zavřít

Battlefield Heroes - dojmy z bety

- Dojmy z hraní autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

První zástupce nové generace zdarma dostupných webových her je tady. Jako chvilkové odreagování pro masy dokonalé, ale nezapomíná ani na náročnější hráče. + PŔEHLED DOVEDNOSTÍ POSTAV

Autor: Martin Havlíček
Publikováno: 3.září 2008
Verze hry: PC/neveřejný betatest/ang.
Doba hraní: 3 dny intenzivně


Je to webovka, není to webovka? Odpověď na otázky, kterými bylo ještě před nedávnem vytapetováno každé fórum týkající se zdarma přístupné multiplayerové akce Battlefield Heroes, zřejmě již znáte, ale pro jistotu: ne, není to běžná webovka. Zároveň však nelze říct, že by to byla zcela všední hra.


Při oznámení hry bylo jasně avizováno, že jejím cílem jsou masy a tedy i lidé, které představa instalace čehokoliv děsí a kteří nemají chuť nebo čas se učit něco nového. Je to ostatně patrné už od začátku; po přihlášení na vás vybafne výzva k instalaci ActiveX (0,5 MB) modulu a tím, že ji povolíte, odvedete veškerou potřebnou práci. Zbytek, to znamená stáhnutí a nainstalování souborů do počítače, obstará automatický patcher, jenž vás bude nadále provázet startem každé hry. Program se na nic neptá, jednoduše nainstaluje necelých 300 MB kamsi na „céčko“ a vy s tím nic nenaděláte. Spuštění hry je pak možné pouze z oficiálních stránek.

 Část na webu, část na PC
Aby nebylo do očí bijící, že ona povinná webová návštěva má vlastně za účel zatraktivnit stránky pro zadavatele inzerce (díky nim bude hra dostupná pro kohokoli zdarma), tak tam vývojáři umístili nástroj na „výrobu“ avatara. Jak víte z našeho zpravodajství, vybrat si můžete ze dvou stran konfliktu – Královská a Národní armáda – a ze třech tříd (Commander, Gunner, Soldier,) a pak také barvu kůže, vlasů a sestřih. Podrobnější úpravy lze trochu nepochopitelně provádět až ve hře samotné. Po kliknutí na nepřehlédnutelný čudlík PlayNow se pak spustí exe soubor a na vás vyskočí okno s hlavní nabídkou. Možnosti nejsou bůhvíjak komplexní, ale lze říct, že vše potřebné tady najdete (nastavení rozlišení a úrovně grafiky). Výjimkou je složka, pod kterou se ukrývají detaily o vašem hrdinovi.


nové oficiální obrázky

 Britský džentlmen vs. polní maršál
Každého The Sims-pozitivního hráče v první řadě zaujmou široké možnosti přizpůsobení si vzhledu virtuální postavy. Vybrat můžete oblečení, boty, ale i různé doplňky. Každá ze stran má garderobu specifickou a nutno říct, že velmi stylovou. V šatníku Národní armády najdete různé variace na uhlazené mundůry německých oficírků, kožené gestapácké kabáty, ale také rakouskouherské uniformy, a mezi doplňky pak monokly, jizvy, klapku přes oko... Zkrátka vše, co si lidé s nacistickými vojáky spojují. Jak prozrazuje nabídka, počítá se i s tím, že by si hráči mohli další „výbavu“ dokupovat. To jistě nebude na škodu. Průšvih by mohl nastat, kdyby bylo někdy možné nakupovat i zbraně. Ostatně, v položce Store je (zatím prázdná) složka Weapons, takže je to dost možné.

„Oblékání panenek“ je věru tou nejsložitější činností ve hře. Samotné spuštění mače se provádí jednoduše opět stisknutím toho největšího tlačítka v menu. Matchmaking systém vám sám vybere server s hráči, na kterých si hned nevylámete zuby. Sami si server zvolit nemůžete, jedině snad mapu a to tak, že v Nastavení zaškrtnete, že byste raději tu, kde je víc vehiklů nebo naopak tu menší.

