zavřít

Slovní bitka o vlastnictví práv na S.T.A.L.K.E.R. hry pokračuje

Windows

- Oznámení autor: Aleš Smutný Komentáře: 0

Update 3 - Otázka je jasná: kdo tedy vlastně drží práva na případné budoucí S.T.A.L.K.E.R. hry? Odpověď je možná také jasná, ale zatím ji neznáme. Proti včerejší informaci (níže) z tiskovky německé firmy bitComposer, která práva na další S.T.A.L.K.E.R. hry údajně koupila od (v mezičase zesnulého) Borise Strugackého, se v mailu Gamasutře postavil Eugene Kuchma z marketingu GSC Game World. Podle něj bitComposer práva na S.T.A.L.K.E.R. hry nemá, v držení jej má stále GSC Game World a týkají se (ta práva) nejenom her, ale čehokoli spojeného se značkou S.T.A.L.K.E.R.

Kuchma dále naznačuje, že bitComposer si koupila pouze práva na zpracování vědecko-fantastické novely bratří Strugackých Piknik u cesty, a zároveň vyjadřuje za GSC Game World pochyby ohledně podobného produktu od firmy, která v některých teritoriích distribuovala S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat a údajně za to GSC stále ještě něco dluží. Právě tahle poslední poznámka je přitom zajímavá, protože naznačuje, že GSC a bitComposer mezi sebou nemají všechno vyřešeno a motanice kolem práv na využití značky S.T.A.L.K.E.R. toho mohou být důsledkem. Nicméně, jasnou odpověď na otázku, kdo tedy bude (a jestli vůbec) do budoucna dělat další S.T.A.L.K.E.R. hry stále nemáme...

Update 2 – bitComposer promptně reaguje na tvrzení, že nemá práva na herního Stalkera a RPS telefonicky zástupce společnosti potvrzuje, že je má a koupil je od Borise Strugackého. Kde se to vyřeší, U soudu? V ringu? Překřikováním přes média?

Update – a už se nám celá situace zamotává. Sergej Gylonkin se totiž vyjádřil, že Boris Strugacký (který mimochodem před měsícem zemřel) nevlastnil práva na Stalker hru, ale prostě svět, který vytvořil se svým bratrem. A tak není jasné co bitComposer zakoupil.

Původní zpráva - Tak osiřelý S.T.A.L.K.E.R. konečně našel svůj domov. Německá společnost bitComposer Entertainment AG zakoupila licenční práva na použití značky Stalker v oblasti her. Pro bitComposer jde o investici do budoucna. Potvrzuje to i Stefan Weyl, člen představenstva. „Získání licence S.T.A.L.K.E.R. Je důležitým bodem v našem dalším směřování na mezinárodní trh. Je pojítkem k významnému segmentu AAA produktů a milníkem v historii společnosti“. Co se týče samotného bitComposeru, jde o tvorbu, která není nějak světoznámá, ale disponuje několika dobrými a zábavnými tituly. Najdete zde tituly jako Jagged Alliance: Back in Action, Drakensang Online a nebo Air Conflicts: Pacific Carriers. Celé jejich portfolio najdete zde. Zajímavý je ale fakt, odkud bitComposer získal práva na používání licence Stalker ve hrách.

Ta totiž podle tiskové zprávy získal od Borise Strugackého. Přitom se čekalo, že držitelem práv bude GSC a dokonce se objevila fáma, že práva získala Bethesda. Jenže to asi neplatí a GSC muselo někdy prostě práva na herní licenci ztratit. Takže žádný velký současný gigant, ale skromnější, leč snaživá německá firma, která vidí Stalkera jako velký potenciál pro vlastní růst. Pochvaluje si to i další z členů představenstva, Wolfgang Duhr. „S.T.A.L.K.E.R. je značka s velkou reputací a jasným záznamem o úspěchu na herním poli. K dnešku se prodaly miliony kusů her po celém světě. My bychom samozřejmě rádi navázali na úspěch této série a pro budoucnost vidíme obrovský potenciál“.

Tak co, jste spokojeni s novými vlastníky značky? Myslím, že je lepší, když hru dostane do rukou firma, pro níž bude klíčovým produktem a bude se jí (snad) věnovat s veškerou možnou péčí a láskou, byť třeba za cenu ne úplně špičkového technického zpracování. Ale kdo ví, třeba nás bitComposer překvapí i v tomto.

Tagy: byznys sci-fi FPS postapokalyptická

Zdroje: tisková zpráva

Novinky na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.