Máte námět či připomínku? Napište nám
Pearl Abyss, tvůrce Black Desert Online, hlásí útok na MMO trh s třemi novými hrami
zdroj: Archiv
Novinky

Pearl Abyss, tvůrce Black Desert Online, hlásí útok na MMO trh s třemi novými hrami

15. 11. 2019 7:45 | autor: Jan Slavík |

V oblasti MMO se už nějaký pátek drží pár velkých stálic, které sice své publikum stále baví, ale čím dál tím více hráčů vyhlíží oznámení něčeho nového a velkého. Svěžest ze starých klasik zkrátka postupem času vyprchá. Korejské studio Pearl Abyss se rozhodlo napravit situaci, před několika dny oznámilo hned tři MMO novinky a na probíhajícím veletrhu G-STAR 2019 jim dalo konkrétnější tvar.

Poušť mění barvu

Crimson Desert má být nová vlajková loď studia. Půjde podle všeho o hru dvou polovin – jednak o ambiciózní singleplayerové RPG po vzoru třeba takového Zaklínače, jednak o tradiční MMORPG se zaměřením na PvP. Ale zkrátka by neměli přijít ani mírumilovnější hráči, protože budou k nalezení i profese, obchod a crafting.

Podoba ve jméně s dosud nejznámější hrou studia, Black Desert Online, samozřejmě není náhodná. Crimson Desert se odehrává ve stejném světě, jen o několik set let dřív. Konkrétnější informace o příběhu nebo zasazení zatím nemáme, ale lze spekulovat, že by mohlo jít o konflikt Calpheonu a Valencie, při němž se začalo valencijské poušti přezdívat rudá kvůli sérii brutálních bitev. Pearl Abyss nicméně tvrdí, že je Crimson Desert úplně nová značka, nikoliv přímý prequel nebo pokračování.

Co je naopak prakticky jisté, je, že to bude parádně vypadat. Pearl Abyss zkrátka umí vyrobit hry krásné na pohled, což ostatně dokazuje zmiňovaná Black Desert Online. Jenže devět let starý engine BDO je znát čím dál tím víc, hra se i přes chvályhodné snahy o optimalizaci úplně nezbavila technických problémů (zejména doskakující objekty prostě bijí do očí) a tudíž jistě nikoho nepřekvapí, že Crimson Desert poběží na úplně novém, „next-gen“ enginu.

O herních mechanikách nic konkrétnějšího nepadlo, můžeme pouze hádat, že se tvůrci odrazí od svých zkušeností s tvorbou BDO a pokusí se nezopakovat ty samé chyby. Současní hráči BDO se ale zároveň těžko ubrání obavám – pokud se Crimson Desert vydaří, hrozí celkem očekávatelné rozštěpení komunity a v důsledku není vyloučeno, že si Pearl Abyss nakonec novou hrou samo zařízne vlastní starší hru.

Ačkoliv, kdo ví, možná právě to má být účel. Tvůrci sice na pódiu tvrdili, že mají s BDO stále velké plány, ale znáte to, fanouškům na uklidnění můžete říct cokoliv.

zdroj: Archiv

Plan 8

Druhý předvedený titul je Plan 8, futuristická MMO střílečka. Má se pyšnit rozlehlým a otevřeným sci-fi světem plným obsahu a příběhových linek. Tvůrci se opět nepouštěli do žádných obsáhlých elaborátů o konkrétních mechanikách, ale s největší pravděpodobností se nespletete, když budete čekat adrenalinovou akci v exoskeletech s důrazem na PvP. Jak moc velkou roli budou hrát RPG prvky, zatím není jasné, ale úplně stranou stát nemají.

Za zmínku rovněž stojí, že se na vývoji podílí i spolutvůrce Counter-Striku, Minh Le. Pocit ze střelby a rovnováha zbraní tak, zdá se, spočívá v dobrých rukou. Hra navíc na pohled vůbec nevypadá zle.

zdroj: Archiv

Všechny chytit mám

Nepodceňujte třetího vzadu! DokeV cílí, dle slov tvůrců, na „hráče všech věkových kategorií“, což by se po zhlédnutí traileru mohlo volně přeloženo jevit jako „na děti a na rodiče, co budou sahat pro kreditku, když bude ratolest toužit po novém oblečku“, ale zdání může klidně klamat. I Pokémoni vypadají od pohledu naprosto infantilně, a přitom jde (většinou) o překvapivě komplexní, plnohodnotná RPG.

Přesně to totiž DokeV je. Pokémoní MMO. Místní pokémoni se sice jmenují „dokebi“, ale jinak je princip nabíledni: Přístupná, pohledná zábava, která má mít sběratelskou vášeň jako hnací motor. To už samo o sobě zní v dnešní době jako recept na úspěch a když přidáte fakt, že komunita po open-world online Pokémonech marně volá už drahně let, vůbec bych se osobně nedivil, kdyby se vlajkovou lodí studia nakonec stal místo Crimson Desert právě DokeV.

zdroj: Archiv

Z módu hrou

Dostalo se i na krátký trailer představující Shadow Arenu, což je nicméně titul, který nelze považovat za součást ohlášené zteče MMO trhu. Jedná se totiž o battle royale mód z Black Desert Online, v němž místo zbraní a pánviček nacházíte náhodně rozházené skilly a pokaždé tak de facto končíte s jinou třídou hrdiny.

Shadow Arena se v BDO těšila značnému úspěchu, ale také obrovskému zájmu nekalých živlů a podvodníků, což celý zážitek pravidelně posílalo do kopru. Tvůrci tento mód ze své onlinovky nakonec odstranili a rozhodli se ho vydat jako samostatný titul. To jim, dle vlastních slov, umožní ho i lépe vyvažovat, aniž by při tom rozhodili balanc celé onlinovky, což hrozilo, pokud by Shadow Arena zůstala pouhým módem.

Herně se navíc nejedná o pouhou kopii jedna ku jedné – v novém titulu budete hrát za hrdiny světa Black Desert, které hráči BDO znají jako NPC. Takže pokud jste si někdy chtěli zabojovat v kůži Jordineho ze Serendie, Ahon Kirus či Shultze (ano, onoho Shultze, po němž se jmenují gladiátorské pásky a monstra v Mediahu), budete mít možnost. Samozřejmostí jsou i nové speciální schopnosti, co v BDO nebyly k vidění.

Celá taškařice má mimochodem i „příběhové“ zdůvodnění: Blíží se pohroma a je potřeba vybrat nejmocnějšího borce, co se jí postaví. No... dobře. Nakonec by to mohla být fajn zábava, jen si snad ale tentokrát tvůrci dají větší pozor na bezpečnost. Chcete-li to zjistit na vlastní kůži, můžete se zkusit přihlásit do uzavřené bety, která startuje za týden.

zdroj: Archiv

 

Nejnovější články