Titan Quest - průvodce hrou 1. část
zdroj: tisková zpráva

Titan Quest - průvodce hrou 1. část

29. 12. 2006 0:00 | Návod | autor: Redakce Games.cz |

Pokud jste hráli nějakou diablovku, jistě se v Titan Questu neztratíte. Přesto se hodí průvodce hrou, který využijí jak nováčci, tak ostřílení hrdinové. Nejprve se věnujeme obecným tipům, ovládání a předmětům.

Autor: Michigan
Publikováno: 29.prosince 2006


Zvětšit zdroj: tisková zpráva Titan Quest (recenze) je velmi chytlavým akčním RPG a pokud jste hráli nějakou podobnou diablovku, jistě se v něm neztratíte. Přesto vám ale mohlo pár věcí uniknout, a proto jsme připravili průvodce hrou, který využijí jak nováčci, tak ostřílení hrdinové. Ve hře jsou tři úrovně obtížnosti (normální, epická a legendární) s tím, že pro odemčení další je nutné nejdříve dohrát tu předchozí. S těžší obtížností se zvýší úroveň nestvůr (přibudou i některé nové), u předmětů se zvýší požadavky a vaši vyvolaní spojenci získají více životů. Sníží se také odolnosti a to následujícím způsobem:
- Epická -40% k primárním odolnostem / -25% k sekundárním odolnostem
- Legendární -100% k primárním odolnostem / -50% k sekundárním odolnostem

Nainstalujte si poslední patch 1.20 (česká verze má v sobě verzi 1.11), zbavíte se tak několika nepříjemných chyb včetně bugu, který občas předčasně ukončoval rozhovor s NPC.

Hra se ukládá automaticky u obchodníků, při přechodu do nové lokace, po splnění (třeba i části) questu a při postupu na novou úroveň. Je možné ji uložit i ručně, přes menu. Savy se ukládají do adresáře C:\Documents and Settings\VášWindowsÚčet\Dokumenty\My Games\Titan Quest\SaveData\Main. Lze si je zálohovat, ale nezapomeňte, že jsou vázány na konkrétní sériové číslo, aby se předešlo kupčení s postavami.

Když vás nepřátelé zabijí, objevíte se u poslední fontánky, kterou jste aktivovali (tam se také objevíte po opuštění hry a následném návratu do ní). S každou smrtí ztratíte určité procento nashromážděných zkušeností, přičemž na vyšších úrovních a obtížnostech je tento postih daleko vyšší. Nikdy však nestane, že byste ztratili level. Aktivní fontánku můžete, pokud chcete, měnit.

Obecné tipy
- Obličej vašeho svěřence či svěřenkyně si v Titan Questu zvolit nemůžete. Ale nezoufejte, veškeré nasazené věci vyjma prstýnků a náhrdelníků budou na vaší postavičce vidět i ve hře. Navíc je možné měnit v průběhu hraní i barvu oblečení (pomocí barviv).

Obrázek zdroj: tisková zpráva - Klávesové zkratky vám v mnohém ulehčí hraní. Q vyvolá úkoly (questy), C obrazovku postavy, S vaše dovednosti, I není nic jiného než inventář, M zobrazí mapu a L vytvoří portál, skrz který můžete cestovat. Na rychlé pozice od jedničky do nuly si přiřaďte dovednosti, jež používáte. Lahvičky je užitečné přehodit na první dvě pozice, aby byly hned po ruce. Dovednost přiřazenou na pravé tlačítko lze měnit šipkami nahoru a dolu. Pro nastavení přiblížení používejte kolečko myši. Herní pohled otáčet nejde, engine to sice umožňuje, ale autoři to zakázali, aby to hráče nemátlo.

- Nejpoužívanější dovednost si přiřaďte na pravé tlačítko myši a všechny ostatní, co se vám hodí, si dejte do rychlých pozic. Hrstku z nich je možné nastavit i na tlačítko levé, coby náhradu primárního útoku.

- Využívejte služeb mystiků a body nepoužívaných dovedností vyměňte za jiné, které se vám hodí víc (třeba naskytne-li se na vyšší úrovni mistrovství příležitost vzít si účinnější dovednost). Stojí to sice pár peněz, ale rozhodně se to vyplatí. Nezapomínejte však na to, že ze samotného mistrovství body brát nelze.

