i textur, žádné náhlé zostřování. Ve finálním produktu snad budou dopilované kolize objektů, do očí bilo zejména pronikání rukou dveřmi automobilu.


Velké debaty, i když dle mého názoru tak nějak neopodstatněné, vyvolalo doskakování objektů, zejména automobilů, v konzolových verzích. Na prezentaci jsem si na to proto dával velmi dobrý pozor a musím říci, že jsem si dlouho ničeho nevšiml. Nakonec jsem se dočkal, až když předvádějící vjížděl na prázdný most, přepnul na „filmový“ záběr a pak zpět. V ten moment se před ním objevilo asi pět bouráků a následovala nevyhnutelná srážka. Ovšem je možné, že tomu ve finální verzi bude jinak. Co se asi nezmění, je občasné zasekávání způsobené dohráváním z disku, které se projevuje pouze při přejezdu mezi ostrovy a při přelomech mezi misemi. Bohužel jsme se nedozvěděli ani rozlišení, nastavení detailů ani sestavu, na které bylo GTA předváděno.

 Doplnění obsahu
„Oproti konzolím jsme přidali několik herních vylepšení, například funkci pro opakování. Hra neustále zaznamenává posledních třicet vteřin hraní. Jestliže se vám povedl nějaký pěkný kousek, třeba otočka v autě, a chcete si ho zopakovat, stačí stisknout tlačítko a přehrát si posledních třicet sekund. Můžete ten záznam vzít, změnit kameru nebo filtry a vytvořit video. Když máte sbírku klipů, můžete je slepit dohromady v editoru a vytvořit dlouhou montáž, o kterou pak podělíte na internetu, v Rockstar Social Club nebo kdekoli se vám zlíbí.“ Podobnou vlastnost měl třeba Driver a myslím, že jde ze strany Rockstaru o chytrý krok. Nedlouho po vydání se určitě dočkáme spousty videí ať už trikových nebo příběhových, případně parodujících skutečné události, filmy, prostě cokoliv.


starší obrázky z konzolové verze najdete v galerii

„Navíc přidáváme obsah i do multiplayeru, na konzolích byl pro šestnáct hráčů a my se snažíme multiplayer rozšířit. V téhle chvíli, ale o konkrétních věcech nechceme mluvit“. K síťovým kláním budou ještě přidány filtry pro hledání her, které vám vyhovují. Například pokud se chcete účastnit pouze potyček s pistolemi, závodit v konkrétních typech aut nebo hrát v určité oblasti. Nicméně o dalších vylepšeních se budeme dozvídat postupně, jak se bude blížit vydání a tak, jak to má Rockstar v oblibě.

Přibližně tolik nám Rockstar odhalil nového o nadcházející PC verzi GTA IV, která vyjde v listopadu tohoto roku. Následovala ukázka jedné z misí, konkrétně velmi populární vykrádačky banky s irskými přáteli. Předvádějící ji hrál na xboxovém gamepadu, nicméně nám bylo řečeno, že je pouze na hráči, zda zvolí gamepad nebo kombinaci klávesnice a myši. Čemu dá asi přednost většina z nás, je jasné. Předváděčka trvala asi dvacet minut a co se herního obsahu, byla naprosto identická jako její konzolová předloha. Na GTA IV pro PC se můžeme jen těšit a dopředu říkám, bude to bomba!


Stáhněte si ke konzolové verzi: Videa, Trailery...

Související články: Mega-recenze X360 verze, Proč si GTA IV nezaslouží desítku, Otázky a odpovědi recenzenta 1. a 2. část, Recenze multiplayeru, Oznámení PC verze, Průvodce hrou a další článkyPavel Oreški
autorovi je 25 let, hraní her se věnuje téměř patnáct let a nepohrdne jakýmkoli žánrem


 
 
Pavel Oreški

Kupte na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.