Od vydání dlouho očekávaného Cyberpunku 2077 brzy uplyne měsíc a nutno podotknout, že to byl měsíc pořádně turbulentní. Vývojářské studio CD Projekt RED se dostalo pod palbu ostré kritiky poté, co se hráči i novináři mohli seznámit s technickým stavem hry na minulé generaci konzolí. Ten je mírně řečeno neuspokojivý a rozhodně neodpovídá dřívějším prohlášením a příslibům.
V návaznosti na problematické vydání došlo zhruba v polovině prosince k výraznému propadu ceny akcií společnosti. Jejich hodnota klesla zhruba o třetinu, což se výrazně projevilo na jmění ústřední čtveřice firmy – Marcin Iwiński, Adam Kiciński, Piotr Nielubowicz a Michal Kiciński dohromady vlastní 34 procent společnosti a jejich podíl měl před poklesem hodnotu 3 miliard dolarů.
Na CD Projekt navíc aktuálně míří první žaloby. Newyorská právní kancelář Rosen podala žalobu ve prospěch amerických akcionářů, kteří si pořídili akcie firmy mezi 16. lednem a 17. prosincem loňského roku. Žalující strana uvádí, že CD Projekt vědomě zatajoval technický stav hry na konzolích minulé generace, který nakonec vedl k odstranění hry z PlayStation Store a uvolnění reklamačních podmínek v digitálních distribucích.
Z toho vyplývající poškozená reputace i finanční ztráty podle slov žalobce znamenají, že se prohlášení CD Projektu o stavu společnosti a její budoucnosti nezakládala na pravdě a byla zavádějící, případně v té době nebyla podložena reálnými základy.
Společnost CD Projekt se už vyjádřila v tom smyslu, že se proti žalobě hodlá bránit. Dodává také, že v ní nejsou uvedeny konkrétní požadavky na finanční vyrovnání.
I přes kontroverzní vydání se Cyberpunku 2077 daří a hra už zvládla prodat přes 13 milionů kopií. Vývojáři nadále pracují na opravách a v blízké budoucnosti se snad dočkáme první dávky slíbených bezplatných DLC.