- NPC, které potkáte, vždycky prokecněte pořádně, dokud vám mají co říct, ať vám neunikne nějaká důležitá informace. Nicméně, ty s vykřičníkem by vám měly zadat quest hned po odklepnutí jejich první odpovědi.

- Portály využívejte, jak jen to uznáte za vhodné, jsou zadarmo a většinou vás teleportují někam, kde je nablízku obchodník. Máte-li plný inventář (což ze začátku bude hodně často), neváhejte a utíkejte všechny nepotřebné věci prodat.

- Po ukončení a opětovném návratu do hry se obnoví nejen všechny nestvůry, ale i truhly s pokladem, čehož můžete využít, pokud si chcete, lidově řečeno, nahrabat. Mapa zůstane vždycky stejná (i umístění portálů a fontánek), zatímco předměty a Obrázek zdroj: tisková zpráva pozice truhel či svatyní se generují náhodně.

- Minimapu si zvětšete, lépe se pak budete orientovat v okolí. Velkou mapu využijete především ve městě při hledání konkrétní NPC, v divočině se hodí povětšinou jen k hledání správné cesty. Odkryté oblasti prozkoumané v minulém hraní jsou zobrazovány šedivě.

- Nechcete-li po světě cestovat sami, zvolte si mistrovství, která umožňují vyvolat společníky. Pokud je budete chtít léčit, vezměte si jako druhé mistrovství Přírodu (Nature), která má k dispozici kouzlo Uzdravení (Regrowth).

- V podzemí můžete narazit na různá zařízení vystřelující projektily do všech směrů. Snažte se je likvidovat z dálky, protože pokud se k nim přiblížíte moc, schytáte několik zásahů naráz a to mnohdy nepřežije ani ten nejdrsnější válečník.

- Pozor na pasti nastražené uvnitř sarkofágů, které jsou nejčastěji v opuštěných hrobkách. Jedná se většinou o jedový oblak či něco podobného, takže pokud spatříte, že z pod víka něco uniká, rychle uhněte stranou.

- Občas narazíte na tajemné obelisky (jsou to takové zelené oltáře s lebkou) produkující neustávající zástup kostlivců. Budete-li mít náladu, můžete se u nich zastavit a nastřádat si zabíjením kostlivců pěknou řádku zkušeností (za předpokladu, že samotné obelisky necháte být). Pokud se nepletu, tak na první z nich narazíte kdesi u Sais v Egyptě.

- Po dohrání hry na normální obtížnost se vaše postava vyexportuje, abyste s ní mohli hrát na těžší obtížnost. V tu chvíli budete cca na 33. úrovni. Při přestupu mezi obtížnostmi si vaše postava ponechá vše, co měla ve chvíli dohrání hry na sobě. Také jí zůstanou amulety, relikvie, lahvičky léčení a energie.

- Chcete-li si zahrát nějakou neoficiální mapu, vytvořte v adresáři C:\Documents and Settings\VášWindowsÚčet\Dokumenty\My Games\Titan Quest adresář ‘custommaps’ a tam daný modul nahrajte. Nové mapy můžete najít třeba zde.

Ovládání a boj
Obrázek zdroj: tisková zpráva Pomocí klávesy W je možné přehazovat zbraňové sady a mít tak dvě různé útočné sestavy. Sadou je myšleno veškeré vaše oblečené vybavení včetně helmy, rukavic i bot. Každá se může hodit na jiný typ nestvůr – vyplatí se mít např. jednu proti na nemrtvým a druhou na ostatní monstra. Podobně můžete střídat třeba meč s lukem nebo dva meče s mečem a štítem. Se sadou se automaticky změní i zvolené dovednosti. Veškerá výstroj je vybavená najednou, takže i ta neaktivní se nevrací do inventáře, když ji zrovna nepoužíváte (toho se dá využít pro úsporu místa).

Levé tlačítko myši určené pro boj není nutné při útoku freneticky mačkat; stačí, když jej podržíte a váš svěřenec bude útočit automaticky.

