Hráči ve Phantom Liberty našli arkádový automat s kyberpunkovou verzí Dooma
zdroj: Foto: CD Projekt RED

Hráči ve Phantom Liberty našli arkádový automat s kyberpunkovou verzí Dooma

27. 9. 2023 17:30 | Novinky | autor: Jan Slavík |

Dobrodružství v nové čtvrti Night City v datadisku Phantom Liberty pro Cyberpunk 2077 nemá co nabídnout jen tradičním hrdinům, které zajímají osudy prezidentky či špionážní pletichy kyberkorporací, ale také virtuálním lamačům šifer a hledačům skrytých pokladů. Netrvalo dlouho a zainteresovanou částí internetu proběhla zpráva o zajímavém nálezu: 

V rozbořeném kostele blízko proteinové farmy v regionu Badlands hráči našli funkční arkádový automat, na němž si lze zahrát Arasaka Tower 3D, kyberpunkovou verzi starého Dooma se vším všudy: Pixelová grafika evokuje dávné klasiky, do uší zní downsamplovaný soundtrack z Cyberpunku 2077, zbraň uprostřed obrazovky dává vzpomenout na dřevní doby stříleček pohledu z první osoby a všechno sleduje punkrockové alter ego Keanu Reevese ze spodní lišty, kde se v Doomu skvěla tvář vesmírného mariňáka.

cyberpunk 2077 arasaka tower zdroj: Foto: CD Projekt RED

Arasaka Tower 3D je plně hratelná retro taškařice s 5 úrovněmi, které se odehrávají na vybraných patrech včetně 120. podlaží, což by si už samo o sobě zasloužilo uznalé pokývnutí – zkrátka easter egg, jak má být. Jenže pro zapálené hledače tajemství byl nález automatu pouhým smočením palce. 

Jedno z nejvyšších skóre v Arasaka Tower 3D totiž zní FF06B5, což je sekvence spojovaná s tajemným a rozsáhlým easter eggem zasahujícím třeba i do třetího Zaklínače. A nejedná se o žádnou konspirační teorii vzniklou jen v rámci komunity, designér questů z CD Projektu, Paweł Sasko, loni v prosinci potvrdil, že tajemství FF06B5 opravdu existuje a že se ho zatím nikomu nepodařilo rozluštit. 

Pozor, budou následovat spoilery ohledně FF06B5.

Zapálení hledači vzápětí přišli na to, že když v 52. patře Arasaka Tower 3D počkáte v serverové místnosti 971229 do chvíle, kdy časomíra ukazuje 270 vteřin, zpřístupní se tajné bludiště (ne, taky nechápu jak na něco takového může někdo přijít). Na jeho zdech pak našli osm QR kódů a zjistili, že z nich dohromady lze sestavit jeden velký QR kód v mřížce 3x3.

Matematicky nadaní čtenáři již jistě podotkli, že pro kompletaci takové mřížky je potřeba devět dlaždic, nikoliv osm, ale testováním různých variací luštitelé našli jednu, která dovolovala až 30% ztrátu dat. Jinak řečeno, stačilo osm kousků, aby se dal QR kód načíst. K tomu posloužily algoritmy pro korekci chyb, se kterými přišli programátoři Irving Reed a Gustave Solomon už v roce 1960. Reed-Solomonův algoritmus. A postava Idrise Elby se jmenuje... Solomon Reed.

Za dokončeným QR kódem se skrýval program napsaný v Pythonu – hra piškvorek proti počítači, která se nedá vyhrát. Jaké ta skrývá tajemství, se zatím nepodařilo odhalit. Stejně tak se zatím neví, co znamená zvláštní laptop nalezený opodál probíraného arkádového automatu, v němž je k přečtení zvláštní sekvence párů písmen. Ty zase připomínají podobně zdánlivě nesmyslnou řadu znaků nalezenou na zdi rozbořeného domu ve zmiňovaném Zaklínači 3.

Nebudu předstírat, že bych snad sám měl trpělivost nebo schopnosti se do louskání něčeho podobného sám pustit, ale nemůžu se ubránit fascinaci. I kdyby konečným řešením celého tajemství FF06B5 byla jenom obrazovka s poděkováním za účast, tvůrcům stejně náleží poklona za to, že si s podobně zapeklitým mystériem dali vůbec práci.

Smarty.cz

Nejnovější články