Football Manager 2020 se soustředí na rozvoj mladíků
zdroj: Archiv

Football Manager 2020 se soustředí na rozvoj mladíků

20. 9. 2019 12:01 | Preview | autor: Václav Pecháček |

Vypadá to, že ve Sports Interactive se letos dívají do budoucnosti. Fyzické kopie Football Manageru 2020 vydají v novém, ekologickém (a jedlém) obalu, který by snad neměl tolik devastovat planetu. A jednou z hlavních změn v novém ročníku je způsob interakce s mladými fotbalisty, kteří se jednou na zelené, globálním oteplováním nevyprahlé trávě budou prohánět pod reflektory Ligy mistrů.

Vývojářům přišlo, že jedním z nedostatků dosavadních ročníků byla přílišná neohrabanost práce s mladíky. Neexistovalo jedno centrální místo, kde byste se mohli podívat, jak se daří hráčům na hostování, jak silné jsou vaše juniorské týmy, na jakých pozicích začínají excelovat teenageři. To všechno jste samozřejmě zjistit mohli, ale bylo k tomu potřeba docela dost klikání.

Tomu je konec díky novému hubu jménem „Development Centre“, tedy něco jako Středisko rozvoje. Tam pěkně najednou dostanete všechny informace, které potřebujete, včetně opravdu užitečných grafů naznačujících, jak se jednotlivým hráčům v poslední době daří. Můžete si třeba hned všimnout, že jeden z vašich mladých útočníků v poslední době nenaplňuje svůj masivní potenciál, zatímco zdánlivě druhořadý střední obránce se rapidně zlepšuje, a upravit podle toho svou přestupovou politiku.

Football Manager 2020 zdroj: Archiv

S tím se váže další novinka: možnost se s daným hráčem naprosto přesně domluvit na jeho předpokládané zápasové vytíženosti. Dejme tomu, že kupujete talentované křídlo, které chcete v první sezóně využívat jen v mládežnických týmech, takže mu jeho roli zanesete do smlouvy tak, jak tomu bylo dosud. Jenže odteď zároveň můžete stanovit, že v příští sezóně už bude nastupovat jako střídající hráč za áčko. A v té další už bude v základní jedenáctce. A v té další, pokud všechno půjde dobře, bude hvězda týmu.

Tyhle plány se samozřejmě můžou měnit, protože si nikdy nemůžete být jistí, zda máte v týmu Waynea Rooneyho, nebo Ravela Morrisona, ale aspoň vám náhradní gólman nebude co chvíli klepat na dveře, že by chtěl chytat v příštím ligovém mači, když mu ve smlouvě jasně stanovíte, že bude chytat jen v pohárových zápasech. A odteď můžete někoho označit i za „nouzového náhradníka“, který od vás nebude očekávat ani minutu na hřišti, pokud v klubu nedojde ke zdravotní krizi.

Football Manager 2020 zdroj: Archiv

Dalším velkým updatem je interakce s vedením klubu, tedy s majitelem a správní radou. Tihle hlavouni vás teď budou soudit podle konkrétnějších kritérií a cílů v přesně daném časovém horizontu: „Tuhle sezónu se musíme kvalifikovat do Evropské ligy. Příští sezónu už do Ligy mistrů. A tu další vyhrajeme domácí soutěž. Aha, a během toho všeho musíš hrát útočný fotbal a kupovat jenom mladé hráče.“

Vy si samozřejmě při podpisu smlouvy nebo během schůzky na konci sezóny můžete vyjednat nějaké změny, ale majitel bude vždycky chtít něco na oplátku. Dejme tomu, že chcete posunout cíl „Vyhraj ligu“ až na pátou sezónu, protože to během tří let nejspíš nestihnete. V tom případě ale dostanete dodatečný úkol vydělat tolik a tolik milionů liber prodejem hráčů. A tak dále.

Football Manager 2020 zdroj: Archiv

Mohlo by to zajímavě personalizovat každý jednotlivý klub, protože všechny budou mít trošku jiné požadavky – někomu půjde o peníze, někomu o prestiž, někdo bude netrpělivý, někdo si rád počká. Dobře si pak rozmyslíte, jestli opustíte stabilní místečko klubu někde ve středu tabulky a zamíříte do top klubu vlastněného hyperambiciózním miliardářem, který nemá problém za sezónu vystřídat tři hlavní kouče.

Další novinky, které zatím Sports Interactive představili, už nezní zas tak zásadně – v podstatě jde o vylepšenou grafiku hráčských modelů a fotbalových hřišť, která by teď měla víc reagovat na povětrnostní podmínky. A nějakou práci prý autoři odvedli i na podpůrných zaměstnancích klubu, mezi nimiž teď najdete například technického ředitele.

To by byl náš první pohled na Football Manager 2020, ale ještě pod pokličku určitě několikrát nahlédneme. Hra vychází až v listopadu letošního roku.

Nejnovější články