Používáte-li střelné či magické zbraně (tedy na dálku), určitě využijete tlačítko SHIFT, pomocí něhož můžete útočit a zároveň stát na místě, což se velmi hodí, aby se váš hrdina nebojácně nerozběhl přímo do houfu krvelačných bestií. Se stisknutým CTRL naopak rozdáváte příkazy vašim spojencům. Můžete tak ovládat, na koho budou útočit. Stejného efektu docílíte i kliknutím na jejich ikonku.

Pokud si zapnete v nastavení Zobrazování úrovně nestvůr, bude se pod jménem nepřátel zobrazovat kromě aktuálních životů také jejich úroveň, kterou můžete porovnávat s vaší. Čím vyšší je úroveň monstra než úroveň vašeho hrdiny, tím více zkušeností dostanete. Předměty, které z nepřátel mohou vypadnout, jsou omezeny jejich typem. Je nad slunce jasné, že z vrány těžké brnění nevypadne.

Při boji s tužšími nestvůrami nestůjte na jednom místě – zvlášť u bossů je nutné se neustále pohybovat, aby na vás nemohli soustředit své ničivé schopnosti. Bojujete-li pomalou zbraní na dálku, mějte vždy připravenou druhou rychlou zbraň na blízko, kterou vytáhnete, když se nepřátelé přiblíží až k vám.
Obrázek zdroj: tisková zpráva

Druhy předmětů
Klávesa ALT slouží k zobrazení předmětů, které lze sebrat, přičemž jsou odfiltrovány ty rozbité. Osobně ale doporučuji změnu ovládání tak, aby ALT odfiltrovával i ty obyčejné – je jich zbytečně moc a jejich sbírání se nevyplatí. O zlato, lahvičky a kouzelné předměty tím nepřijdete.

To, že předmětů ve hře posbíráte opravdu hodně, poznáte už během prvních několika minut hraní a že budou jejich názvy hýřit všemi barvami, zjistíte také záhy. Abyste se v nich hned napoprvé neztratili, raději si je shrneme. Každá barva označuje jiný typ předmětů:

Šedivá = rozbité předměty
Bílá = normální předměty
Žlutá = magické předměty a zlato
Zelená = vzácné předměty
Modrá = epické předměty (a také setové)
Fialová = legendární předměty (a také setové)
Oranžová = relikvie a amulety
Červená = lektvary

Rozbité předměty nemá cenu sbírat, všude okolo jich jsou hromady a v inventáři jen zabírají cenné místo. Jejich prodej nemá absolutně žádný význam, kvůli několika zlatým se je nevyplatí vláčet do města až k obchodníkovi. Nejlépe tedy uděláte, pokud je budete ignorovat.

normálními předměty se to má podobně, jako s rozbitými – z nepřátel jich bude padat obrovské množství a také za ně moc nedostanete. O jejich použitelnosti v boji ani nemluvě. Nicméně (a zvláště pak v počátečních fázích hry) je můžete vyzdobit nějakým tím amuletem a hned budou příjemnější na dotek :)

Magické předměty se již sbírat a prodávat vyplatí. I přesto jich ale budete nacházet celkem dost. Občas narazíte i na nějaký, který se vám hodí. Vylepšujte jen ty, kterých se nehodláte v brzké době zbavit.

Vzácné předměty už nejsou tak běžné. Většinou mají různé speciální vlastnosti a poskytují nejrůznější bonusy. Vylepšené relikviemi mohou tvořit důležitou část vašeho vybavení.

Epické a legendární předměty jsou unikátní, cenné a velmi užitečné. Málokdy ale naleznete věc, která se vám hodí a pak přijde na řadu její prodej, většinou za velkou částku. Bohužel je nelze vylepšovat relikviemi a amulety.

Setové předměty se nikde neválejí jen tak a budete velmi rádi, když vůbec nějaký najdete. Několik kusů (dva až pět) má stejné jméno a dohromady tvoří sadu. Za každou nalezenou část získáte bonus navíc až do jejího celkového složení. Je ale velmi nepravděpodobné, že by se vám to povedlo během jednoho hraní (a zde přichází na řadu multiplayer).

