Mercenaries 2 - průvodce 2.část
zdroj: tisková zpráva

Mercenaries 2 - průvodce 2.část

18. 7. 2009 0:00 | Návod | autor: Redakce Games.cz |

O důležitosti paliva, peněz, zbraní, vozidel a maskování, dále tipy pro boj, jak se od sebe liší letecké útoky či co jsou to Fiona challenges a Spare parts.

Autor: Michal Jonáš
Publikováno: 12.července 2009


Zvětšit Druhý díl arkádové akce Mercenaries (recenze), který je nyní zlevněn na výhodných 399 Kč, opět nezůstal nic dlužen své pověsti. Zejména v pozdější části hry v otevřeném světě přináší dost poměrně obtížných momentů, kdy je potřeba dobře volit způsob útoku a co nejčastěji využívat veškerého vybavení. Nejen v tomto, ale i praktickými radami a postřehy do začátku, vám pomůže náš průvodce. Obrázky jsou pouze ilustrační.

První díl průvodce zde.

 Palivo
Palivo (fuel) je ve hře velice důležitá komodita, protože od jeho stavu je závislá letecká podpora i zásobování. Bez leteckého benzinu se zkrátka nedá létat. Od doby, kdy zlanaříte pilota vrtulníku Ewana, jistě rádi využijete možnosti zavolat tohoto pomocníka a objevené cisterny s cenným palivem nechat pokradmu odvézt. Stačí takovou nádrž jen označit akčním tlačítkem, poodstoupit a hodit k ní kouřový granát, aby ji Ewan ze vzduchu zaměřil.

Malý problém ale může nastat, pokud takto kradete palivo spřátelené frakci. Proto je dobré v těchto případech vyčkat okamžiku, aby v okolí nebyl žádný člen této frakce a až pak zavolat vrtulník pro odcizení. Z každého zničeného vozidla také vypadne malá nádrž, která obsahuje menší množství 25 litrů paliva. Tanky s palivem ve vašem okolí ukazuje mapa jako ikonky se zelenou konvičkou.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

 Peníze
Kromě paliva jsou dalším „spotřebním“ materiálem peníze, s nimiž platíte veškerou podporu, poplatky za obnovení spojenectví, nebo nakupujete nové vybavení. Peníze vyděláváte hlavně plněním kontraktů pro frakce, ale menší částku frakce poukáže např. i za každého zabitého příslušníka nepřátelských skupin. Menší, nebo větší balíky peněz se také dosti nelogicky nachází po celé Venezuele, přičemž je mapa zobrazuje jako ikonky se zeleným dolarem.

Menší obnosy v aktovkách (do 25 tisíc) si strčíte do kapes, ale na zapomenuté palety s penězi (až 100 tisíc) si už musíte zavolat Ewanův letecký servis. Pokud není ještě Ewan na začátku k dispozici, jednoduše hoďte na paletu ruční granát a balík se rozlétne na bankovky, které už můžete sami posbírat. Ovšem takto přijdete o polovinu peněz z palety.

 Zbraně
Ohledně zbraní nelze nijak doporučit jednu nejlepší, protože nabídka je velmi široká a každá se hodí pro něco jiného. Obecně byste se ale měli vyhýbat brokovnicím, protože mají velmi omezený dosah a většina soubojů probíhá na delší vzdálenosti, k čemuž jsou tyto zbraně naprosto nevhodné. Podobně se okamžitě zbavte pistolí, protože mají vesměs malou průraznost a omezené zásobníky. Po padlých nepřátelích se po Venezuele válí dost zbraní, takže vlastnit nějaký výkonnější automat by neměl být žádný problém.

 Vozidla
Obrázek zdroj: tisková zpráva Přivlastnit si můžete prakticky každé vozidlo v zemi, od motorek až po vrtulníky. V případě větších a těžších bojových vozidel s posádkou je možné tento prostředek také obsadit. Musíte se ale k vozidlu nejdříve přiblížit, načež je zapotřebí mačkat tlačítka, jež se objevují na obrazovce, popř. trvale rychle mačkat určený buton. Přitom každé vozidlo má jiné mačkací sekvence. Abyste vůbec mohli takto obsadit tanky, nejdříve musíte zastřelit kulometčíka, sedícího ve věži. Jinak se mačkací minihra ani nespustí.

