zavřít

CD Projekt vzdává boj s piráty, apeluje na své fanoušky

Windows Xbox 360

- Oznámení autor: Aleš Smutný Komentáře: 0

Polští vývojáři z CD Projektu jsou sympaťáci.

Nemají rádi DRM a tak jej do Zaklínače 2 nedali. Nemají ale ani rádi piráty a tak naplnili své hrozby a začali obesílat lidi, kteří dle IP adres svojí nelegální kopii stáhli, o čemž jsme psali zde. Odpověď veřejnosti byla jasná – krok CD Projektu je zavrženíhodný, vyděračský a špatný. A protože jsou hoši z CD Projektu sympaťáci, vyslechli své fanoušky a celý legální spor pustili k ledu.


Proč? Nu, protože jsou to sympaťáci a chápu smysl pozitivních PR. Když ocitujeme část zprávy k tomuto kroku: „Ačkoliv jsme si jistí, že jsme nevyzvali ke kompenzaci za porušení autorského práva nikoho, kdo by vlastnil naši hru legálně, ceníme si našich fanoušků a komunity příliš na to, abychom riskovali obvinění byť jen jednoho člověka neprávem. Proto jsme se rozhodli okamžitě ukončit identifikaci a kontaktování pirátů“.

Každopádně je ale z celého prohlášení cítit nemalá hořkost, kombinovaná s rezignací. Protože když čteme dál... : „Aby bylo jasno – nepodporujeme pirátství. Ubližuje nám, vývojářům. Ubližuje průmyslu jako celku. Ačkoliv jsme jasnými odpůrci DRM, protože nevěříme, že má nějaký efekt na omezování pirátství, nechceme se podvolit ilegálnímu kopírování her. My svou část vztahu s vámi, herním publikem, naplňujeme a ten vztah funguje. Vyslyšeli jsme vaše obavy, naslouchali vašim hlasům, odpověděli na ně. Ale potřebujeme, abyste i vy sehráli svou roli – nebuďte k pirátství neteční. Pokud vás kamarád hraje ilegální kopii hry, jakékoliv hry, řekněte mu, že podrývá případný úspěch vývojáře, který vytvořil hru, jíž si právě užívá. Pokud nebudete podporovat vývojáře, pokud nebudete platit za jejich hry, nebudeme schopní produkovat nové špičkové tituly“.

Celkem jasný apel, že? Opakuje starou známou pravdu, na níž ale mnoho lidí nehledí, případně ji s hlavou pevně vetknutou do písku zpochybňuje. CD Projekt se teď prostě musí probrat do šedivé, sychravé reality. Můžete vyjít svému publiku vstříc, jak to jen jde, můžete se snažit vše servírovat na zlatém podnose (a že je samotná krmě, Zaklínač 2 velmi chutná), ale nesmíte se ohradit, když zjistíte, že na každého platícího člověka připadnou čtyři neplatící. Pak se totiž ti samí lidé ohradí, protože jako podnikatel v herním průmyslu nemáte ani právo být v právu. Ale třeba se stane zázrak a onoho apelu se několik lidí chytne. Třeba...

Tagy: byznys kontroverze fantasy RPG

Zdroje: Rock, Paper, Shotgun

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.