Obrázek zdroj: tisková zpráva Relikviemi a amulety lze vylepšit každý předmět. Skládají se z více úlomků (konkrétně amulety z pěti a relikvie ze tří), do vybavení je ale můžete vkládat postupně. Vyjmout je pak už není možné. Jakmile se vám podaří najít a dát dohromady všechny části, získá dané očarování nějakou specifickou bonusovou vlastnost. Setové, epické a legendární předměty takto vylepšit bohužel nelze. Pamatujte, že každý akt má svoje vlastní relikvie a že Diovu esenci v Egyptě rozhodně nenajdete. Na vyšších obtížnostech budete nacházet účinnější verze těchto úlomků.

Používání lektvarů vám v mnohém ulehčí život, i když se může na první pohled zdát, že je nebudete potřebovat. Jejich dostatek (30-50, později i víc) vám v ničem neuškodí a vzhledem k tomu, že jsou vlastně tím jediným, do čeho se vyplatí investovat v obchodech, nemusíte váhat ani vteřinu. Skládají se po pěti, takže mnoho místa nezaberou. Na zlaťáky nekoukejte, těch budete mít vždycky dost. Lahvičky zdraví nejvíce oceníte v kritických situacích (a při bojích s tužšími monstry a bossy) a lahvičky energie jsou zas pojistkou, že neplánovaně nepřijdete o své schopnosti někde uprostřed temného podzemí. Nezapomeňte, že obnova nějaký ten čas trvá, a proto je lepší lahvičku použít raději dříve než nikdy. Postupem času obchodníci začnou nabízet lahvičky lepší (které obnoví více zdraví/energie) a v tu chvíli se těch starých zbavte a využívejte jen ty s větší kapacitou.

Zacházení s předměty
- Ve hře existují tři typy prodejců – kováři (nabízející zbraně a brnění), arkánisté (sháníte-li magické hole a čarovné předměty) a obchodníci (u kterých lze sehnat oboje). Jejich zboží se časem mění a není na škodu občas jejich sortiment zkontrolovat.

- Předměty prodávejte pravým tlačítkem, je to rychlejší, než kdybyste je přetahovali. Prodáte-li něco omylem, můžete si daný předmět ihned koupit zpět za stejnou cenu – zavřete-li ale okno obchodu, bude už cena vyšší. Prodané předměty u obchodníků po čase zmizí.

- Předměty potřebné ke splnění úkolů rozhodně nezahazujte. Pokud i přesto nějaký ztratíte, nemusíte propadat panice, stačí hru ukončit a znovu načíst a dojít si pro něj znovu.

- Ačkoliv začínáte pouze s malým inventářem, během hraní získáte další tři vaky, které váš inventář rozšíří, nezoufejte tedy hned na začátku, že máte málo místa. Chcete-li i přesto něco zahodit, docílíte toho přetažením mimo nabídku postavy nebo můžete jednodušeji použít klávesu D.

- Předměty zvyšující regeneraci zdraví jsou velmi užitečné, snažte se najít a používat takové, které vám dávají bonusy nejvyšší. To samé platí i o regeneraci energie, pokud používáte dovednosti na ní závislé často.

- Nemáte-li na nějaký předmět úroveň, nebojte se ho nosit s sebou, třeba ho využijete později.

Obrázek zdroj: tisková zpráva - Předměty snižující požadavky se vyplatí, s jejich pomocí totiž můžete nosit i věci, na které ještě nemáte dostatečně vysoké vlastnosti. Pozor ale na to, že když je sundáte, mohou se další vybavené předměty stát nepoužitelnými. Totéž platí i v případě, kdy takových věcí používáte několik – jednoduše se může stát, že po odložení jedné z nich ztratíte požadavky k používání všech ostatních (včetně oné věci, kterou jste odložili).

- Pokud někdy získáte předmět zvyšující jedno z vašich mistrovství, rozhodně ho neprodávejte a střežte ho jako oko v hlavě, je to jedna z nejužitečnějších věcí.

Příští díl: vývoj postavy a výběr mistrovství

Stáhněte si: Demo, Patch, Trailery, Videa, Cheaty, Screenshoty...

Související články: Mega-recenze, NovinkyMichigan
autorovi je 26 let, věnuje se překládání a hry hraje už více jak 12 let;žádný žánr mu není cizí, ale nějraději má takové s dobrým příběhem či pohlcující atmosférou;ve volném čase s oblibou sáhne po fantasy knížce nebo se podívá na nějaký film


 
 
Michigan

Nejnovější články