Fate of the World Online po vás chce, abyste zachránili svět před globálním oteplováním
zdroj: Archiv

Fate of the World Online po vás chce, abyste zachránili svět před globálním oteplováním

2. 10. 2017 16:02 | Novinky | autor: Václav Pecháček |

97 % aktivně publikujících vědců specializovaných na klimatické problémy se shoduje, že globální oteplování je s největší pravděpodobností způsobeno lidskou aktivitou. A co jsme si jako civilizace rozlili, to také musíme vytřít. Tak to alespoň vidí tvůrci strategie Fate of the World Online, v níž se sami nebo spolu s kamarádem pokusíte zachránit (či nechat zahynout) svět ohrožený rostoucími hladinami oceánů, znečištěným ovzduším, desertifikací, a tak dále. Jen je napřed třeba vybrat dostatečné fondy na Kickstarteru.

Studio Soothsayer zdůrazňuje, že nechce nikoho nudně poučovat – hra je hra, a jako taková by měla být zábavná. Z pozice lídra Spojených států nebo Číny (a později možná i jiných velmocí) si tak můžete libovolně vyzkoušet, jaký dopad budou mít vaše politická rozhodnutí. Kompletně přejdete na zelenou energii? No tak bezva, ale vaše země je teď naprosto ožebračená. Rozpálíte uhelné elektrárny naplno? Výborně, za pár desítek let se můžete těšit na apokalypsu.

Přijde mi docela sympatické, že hra by měla být schopná simulovat právě i negativní výsledky, a vám by tak pod rukama mohla vyrůst nefalšovaná postapokalyptická společnost. Samozřejmě nečekejte, že se tak šikovně dostanete k PC verzi Horizon: Zero Dawn – místo lovení robotických zvířat tady budete spíš prolézat nejrůznější menu, balancovat rozpočet a pomocí tabulek či grafů provádět mezinárodní diplomacii s každým, kdo zbude.

Je vám celý projekt povědomý? Pak jste možná hráli jeho oceňovaného předchůdce pojmenovaného jednoduše Fate of the World, který byl kritikou i hráči chválen za povedené spojení zábavné, nemilosrdně obtížné strategie a hluboké simulace založené na skutečných vědeckých datech. Tentokrát se ale dočkáte multiplayeru, zcela nových mechanik – například klimatických konferencí podobných té pařížské – a také mnohem intuitivnějšího uživatelského rozhraní, což byl prvek, na nějž si spousta veteránů původního dílu silně stěžovala.

Moc zajímavý projekt, řekl bych, i když esteticky tedy zrovna neoslňuje – však se také autoři dušují, že peníze použijí na překopání grafiky. Jenže nejdřív bude potřeba nějaké vydělat, a právě tenhle klíčový krok se možná stane nepřekonatelnou překážkou. Z požadovaných 60 tisíc liber byly zatím vybrány necelé 4, což… není nejlepší výsledek. Pokud se kolem projektu náhle nestrhne nebývalé haló, vidím úspěch kampaně dost bledě.

To samozřejmě nemusí být konec všem ambicím. Je docela možné, že se dokončené hry stejně jednoho dne dočkáme – jen to asi nebude už v plánovaném dubnu příštího roku. Kdybyste přesto chtěli Fate of the World Online optimisticky podpořit, plná verze vás přijde na 20 liber, a jako obvykle se můžete i pořádně rozšoupnout a například poskytnout svůj obličej jednomu ze světových lídrů, který se stejně jako jeho ovečky utopí, jen co se do jeho paláce přivalí první přílivová vlna.

Nejnovější články