 Skutečně pro každého
První herní zkušenosti musejí být pro každého zákonitě pozitivní. Battlefield Heroes je hra příjemně triviální, takže první kroky neprovází pro složitější hry obvyklá frustrace z toho, že vám to nejde nebo nevíte, co přesně máte dělat. Tady si vystačíte s obyčejným pobíháním a střílením. Úspěšnost není dána fragy, nýbrž body, jejichž obnos se počítá na základě úspěšnosti zásahu (např. 3 body za drobné zranění, 50 bodů za fatální zásah).


Na vrchol žebříčku se však mohou dostat i pacifisté - stačí, když se soustředí na obsazování území. Stejně jako většina her s nápisem „Battlefield“ na krabici, i tato totiž nabízí mód Conquest. Obsazování nepřátelských území, jež provedete pouhým setrváním u vlajky, je ohodnoceno 50 body. Poslední možností, jak vydělat nějaké ty zkušenostní bodíky k dobru, je absolvování tzv. misí. Ty si stanovujete na základě nabídky sami podle toho, nač se zrovna cítíte. Chcete-li si zalétat, tak si například vyberete misi „sejmi z letounu 4 nepřátelské vojáky“.

Hromadění zkušenostních bodů vede k postupu na další úrovně a to provází zisk takzvaných Hero Points, sloužících k vylepšování nebo k odemykání nových skillů. V betě byl tento RPG zárodek potlačen, a tak není známo, jak velký je to obnos. Vedle těchto Hero Points svítí v menu také ikonka „VP“ značící Valor Points (podle indicií odměna za věrnost a s účelem stejným, jako mají reálné peníze), a tajemný štítek s označením „BF“.


starší obrázky přímo z hraní bety

Systém dovedností není zajímavý jen svou rozmanitostí, kterou dokumentuje tabulka níže, ale také tím, že všechny skilly mají krátkodobý účinek a část z nich se dokonce automaticky přenáší na spoluhráče v blízkém okolí. Tahle pomíjivost a zároveň pravidlo, že se vícero skillů nesmí aktivovat zároveň, do značné míry tlumí nevyváženost nabídky. Avšak to neznamená, že by nebyla problémem. Pokud si Gunner aktivuje Fire Frenzy, tak okolí nemá šanci (alespoň těch pár sekund). S každým updatem však vývojáři účinky vyvažují, a tak toto tvrzení už zítra klidně nemusí být pravdivé.

POSTAVY
Gunner
Obdoba Heavyho z Team Fortress 2 je v tuto chvíli nejoblíbenější postavou, jelikož má značně navrch. Je sice nejpomalejší, ale zato má největší počet HP (150) a jako jediný může mít kromě primární (těžký kulomet) a sekundární zbraně (brokovnice) také bazuku (namísto dynamitu).

Skilly:
I Eats Grenades – granáty v okolí mu dobijí zdraví
Heros Shield – štít
Leg It! – zrychlení
Explosive Keg – vyhodí sud s prachem, který po zasažení kulkou vybouchne (rádius 8 metrů)
Frenzy Fire – kulomet nemá takový rozptyl a zasáhne přesně i na velkou vzdálenost

Commando
Rychlý, ale velmi zranitelný (80 HP) sniper kombinuje odstřelovací pušku s pistolí nebo nožem. K dispozici má také dynamit, který může připevnit k vozidlům. Dovednost „neviditelnost“ je u něj takřka nutnou součástí výbavy.

Speciální skilly:
Piercing Shot – zásah ze sniper pušky způsobí větší poškození
Troop Trap – výbušnina, která exploduje, jakmile se nepřítel přiblíží
Poisoned Blade – pobodaný protivník je otráven a přichází nějaký čas o HP
Market Target - bodové ohodnocení za upozornění na nepřátelskou jednotku
Elixir – zvýší rychlost a odolnost

Soldier
Voják je v současné době tak trochu outsiderem. Má být kompromisem mezi plíživým sniperem a těžkopádným Gunnerem, a snad proto není ničím výjimečný. V konfrontaci s kulometčíkem neobstojí a na otevřeném poli mu odstřelovač jeho 110 HP vymaže raz dva. Jeho výhodou je, že má největší nabídku zbraní (samopaly, brokovnice, pistole) a jako jediný může házet granáty. Do jisté míry plní také roli medika.

