Jenže právě Jack Tramiel, původním jménem Jacek Trzmiel, patří mezi nejvýznamnější osobnosti, jaké se v historii počítačů (a hlavně her) objevily. A navíc je jeho život neuvěřitelným příběhem.
Jacek Trzmiel se narodil v roce 1928 v polské Lodži. Druhá světová válka na jeho rodinu tvrdě udeřila, po okupaci Německem byla přesunuta do lodžského ghetta a následně poslána do Osvětimi. Trzmiel zde byl dokonce vyšetřován Mengelem. Po osvobození americkou armádou z pracovního tábora v Ahlemu se rozhodl emigrovat do USA. V roce 1947 tak učinil a stal se Jackem Tramielem. Čímž začala jeho úspěšná cesta za americkým snem.
Tramiel zde nejdříve nastoupil do armády, kde se naučil pracovat s kancelářskou technikou a hlavně jí porozuměl technicky při nesčetných opravách. Následně začal pracovat jako taxikář a zároveň pracoval na založení vlastního obchodu na opravu kancelářských přístrojů. V roce 1954 se přestěhoval do Toronta a založil Commodore Portable Typewriter Company. Jméno Commodore zvolil kvůli významu jako vojenské hodnosti (inspiroval se však názvem vozu Opel Commodore) – a značky Admiral a General už byly zabrány.
Jeho prvním velkým projektem bylo uzavření smlouvy s československým výrobcem psacích strojů Consul, které nechával montovat v Kanadě a prodával v severní Americe. Po sérii úspěchů ale byl Commodore dvakrát tvrdě zasažen konkurencí japonských výrobců. Tramiel neváhal, odcestoval do Japonska a rozhodl se zjistit, proč jsou místní schopní jej porážet na trhu. A prý, když uviděl první kalkulačky, rozhodl se, že vývoj musí jít jiným směrem, než kam zatím mířil Commodore.
Výsledkem dlouhého výzkumu pak byl Commodore PET, osobní počítač, který spatřil světlo světa v roce 1977. Commodore se zařadil do závodu vedle Apple a Atari a výsledkem byla zdravá konkurence, která vedla k novým a novým modelům osobních počítačů včetně slavného Commodore 64.
Tramiel z Commodore odešel v roce 1984 a založil novou firmu, Tramel Technology, s cílem vyvíjet nové systémy počítačů. O několik měsíců později Tramiel zakoupil divizi Atari a přejmenoval svou firmu na Atari Corporation. V ní vydržel, s výjimkou několikaleté přestávky, kdy předal její vedení svému synovi, až do roku 1996, kdy Atari spojil s JTS, a vytvořili JTS Corporation, v jejíž správní radě byl opět Tramiel. Zemřel 8. dubna ve věku třiaosmdesáti let.
Z výše uvedeného snad ani není nutné zdůrazňovat, jak významnou a výjimečnou osobností Tramiel byl. Stál de facto u zrodu moderní výpočetní techniky a spotřební elektroniky a tím pádem samozřejmě i u vývoje herního průmyslu. Martin Goldberg, který se věnuje historii Atari poznamenává: „Jeho odkaz tvoří generace a další generace počítačových vědců, inženýrů a hráčů, kteří se poprvé dostali k moderním technologiím díky jeho cenově dostupným počítačům, které byly pro širokou veřejnost a ne jen pro vyvolené z vyšší třídy“.
10. 4. 2012 11:50 | Novinky | autor: Aleš Smutný |
Je asi příznačné, že o smrti Steva Jobse jsme slyšeli několik dnů i z našich zpráv a o smrti Jacka Tramiela se dozvídáme jen poskrovnu ze zahraničních zdrojů (čímž nechci nijak ubírat na významu Jobse).
