Microsoft vybaví americkou armádu headsety HoloLens za 22 miliard dolarů
zdroj: US Army Photo

Microsoft vybaví americkou armádu headsety HoloLens za 22 miliard dolarů

6. 4. 2021 12:04 | Novinky | autor: Šárka Tmějová |

Americká armáda minulý týden oznámila, že Microsoft u ní vyhrál desetiroční kontrakt za 21,9 miliardy dolarů (asi 483 miliard korun), za něž má vojákům poskytnout modifikované verze systémů s augmentovanou realitou založené na headsetech HoloLens.

Microsoft má v následujících letech armádě poskytnout přes 120 000 zařízení Integrated Visual Augmentation System (IVAS). Ta mají sloužit coby jednotná platforma, kterou vojáci využijí při tréninku, výcviku i v bojových situacích. Firma na blogu popisuje, že IVAS udrží příslušníky armády ve větším bezpečí a zároveň je zefektivní. 

Systém pracuje s existujícími moderními systémy pro noční a termální vidění ve vysokém rozlišení. Vojákům má „zajistit lepší situační povědomí, zacílení a informované rozhodování nezbytné k přemožení současných i budoucích protivníků“. Armáda rovněž plánuje IVAS používat k vývoji výcvikových programů ve smíšené realitě.

Podobný, řádově menší kontrakt Microsoft vysoutěžil už před dvěma lety, kdy za 479 milionů dolarů poskytl armádě prototypy IVAS.

Někteří zaměstnanci firmy tehdy z etických důvodů proti zapojení svého zaměstnavatele do vojenských záležitostí protestovali a požadovali, aby Microsoft svou nabídku stáhl. Prezident společnosti Brad Smith ale patří k dlouhodobým podporovatelům armády Spojených států amerických a chce, aby obránci USA měli přístup k těm nejlepším technologiím - včetně té od Microsoftu.

Firma před časem vyhrála ještě kontrakt za 10 miliard dolarů pro Pentagon, jemuž má zcela předělat síťovou infrastrukturu. Rozhodnutí ale u soudu zpochybnil Amazon, který si na prominentní vládní zakázku taktéž dělal zálusk.

Nejnovější články