zavřít

Česká tahovka Aggressors vás zavede do dob antického Říma

Windows

- Preview autor: Václav Pecháček Komentáře: 0

S českou tahovou strategií Aggressors z doby starého Říma jsem se naposledy setkal v únoru minulého roku na půdě Vídeňské univerzity, kde právě probíhala herní konference CEGC 2016. Zaujala mě svou očividnou ambiciózností a touhou konkurovat velikánům typu Total War: Rome II na jejich vlastním písečku. A po dlouhé době, kdy o hře nebylo nic moc slyšet, zveřejnili tvůrci informace o updatu, který by měl vylepšit grafiku, dobovou atmosféru a celkově realističnost celé hry.

Předně tvůrci dokončili grafickou stránka hry, o čemž se můžete přesvědčit díky čtveřici nových obrázků v galerii. Byly přidány stínové efekty a vodní detaily, například pěna na vlnách či brázdy za loděmi, což je v oblasti Středozemního moře docela důležité. Krajem se nyní také potulují stáda zvířátek, která sice nemají přímý vliv na hratelnost, ale přesto s nimi můžete interagovat, a mapa je díky nim výrazně živější, než když se po ní potulovaly jen římské legie a bandy kartaginských žoldnéřů.

Změn se dočkalo také uživatelské rozhraní a hlavně asistence, kterou hra nabízí, pokud se vám nedaří. Byla totiž přidána rádcovská funkce, což zní jako extrémně užitečný prvek vzhledem k faktu, že když jsem se ve Vídni pokoušel dovést Římskou říši k světové dominanci, můj zadek byl nakopán nějakými náhodnými barbary, a mně potom zbyly jen oči pro pláč a vydrancovaná města.

Jinou formu asistence nabízejí přednastavené úkoly pro každou z frakcí, které by kromě poskytnutí základního směru nováčkům měly zajistit, že kampaně se budou pohybovat ve více méně historických hranicích. Hra vám napovídá, co byste asi tak měli udělat, velice podobně jako v novějších hrách série Total War – to znamená, že úkoly sice můžete vesele ignorovat, ale připravujete se tím o šťavnaté odměny, jež by mohly být vaše, kdybyste to Kartágo po vzoru Scipiona Africana dobyli.

A kdybyste snad nic dobývat nechtěli? Možná byste si měli najít titul s jiným názvem než zrovna Aggressors. Ale pakliže jste vážně rozhodnutí prožít alternativní historii a přeměnit Řím v mír milující říší dobra, můžete tak učinit díky novému systému „sféry vlivu“. Čím silnější, mocnější a bohatší stát, tím víc je schopen ovlivňovat své sousedy, aniž by jim přímo vpadl na dvorek s balistami a katapulty.

Důležitými drobnostmi je pak vylepšená optimalizace a také možnost rozšiřování měst, kde se dají stavět užitečné budovy jako kanalizace, nemocnice nebo hradby, a vaše vylepšení navíc budou vidět přímo na kampaňové mapě – opět po vzoru strategií od Creative Assembly.

Možná bych Aggressors neměl tak zarputile přirovnávat k sérii Total War, ale podobné přídavky mi vlastně nedávají příliš na výběr. Jsem rozhodně zvědavý na to, jaké unikátní lákadlo si tahle česká hra najde, protože žánr i historická epocha naprosto vyhovují mým delikátním chuťovým buňkám.

Plná verze je však ještě daleko. Ve své reportáži z vídeňské konference jsem psal, že „římské caligae se snad už konečně blíží k cílové pásce vydání“, kteréžto prohlášení se momentálně jeví jako hlasitě kvákající novinářská kachna. Aggressors se dočkají verze 0.99 až na konci léta, a to ještě kdo ví jestli, takže zadržovat dech a každý den refreshovat oficiální stránky a Facebook rozhodně nemusíte. Ale samozřejmě můžete, vývojáře z Kubat Software to určitě potěší.

Tagy: strategie simulace tahová

Zdroje: tisková zpráva

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.