Horizon Forbidden West předvádí nové schopnosti Aloy
zdroj: Guerrilla Games

Horizon Forbidden West předvádí nové schopnosti Aloy

26. 10. 2021 14:00 | Novinky | autor: Šárka Tmějová |

Letos v červnu jsme měli příležitost vidět první záběry z hraní Horizon Forbidden West a už tehdy bylo zřejmé, že arzenál hlavní hrdinky Aloy dozná oproti Horizon Zero Dawn hezkých pár vylepšení. Guerrilla Games je teď detailněji představují v příspěvku na blogu PlayStationu.

Tvůrci chtějí, abyste mohli ještě víc využívat možnosti otevřeného světa. Podobně jako Link v The Legend of Zelda: Breath of the Wild bude Aloy moct volně šplhat po skalnatém terénu. V pohybu nahoru vám pomůže taky přitahovací hák na jejím zápěstí, na cestě dolů zase přijde vhod kluzákový štít. Delší vzdálenosti můžete překonávat na nových typech robotů, kteří půjdou osedlat, a možnost potápění zas vývojářům umožnila umístit zajímavé věci i pod vodu, nejen kolem ní.

Designér herních systémů David McMullen vysvětluje, že nové mechanismy fungují v dokonalé synergii s těmi stávajícími a vývojáři museli na jejich kompatibilitu myslet při navrhování jednotlivých lokací. Hráči podle něj musí mít příležitost přechytračit autory, když budou dost experimentovat.

Řešit budete i různé environmentální hádanky, které ve většině případů mají více než jedno řešení. A přitahovací hák má zase vícero způsobů využití – kromě pohybu ho můžete využít i k tomu, abyste přitáhli něco k sobě. Ať už to je dobře schovaná kořist na jinak nepřístupném místě, nebo skrytý vypínač.

Horizon Forbidden West vychází na PlayStationu 4 i na PlayStationu 5 a na novější konzoli budete moct mimo lepšího výkonu těžit i z podpory ovladače DualSense, který vás podle McMullena spolehlivě vtáhne do hry. Při přitahování hákem a natahování luku hra samozřejmě využije adaptivní triggery, některá haptická odezva bude ale mnohem jemnější a dá vám najevo třeba to, že je Aloy bezpečně skrytá ve vysoké trávě nebo že jí došly šípy.

Když už mluvíme o šípech, Aloy si nově nebude muset vyrábět výbavu jen tak na koleni, ale také využívat ponky k vylepšení stávajících zbraní a obleků. Budete si je moct osázet různými vylepšeními, modifikacemi a všelijak přizpůsobit, aby výbava odpovídala tomu, co se ve hře chystáte dělat. Tahle novinka zároveň souvisí s přepracováním stromu schopností, kdy některé budete moct používat třeba jen v jednom konkrétním outfitu, případně dosáhnout unikátních kombinací.

Co se soubojového systému týká, tvůrci chtěli vytvořit plynulejší přechod mezi bojem nablízko a na dálku. Nepřátelé mají být chytřejší, vynalézavější a budou útočit ve smečkách, proti čemuž se skvěle hodí třeba nová schopnost Resonator Blast, kdy si Aloy údery kopím vytvoří energetickou plazmu, kterou nalepí na nepřátele a pak ji dobře mířeným šípem odpálí v jednu obří explozi.

Zajímavě zní také speciální schopnosti Valor Surge reprezentované fialovým ukazatelem, který také musíte nejprve nabít. Bude jich celkem 12 typů, každý z nich akcentuje trochu jiný přístup k soubojům a má ještě další tři úrovně ničivosti. Čím vyšší úroveň, tím déle se nabíjí, ale o to destruktivnější pak může být.

Kromě skupinových útoků se některé nepřátelské frakce také naučily jezdit na robotech, a tak budete muset počítat s potyčkami, kdy budete řešit lidské i robotické protivníky zároveň. Jezdci vás díky tomu dokáží pořádně potrápit.

Horizon Forbidden West vychází 18. února 2022 pro PlayStation 4 a PlayStation 5 včetně české lokalizace.

Nejnovější články