Až obdržíte vystřelovací hák, je možno zahákovat i nízko letící vrtulníky, což indikuje kontextový symbol na obrazovce, tedy když je vrtulník ve správné pozici blízko vás. Akčním tlačítkem pak vrtulník zahákujete, dalším stisknutím hák zase odpojíte. Pro vyhození pilota z kabiny je nutné opět absolvovat mačkací minihru s různými tlačítky jako v případě pozemních vozidel.

 Maskování
Skoro každé vozidlo vám pomůže v maskování jako příslušník frakce, která tyto modely využívá. To si po nastoupení žádá určitý čas, indikovaný malým grafem v levém rohu obrazovky. Pokud vozidlo kradete, nebo unášíte, nesmí vás při tom samozřejmě vidět nikdo z domácí frakce. Aby maskování bylo platné, nesmíte v takovém voze troubit, jezdit splašeně, ani do nikoho najíždět, popř. střílet. Mějte také na paměti, že důstojníci vaši lest zpravidla vždy prohlédnou a započnou palbu.

Normálně není maskování až tak důležité, ale hodí se např., pokud potřebujete dojet k místu akce skrze nepřátelské území, popř. hlídky bez větší pozornosti. Není dobré se u nepřátel, kterým vozidlo patří, déle zdržovat, po jistém čase na vás totiž stejně začnou útočit.

 Tipy pro boj
Obrázek zdroj: tisková zpráva Sbírejte munici a zbraně po padlých nepřátelích, protože nábojů není nikdy dost. Normálně ale můžete nosit realisticky pouze dvojici ručních zbraní. Při míření na nepřítele zaměřovač zčervená, ovšem pokud zacílíte na příslušníka přátelské frakce, zaměřovací terčík naopak nahodí zelenou barvu. Na spojence se nedoporučuje střílet. Pokud se chcete poohlédnout po nějakých cílech, rozhlédněte se svým dalekohledem, který vám všechny cíle v dosahu barevně označí.

V blízkém boji se hodí i obligátní úder pažbou, ale jeho hodnota stoupne ve chvíli, kdy máte za úkol zajistit nepřátelskou osobu vysoké důležitosti (HVT). Aby osoba zůstala naživu pro převoz, což vygeneruje citelně větší odměnu od zadavatele, musíte nepřítele zpacifikovat výhradně úderem pažbou.

 PDA
Stejně jako v jedničce, i v této hře je vaším důležitým pomocníkem příruční počítač PDA. Rozhodně se do něj často dívejte, protože poskytuje veškerou podporu vašim akcím. Jednak se vaše pomocnice v týlu Fiona nabourala do zpravodajské sítě CIA, takže z toho můžete profitovat přehlednou mapu okolí, včetně vyznačení bodů zájmu. Kamkoli si pak umístíte cílový bod a zabudovaná navigace GPS vám na minimapě ve hře zvýrazní příslušnou cestu. Neméně praktické jsou také zápisky všech brífinků a rozhovorů, seznam aktuálních úkolů, nebo malá encyklopedie důležitých postav a frakcí na které ve hře narazíte, včetně stupnic jestli je frakce přátelsky nakloněná, či nikoli.

Letecké útoky

Obrázek zdroj: tisková zpráva Jsou prakticky nejúčinnější zbraní ve hře, nicméně jsou velice drahé a spotřebovávají dva zásadní zdroje. Důležité je vlastnit jednak munici a také palivo pro nalétávající letoun. Pokud jedné z těchto komodit nemáte dostatečné množství, nelze útok provést. Letecké údery jsou závislé na označkování cíle, což se dá provést čtyřmi různě drahými způsoby:

 Označení kouřem (Smoke Designation)
Nejlacinější způsob označení cíle jsou kouřové granáty. Ty jsou vhodné zejména pro pomalé stroje jako je např. vrtulník a výborné využití mají na cíle, které jsou v níže položených místech, např. pod horami, nebo kopci. Granáty nelze elektronicky rušit, ale pozor na protiletadlové jednotky kolem cíle – ty zabrání v provedení útoku a vy pak musíte ještě zaplatit škody na letounu. Před finálním navedením na cíl je dobré okolí od těchto jednotek důkladně vyčistit.

