V Japonsku zatkli tvůrce YouTube obsahu kvůli porušení copyrightu
zdroj: Foto: Nitroplus

V Japonsku zatkli tvůrce YouTube obsahu kvůli porušení copyrightu

24. 5. 2023 14:25 | Novinky | autor: Jan Slavík |

Není až tak neobvyklé, když vlastník autorských práv podá stížnost na nějaké konkrétní video a zasadí se o jeho smazání. Zpravidla se jedná o snahu o odstranění uniklých záběrů před vydáním nebo třeba redukci spoilerů, tedy mazání obsahu porušujícího embargo a ukazujícího víc, než by si tvůrci přáli. V Japonsku to ale právě povýšili na novou úroveň, protože si pro youtubera rovnou přišla policie.

Dvaapadesátiletý Šinobu Jošida produkoval hlavně takzvaný „rychlý obsah“, pod čímž si můžete představit shrnující videa popisující děj hry či seriálu v kondenzované formě. Kosa padla na kámen, když Jošida sestavil podobný „výcuc“ z hraní romantického spin-offu Steins; Gate: My Darling’s Embrace, přičemž ignoroval požadavky tvůrců ohledně neukazování důležitých dějových momentů.

steins gate my darlings embrace zdroj: Foto: Nitroplus

Video pak ještě doplnil záběry z anime předlohy, aniž se kohokoliv zeptal na svolení. Jednalo se však s největší pravděpodobností jen o poslední kapku, protože Jošida tvořil podobná videa už od roku 2019 a s copyrightem si moc velkou hlavu nikdy nedělal.

Pravda, Steins; Gate je fantastické anime a kazit si zážitek nějakým rychlovideem s kompletním dějem je bohapustá svatokrádež, ale že by se za to muselo rovnou za katr? Japonská obchodní a protipirátská organizace CODA poskytuje k případu bližší vysvětlení na svých stránkách:

„Ukazování závěrečných scén či editaci příběhových scén včetně závěru takovým způsobem, aby divák rychle pochopil celý děj, vnímáme jako problém. Zatčený muž navíc do videa přidával záběry z děl chráněných autorskými právy, jako jsou seriály Steins; Gate či SPY x FAMILY, a následně na něm vydělával pomocí reklam.“

„Rozhodli jsme se zakročit, protože činnost zatčeného byla mimořádně škodlivý případ výše popsaného problému. Není přípustné bez povolení ukazovat kondenzovaný obsah anime a vydělávat na díle, do jehož tvorby studio investovalo nezměrný čas, úsilí a prostředky.“

CODA závěrem také zmiňuje, že ukazovat záběry z hraní je běžné, ale klade na srdce, že je potřeba dodržovat úmluvu s tvůrci hry a prezentovat pouze „povolený obsah“. Ostatně je pravda, že se v tomto případě bavíme o vizuální novele – nic jiného než děj v ní nenajdete a když se podíváte na jeho shrnutí ve formě videa, samotnou hru už si pak vážně nemusíte kupovat. Z tohoto úhlu pohledu tak lze konání tvůrců pochopit. Sám Jošida se údajně nijak nebránil a prohlásil: „Věděl jsem, že je to nelegální, už když jsem to dělal.“ 

A ponaučení? Ignorovat autorská práva se nemusí vyplatit, a to i pokud jen vytváříte videa, a embarga nejsou pro legraci. Osobně sice pochybuji, že by se z podobného jednání autorit měla stát běžná praxe, ale ukazuje to, že pokud vývojář chce, páku na tvůrce obsahu si najde a zákon bude na jeho straně.

Nejnovější články