Společnost Sony již letos v lednu oznámila, že pracuje na speciálním ovladači, který má lidem s nejrůznějšími pohybovými omezeními usnadnit hraní. Říkalo se mu pracovním názvem Project Leonardo a věděli jsme, že půjde o joystick s kruhovým gamepadem, při jehož tvorbě konstruktéři spolupracovali s organizacemi jako AbleGamers či SpecialEffect. Cílem bylo postavit vysoce přizpůsobitelnou periferii, která bude fungovat s dalšími pomůckami, které hráči a hráčky s handicapem běžně využívají.
zdroj: PlayStation
O další příděl informací se dnes na blogu PlayStationu podělil viceprezident platforem v Sony Interactive Entertainment, Hideaki Nišino. Ovladač pro PlayStation 5 se oficiálně jmenuje Access a společnost ho vyvinula ve spolupráci s experty v oboru bezbariérové přístupnosti. Hráči si díky sadě vyměnitelných komponent budou moci libovolně poskládat tlačítka, přičemž bude na výběr z několika druhů povrchů, tvarů i způsobů stisku. Nastavitelná bude také vzdálenost i velikost joysticku, zároveň si budete moct svobodně namapovat jakýkoliv vstup na kterékoliv tlačítko.
K dispozici budou celkem čtyři 3,5mm AUX vstupy, k nimž lze připojit další přepínače či pomůcky dle specifických potřeb uživatele. Hardwarovou otevřenost doplní i softwarová výbava: Ovladač bude mít vlastní přehledné rozhraní, které umožní jednak volné mapování kláves (včetně například dvou kláves na jednom vstupu) a také párování až dvou Accessů s jedním běžným DualSensem.
Výsledek pak bude fungovat jako jediný virtuální ovladač a hráč bude mít možnost využívat všechny periferie naráz, jak mu to bude zrovna vyhovovat. Nebo mu na spárovaném DualSensu může při hraní někdo další pomáhat.
Software také zastane aktivaci „přepínacího režimu“, tedy funkce, která umožní simulovat delší podržení tlačítka pouhým stiskem. Řada her vás už dnes nechá vybrat, ale neplatí to pro všechny a například v závodních hrách je zkrátka zvykem, že se „pedál“ musí podržet. Access umožní hráčům, pro něž je kvůli fyzické indispozici delší stisk tlačítka náročný, podobnou překážku obejít.
Kdy ovladač dorazí na trh a kolik bude stát, však stále nevíme. Nišino jen slibuje, že se více dozvíme v „následujících měsících“.