Nová strategie připomíná Total War z americké občanské války

10. 8. 2020 15:33 | Novinky | autor: Václav Pecháček |

Téměř ke všem velkolepým historickým strategiím, o nichž tady na Games píšeme, připojujeme dovětek: „Ale nečekejte realtimové bitvy jako v sérii Total War!“ Možnost přepnout se z abstraktní mapy na realistické bojiště a osobně vést své muže k vítězství skoro jako by byla patentovaná studiem Creative Assembly.

Ale vždycky existují výjimky, a jednou z nich je Grand Tactician: The Civil War. Projekt vývojáře Olivera Keppelmüllera rozhodně nešetří ambicemi, protože se v něm ujmete jedné ze dvou polovin rozdělených Spojených států a povedete ji k vítězství. A to nejen vojensky, ale i ekonomicky a politicky.

Na krásné kampaňové mapě připomínající dobové kartografické výtvory podle vašich rozkazů pochodují regimenty, diplomaté se snaží vymodlit spojenectví s některou evropskou supervelmocí, spokojenost obyvatelstva kolísá s každým dalším měsícem bratrovražedné války… a jednou za čas samozřejmě dojde i k otevřené bitvě.

Právě tady tasí Grand Tactician svůj trumf, protože bojiště skutečně uvidíte. Nepozorujete jen čísla v tabulce, jak by tomu bylo třeba v Europě Universalis IV, ale kocháte se jednotkami, které se válí v polích, krčí se na silnicích a za cenu vlastní krve brání přístupy ke Gettysburgu.

I když, s tím kocháním to bude všelijaké podle toho, jak moc vám záleží na pěkné grafice, protože na bitevním poli Grand Tactician nevypadá zrovna moderně. Jeho stylizace není tak výrazná jako v případě Ultimate General: Civil War, který se úmyslně odchýlil od realistického ztvárnění, a tím pádem nad ním nejspíš neohrnou nos ani hráči za dvacet let. Grand Tactician určitě mnoho nosánků zvrásní už dnes.

zdroj: Oliver Keppelmüller

Nepříliš vysokou míru estetické přitažlivosti ovšem vyvažuje hloubka simulace. Ozubených koleček se pod kapotou točí opravdu úctyhodné množství, takže musíte řešit dokonce i osobní vztahy generálů – možná byste se neměli spoléhat na to, že se sobecký plukovník nadšeně pohrne zachránit krk svého obleženého rivala.

Bitvy navíc můžou trvat několik dní, takže přesně jako ve skutečné občanské válce bude mnohdy záležet spíš na včasném příjezdu posil než na jediném zdrcujícím taktickém manévru, který většinou rozhodoval vojenská klání o pár set let dřív. Další podrobnosti se dozvíte na nepříliš přehledné, ale stylové oficiální stránce.

Grand Tactician rozhodně nebude tak mainstreamově zaměřený jako právě Total War, bude po svých hráčích vyžadovat spoustu snahy – aby se naučili složité mechaniky i aby ignorovali nedokonalý vizuál. Ale pokud vás válka Severu proti Jihu skutečně zajímá a jste ochotni pro ni obětovat obvyklé herní komforty roku 2020, zakroužkujte si v kalendáři datum 21. srpna, kdy hra vyjde v early accessu na Steamu. Plná verze by měla dorazit ještě během letoška.

Nejnovější články