 Označení vysílačkou (Beacon Designation)
Jedná se o malé elektronické zařízení, jež lze, na rozdíl od kouřových granátů, přilepit na různé povrchy. Tím se nabízí na označování velmi přesně cílených úderů, ale mějte na paměti, že také nemusíte stačit utéct před započetím útoku. V tomto případě se posílá dálkově řízená bomba, kterou protiletadlové jednotky neohrozí, ale pozor na elektronické rušení.

 Označení laserem (Laser Designation)
Tento značkovač je někdy nebezpečné použít, protože musíte cíl pro označení vidět v přímé linii, takže jste mnohem méně krytí, než v jiných případech. Pokud nalétává letoun, opět si dávejte pozor na protiletadlovou palbu.

 Označení satelitem (Satellite Designation)
Jedná se o nejkomfortnější metodu značkování cílů, protože můžete pohodlně využít pohled družice z výšky na celou oblast zásahu, takže máte perfektně odkrytý výhled. Takovéto značkování není nijak rušeno ani ohrožováno, ale jedná se nejnákladnější způsob značení cílů.

Fiona Challenges

Obrázek zdroj: tisková zpráva Ještě než se dostanete do většího zápřahu v první práci pro Universal Petroleum, má pro vás Fiona připraveno několik bojových cvičení, v jejichž náplni si vyzkoušíte přesnou střelbu z pistole, ostřelovačky, granátometu a kombinaci vícero druhů zbraní. Pro každý takový model má Fiona v rukávu vždy trojici kol se vzrůstající obtížností, která je daná snižujícím se časovým limitem na splnění úkolu, potažmo vystřílení všech určených objektů a terčů.

Navíc se s vaší týlovou pracovnicí můžete vsadit o úspěšný výsledek, přičemž výše sázky se dá měnit. V prvních dvou kolech je časový limit ještě rozumný, takže klidně sázky zvyšte na maximum, v posledním kole každého cvičení už je lepší hodnotu vsazených financí snížit na minimum, protože splnění úkolu je díky minimálnímu času již velice obtížné. Maximalizace profitu se dá docílit i manuálním uložením pozice hned po spuštění kola, a když se následně nezadaří, jednoduše beze ztráty sázky nahrajete tento save.

Pokud se vám podaří pokořit i třetí kolo, měli byste za odměnu obdržet nové oblečení pro vašeho žoldáka. Jednotlivé oblečky si pak můžete kdykoli měnit ze skříně ve velitelství PMC, v místnosti vedle stanoviště Fiony.

Spare Parts

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Po celé zemi jsou rozmístěny oranžové bedýnky s náhradními díly, kterých je přesně 100. Z těchto dílů vám pak mechanička Eva postaví vozidla, posléze dostupná k zakoupení v garáži PMC. Mějte ale na paměti, že se tyto díly často nacházejí na nepřátelském území, takže si cestu k nim často budete muset prostřílet. Nemusíte se bát, že když srovnáte město se zemí, že zničíte i tyto bedýnky. Jakákoli destrukce nemá na rozmístění náhradních dílů žádný vliv, bedýnky vždy zůstanou stát na svém místě.

Eva potřebuje zpočátku alespoň 20 různých dílů (nezáleží na pořadí), aby mohla sestrojit jedno vozidlo. Za každých dalších 10 součástek pak postaví další prostředek, takže pokud nasbíráte všech 100 bedýnek s díly, Eva bude mít pro vás v nabídce vždy 9 různých dopravních a bojových vozidel.

Stáhněte si: Patch, Demo, Trailery, Videa...

Související články: První díl průvodce, PC recenze, Dojmy, Preview, Novinky



Michal Jonáš
autorovi je 32 let, pracuje jako IT specialista v právní firmě a herní novinařině se věnuje skoro 10 let v mnoha internetových i tištěných médiích; vede si www.gamesblog.cz; mezi jeho záliby patří modelářství a deskové hry

 
 
Michal Jonáš
Smarty.cz

Nejnovější články