The Mims Beginning kombinuje budovatelskou strategii s hrou na boha
zdroj: Archiv

The Mims Beginning kombinuje budovatelskou strategii s hrou na boha

24. 5. 2016 13:45 | Novinky | autor: Aleš Smutný |

V nezávislé strategii The Mims Beginning se zhostíte role boha dohlížejícího na své ovečky. Těmi v tomto případě nejsou lidé, ale Mimové, roztomilí tvorové, které v jejich pouti vesmírem zastavil déšť meteoritů. Katastrofa nebeských rozměrů zničila jejich koráb a přeživší museli osídlit plovoucí zbytky planet a díky nim se dostat domů. Malý tým Squatting Penguins vytvořil titul kombinující klasickou budovatelskou strategii s prvky "her na boha" jako bylo třeba Spore či From Dust.

Mimové a nimi i vy máte dva cíle - na sérii plovoucích ostrovů přežít a zároveň získat dost surovin na opravu své vesmírné lodi. Každý z ostrovů má své vlastní zákonitosti a nebezpečí může mít například podobu draka či meteoritů. To jsou ale extrémní případy, každodenně se budete potýkat s trochu jiným druhem výzev, jež poskytuje osidlování fantaskních ostrovů.

Jednotliví Mimové jsou prakticky autonomní, ale každého můžete ovládnout a zadávat mu konkrétní příkazy co má jít dělat. Vy navíc disponujete PSI schopnostmi, jimiž můžete ovlivňovat živá stvoření v blízkosti vaší kolonie a ještě je posilujete speciálními budovami. Obrana kolonie je v každé misí vaším hlavním úkolem. Hodně proto záleží na tom, jak celé osídlení koncipujete, protože záleží na umístění každé rostliny a budovy.

zdroj: Archiv

Základním zdrojem surovin je energie, kterou využívají Mimové k udržování své vitality. Tu obnovují díky biomase vyráběné extraktory ze speciálního ovoce, které na ostrovech sbíráte a tedy je klíčové pro vaše přežití. Energii můžete získávat i z větrných turbín, ale ty musíte mít správně umístěné.

Klíčem tedy je udržovat kolonii v chodu a postupně expandovat za pomoci sběru ovoce a jeho zpracovávání. Jenže právě to produkuje vůni, která láká velké predátory a od toho už tu jsou Mimové, kteří mají za úkol chránit hranice vaší osady, takzvaní strážci, jimž tuto roli určíte sami. A tady se do hry přidává další strategická složka. Mimové totiž umí zvířata i odchovávat a to v závislosti na tom, jaké ovoce pěstují. Vykrmená zvířata pak pošlete na galaktický trh a vyděláte krystaly potřebné k dalšímu růstu.

Navíc, pěstovat můžete různé druhy stromů, k čemuž potřebujete různé druhy semen, jež pak zasadíte a pěstujete. Pokud byste mysleli, že malé studio musí nutně vytvořit spíše jednodušší strategii, celý systém správy vaší kolonie vás vyvede z omylu. Navíc musíte počítat i topografií ostrova. Některé rostliny zralé ovoce vystřelují a může se stát, že se váš ceněný plod skutálí přes okraj ostrova a sklizeň je v... ve vesmíru. Také platí, že když ovoce včas nesklidíte, napadne jej hniloba a zase jste přišli o cennou surovinu.

Že The Mims Beginning za vaší pozornost opravdu stojí a pod zdánlivě prostými mechanikami se nachází do hloubky propracovaný systém naznačují i hráčské recenze na Steamu, které se nesou ve velmi pozitivním duchu. 

Nejnovější články