zavřít

Hororová adventura I Have No Mouth, and I Must Scream vychází na mobilní platformy

iPad iPhone Android

- Oznámení autor: Aleš Smutný Komentáře: 0

Kdybyste se mne zeptali na nejlepší adventuru, kterou jsem hrál, po chvilce přemýšlení bych nakonec stejně došel k nestárnoucí klasice jménem I Have No Mouth, and I Must Scream. Proto je pro mne velkým potěšením, že mohu oznámit její vydání na mobilní platformy s iOS a Androidem. Teď už nebudete mít žádnou výmluvu, proč se nepustit do této krajně nepříjemné a přitom fascinující exkurze do hlubin lidského neštěstí, zoufalství a hnusu.

Vývojáři z The Dreamers Guild přišli v roce 1995 s hrou, která rozhodně patří do kolonky přístupnosti 18+. I Have No Mouth, and I Must Scream je volnou adaptací stejnojmenné povídky Harlana Ellisona. Odehrává se ve světě, kde počítač AM vyhladil lidstvo a nechal si jen pět jedinců, které 109 let mučí a udržuje při životě. Každý z pěti nešťastníků má morální či psychickou slabinu, kterou AM využívá pro jejich trýznění skrze uměle vytvořenou realitu, která metaforicky právě na tuto chybu poukazuje.

Hra se potýká s drsnými a dospělými tématy – v každém mučeném vězni najdete trýznivý příběh a v hraní za něj obnovování psychického traumatu. Gorrister má tendence k sebevraždám, protože poslal svou ženu do ústavu pro choromyslné. Nyní, na palubě vzducholodi, s krvácející dírou v hrudi dostává šanci konečně zemřít. Snad. Ellen byla skvělá inženýrka, dokud ji ve výtahu neznásilnil muž ve žlutém saku. Ellen má od té doby fóbii ze žluté barvy a proto ji AM pošle do žluté pyramidy, kde má prý šanci jej zničit. Kdyby jen všude nebyla ta žlutá.

Benny je bývalý důstojník, který nechal zabít celou svou jednotku, proto, že nesplnila rozkaz. Nyní, v podobě lidoopa musí projít pravěkou vesnicí, sužován obsesí k jídlu, ale neschopný jíst a určit, kdo z vesničanů bude obětován AM. Nimdok je bývalý nacistický lékař, který prováděl pokusy na lidech a nyní, už stár, hledá ztracený kmen a přitom zapomíná, že jde ve svých šlépějích. Neurotik Ted trpící paranoiou za života sváděl a okrádal svobodné ženy. Teď se snaží zachránit svou milovanou uprostřed zámku, kde neví komu může věřit a komu ne.

I Have No Mouth, and I Must Scream je atmosférou velmi intenzivní adventura. Můžete hrát za jakoukoliv postavu, přičemž kromě plnění úkolů také provádíte úkony a volby, jež vám zvyšují barometr „dobra,“ který mění vaše dobré i špatné činy. Když k tomu připočtete několik různých konců, dostáváte na tehdejší i dnešní poměry unikátní a svéráznou hru. Navíc, v mobilní verzi, kterou portuje studio DotEmu najdete pár vychytávek jako je přepínání mezi klasickým a „touch“ ovládáním a přepínání grafiky skrze několik filtrů. Hru najdete na iTunes za 4 dolary a na Google Play za 130 korun.

Tagy: psychologie horor sci-fi adventura

Zdroje: tisková zpráva

Novinky na Alza.cz

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PS4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Wii, 3DS, DS, PS Vita, iPhone a iPad. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Call of Duty, World of Warcraft, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield nebo FIFA.