Střílečka E.T. Armies je předvojem íránských her, kterým zrušení sankcí otevřelo svět
zdroj: tisková zpráva

Střílečka E.T. Armies je předvojem íránských her, kterým zrušení sankcí otevřelo svět

17. 2. 2016 16:17 | Novinky | autor: Aleš Smutný |

Tuším že oldschoolová střílečka E.T. Armies velkou díru do světa neudělá. I když by teoreticky mohla v jiném ohledu, protože jde o jeden z prvních titulů, které se díky zrušení sankcí vůči Íránu dostanou na západ skrze oficiální distribuci. O hře jsme psali před skoro třemi roky, kdy vypadalo vydání na západě jako jisté. Jenže celý vývoj se protáhl a jak jsem se už tehdy obával, něco se pokazilo i při náročném vyjednávání zahraničních smluv a tak se tahle střílečka dočká vydání na Steamu až dva roky po plánované premiéře.

Za tu dobu studio Raspina přibralo jednoho člena, takže za hrou stojí už celých deset lidí - na projekt tak malého studia vypadá hra vážně skvěle. Ostatně, v roce 2013 získala ocenění pro nejlepší nezávislou hru na IndieDB a uspěla i na Steam Greenlight. Oceněná byla i na domácí herní výstavě Teheran Game Expo a celkově jde o titul, který rozhodně nevypadá špatně, byť už logicky nesnese srovnání se současnou špičkou, alespoň ne po vizuální stránce.

Na druhou stranu, podle hardwarových nároků na steamových stránkách, kde hra vychází 3. března, si E.T. Armies zahrajete i na starších strojích. E.T. Armies obsahuje jak kampaň, tak PvP multiplayer, ovšem lákavě vypadá především hra pro jednoho hráče. Ačkoliv jde o ryzí sci-fi, tvůrci se rozhodně nevzdali perských motivů a tak krom postav, která nesou íránská jména a zbraní, jež občas referují na Írán respektive perské dějiny, tu najdete i lokace, které vychází ze starověké Persie – minimálně jedna mise se podle traileru odehrává v troskách Persepole.

Navíc, nikdo neříká, že i přes lehce zastaralý vizuál musí být hratelnost špatná. Hra vážně vypadá jako to, co slibuje, tedy staromilská, lineární střílečka s příběhem. Ale ať už tenhle kousek Raspina Studios uspěje ve větší či menší míře, jde snad o náznak expanze íránských her na západ.

Írán je herně velmi aktivní země, díky černému a šedému dovozu her a herních zařízení (a digitální distribuci) se tu hraní daří na PC, konzolích i mobilech, ale místní studia trpí nedostatkem financí a zkušeností, které by načerpala volným obchodním kontaktem se západními vývojáři. Díky konci ekonomické blokády Íránu se toto snad změní. Vydavatel Merge Games zjevně patří mezi ty, kteří jsou ochotní s titulem z herně exotické destinace riskovat. Snad bude takových v budoucnu více.

zdroj: Archiv

Nejnovější články