Speciální skilly:
Combat Medicine – dobije HP všem v blízkém okolí
Blasting Strike – odhodí nepřátele i jejich vehikly
6th Sense – wallhack
Burning Bullets – zasažený nepřítel vzplane
Grenade Spam – odhodí hned několik granátů

Všechny postavy ještě disponují těmito skilly:
Bandage - uzdravení
Wrench - opravování vozidel

 Dvě mapy
Během této fáze betatestu jen pro zvané byly přístupné pouhé dvě mapky a zdá se, že stejný počet bude nabídnut i při otevření hry pro veřejnost. Hráčům odkojeným sérií Battlefield se nejspíše zalíbí Seaside Skrimish, která je větší a slibuje prostor pro blbnutí s tanky a letadly. V podstatě jde o velké pole, ze kterého na několika místech vyrůstají drobné osady. Dominantou je maják na útesu.Tady si užije prostě každý - piloti si budou pochvalovat dostatečně velký prostor k manévrům, snipeři budou vděční za několik zalesněných ostrůvků a obránci vlajek budou rádi, že všechny příjezdové trasy pro těžkou techniku (čtěte tanky) jsou pevně dány. Kromě zmíněných letadel a tanků (vše po jednom druhu na každé straně) lze osedlat protiletadlový kanón a džíp.

Džípy jsou k dispozici i ve druhé, tentokráte komorní mapě Victory Village. Kolbiště zde tvoří stísněné městečko obehnané skalisky z jedné strany a mořem z druhé. Boj se odehrává především u fontány, kde je přeci jen více prostoru, potažmo mezi odstřelovači, kteří mají k dispozici hned několik vyvýšených pozic.

 Vizuálně atraktivní, přesto nenáročné
Idea přístupnosti pro každého musí být v herním průmyslu nutně spjata s hardwarovou nenáročností. Tohle pravidlo autoři hry dobře znají, a tak při každé příležitosti připomínají, že hru spustíte i „na babiččině laptopu“. A nelžou. Hru jsem sice netestoval na rachotině, nýbrž na průměrném herním počítači (Core 2 Quad Q6600, 4 GB RAM DDR2, GeForce 8800 GTS), avšak výsledky, které Fraps vyplivl, prozrazují, že minimální požadavky budou opravdu hodně nízko (v „readme“ souboru se píše o 1 GHz procesoru, grafickou kartou s 64 MB VRAM a 512 MB RAM operační paměti, respektive 1 GB pro Windows Vista).

A kolik že FPS to v mém případě bylo? Při nastavení úrovně detailů na maximum a rozlišení 1440x900 krásných 100 FPS, přičemž musíte brát v potaz, že jde o uměle vytvořený strop, takže reálná hodnota by mohla být ještě vyšší. K poklesům docházelo výjimečně, například při výbuchu granátu poblíž (krátkodobý pokles na 70 FPS).


další obrázky v galerii

Nejlepší na tom je, že při té vší nenáročnosti vypadá hra opravdu velmi pěkně. Komiksová stylizace, jíž zdárně sekundují podobně laděné zvuky, a záměrná jednoduchost eliminují jakákoliv rizika nevzhledných úkazů. Jedinou vadou na kráse je naprostá nedotknutelnost prostředí. Ani sud, ani dřevěná bedýnka u cesty nepodléhají střelbě ani jiným vlivům. Jenž stejně jak další potenciální výhrady to mohou autoři hry argumentovat požadavkem hardwarové přívětivosti, případně slovy „co byste chtěli, vždyť je to zadarmo“.

 Příslib do budoucna
Z betatestu mám velmi dobrý pocit. Už kvůli tomu, že jsem u něj strávil více času, než bylo vůbec potřeba. Jako chvilkové odreagování je hra dokonalá a na hráče, kteří by se jí chtěli věnovat intenzivněji, také nezapomíná. Systém vylepšování postavy je dostatečnou motivací – tedy alespoň do té doby, než vás omrzí mapy. Doufejme, že jejich počet lidé z DICE brzy navýší.

Stáhněte si: Videa, Trailery...

Související články: Novinky, Vše o sérii Battlefield

Martin Havlíček
autorovi je 21 let, pracuje jako redaktor časopisu PlayIN a portálu Hratelně.cz, jeho práce je pro něj zároveň i koníčkem – ostatně na nic jiného už ani nemá čas


 
 
Martin Havlíček

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.