Age of Empires III - průvodce 3. část
zdroj: tisková zpráva

Age of Empires III - průvodce 3. část

11. 2. 2006 0:00 | Návod | autor: Redakce Games.cz |

Třetím dílem průvodce populární real-time strategií AoE3 končí výprava mezi dobyvatele Nového světa, jimiž se tentokrát stanou Rusové, Španělé a Nizozemci. Nechybí ani záznamy síťových klání, jak za tyto národy vyhrát.

Autor: Warlock
Publikováno: 11.února 2006
 


Třetím dílem průvodce real-time strategií Age of Empires III končí výprava mezi dobyvatele Nového světa, kterými se tentokrát stanou Rusové, Španělé a Nizozemci. Na závěr se ještě dozvíte, jak zlepšit svojí hru a možná se díky tomu probojovat mezi elitu.

Předchozí části průvodce: 1.část (obecné rady, Němci, Britové) a 2.část (Francouzi, Portugalci, Turci)


Zvětšit zdroj: tisková zpráva Španělé

Speciální jednotky
Rodelero – Obrněný chlapík vhodný spíše pro boj s jízdou. Bohužel jeho větší rychlost nevyváží nízký počet hitpointů, a tak je v praxi v podstatě nepoužitelný.

Jezdec s kopím – Ačkoli se obecně jakákoli jízda uplatí v boji proti pěchotě, díky dlouhému kopí to platí pro tuto jednotku dvojnásob.

Bojový pes – Nejen, že se objeví na začátku hry hned vedle vašeho dobrodruha, ale ještě si můžete za menší poplatek vytrénovat další. Kromě zvětšení prozkoumaného území vám ve větším počtu zaručí okamžitý přístup ke všem pokladům na mapě. Dovolit si budete moci zpočátku i na čtveřici medvědů. Později je důležité taktizovat s poraněnými jedinci, aby nestáli zbytečně na ráně. Nic také nebrání tomu, abyste své psy poštvali proti soupeřovu dobrodruhovi a tím mu pořádně znesnadnili prvotní průzkum mapy.

Národnostní bonusy
Dodávky z domovského města budou proudit k vaší základně daleko rychleji. Mezitím, co váš soupeř v první době teprve čeká na první loď, vy už pomalu střádáte zkušenostní body pro druhou zásilku.

Průběh hry
Španělé jsou spolu s Francouzi jediné národnosti v AoE3, které mají přístup ke všem základním jednotkám v kasárnách. Navíc k tomu přidávají unikátního rodelera a slušnou výbavičku obstarávají i stáje. Tato výhoda vám zajistí odpověď na jakýkoli tah protivníka a je tedy třeba co nejvíce kombinovat jednotlivé složky pěchoty a později i jízdy. Ostatně to platí i pro ostatní civilizace, ale jedině Španělé k tomuto přidávají rychlý rozjezd, který jim zaručují dodávky z domovského města.

Jak už zaznělo výše, psík se spolu s dobrodruhem stane jakýmsi druhým zdrojem surovin, a proto si budete moci na začátku pořídit minimálně tržiště a všichni vesničané se budou věnovat pouze sběru jídla. První zásilka vám přiveze tři nové pracanty a okolo třetí minuty byste měli bez problému zvolit politika, který zaručuje vůz s věží a 200 jednotek zlata. Další transport ještě ve věku objevů bude obsahovat suroviny, jejichž druh závisí na národnosti protivníka resp. na druhu jednotek, které budete stavět. Ještě existuje varianta, kdy si jako první dodávku zvolíte vylepšení obchodních stanic. Platí ovšem až od 25. levelu domovského města.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva


Při přestupu do koloniálního věku budou směřovat dvě třetiny všech pracantů na dřevo. Po natěžení dostatečného množství potřebného pro stavbu kasáren a několika domů se opět většina odebere zpět k lovu zvěře. Prozatím můžete odkládat získávání zlata na později a jeho nedostatek vyvažovat dodávkami z domovského města. Odtud bude v druhé době směřovat také většina surovin nutných pro další postup a doplnění chybějících zásob. Soustřeďte se prozatím na výrobu mušketýrů posílených o střelce z kuše či v případě nouze o kopiníky. To se samozřejmě negativně projeví zejména na nedostatku jídla a okolo sedmé minuty by se zhruba dvacet vesničanů mělo postarat, aby tento problém nenastal. Poté postupně začněte stahovat pracanty z lesů a pomalu je posílejte těžit drahý kov.

V době pevností konečně přijdou na řadu ostrostřelci a především jezdci s kopím, kteří doplní vaší dřívější armádu. Tato kombinace by sama o sobě ale na větší útok nebo bránění předsunutých budov nestačila, proto se pusťte do stavby dragounů, primárně zaměřených na boj proti jízdě, a dobývací techniky zastoupené falkonety.

Třebaže Španělé nejsou příliš vhodní pro brzký útok na soupeře v druhé době (rush). Vše začalo pokusem o zneškodnění dobrodruha, strategickým umístěným kasáren, dobrou kombinací jednotek a skončilo neustávajícím náporem na britského obránce. Soubor se záznamem nahrajete do adresáře C:\Documents and Settings\Jméno uživatele\Dokumenty\My Games\Age of Empires 3\Savegame a poté je v menu Nápověda / Nástroje spusťte přes položku Záznamy her.


Zvětšit zdroj: tisková zpráva Rusové

Speciální jednotky
Střelec – Nejmasověji vyráběná jednotka u Rusů, která stojí jídlo a dřevo. Na jedno kliknutí získáte hned deset proti pěchotních vojáků. Bohužel nevynikají přílišnou výdrží či útokem.

Kozák – Ruská obdoba husara či hulána vhodná tedy k boji proti pěchotě.

Opričník – Tato kavalérie určená pro boj z blízka představuje nejlepší ruskou jednotku, která má obrovské bonusy na ničení budov či kosení soupeřových vesničanů.

Národnostní bonusy
Jak vesničané, tak i některé ostatní jednotky se můžou trénovat pouze po skupinkách. Ačkoli jsou příjemně zlevněni, musíte více plánovat dopředu, než se pustíte do jejich stavby. Nemluvě o tom, že potřebné suroviny musí být v plné výši na kontě a není možné jako u jiných civilizací doklikávat v průběhu výroby.

Marně byste u Rusů hledali strážní věž. Ta je nedílnou součástí každých kasáren a jejich výstavba je zpřístupněna už ve věku objevů, což zajistí nemalý náskok při přechodu do druhé doby vůči ostatním národům.

Na startu se objeví pouze pět vesničanů, ale zato budete mít k dispozici větší množství surovin.

Průběh hry
Za Rusy jsou nejčastější dvě strategie, které staví zejména na velkém počtu jednotek a i jisté zákeřnosti. Základní princip se odvíjí od postupu do druhé doby následovaný objednáním jízdy z domovského města či stejně rychlé dosažení třetí doby s použitím nejlepší ruské jednotky a nepozorovanou infiltrací do kolonie soupeře.

Na počátku hry si na rozdíl od ostatních civilizací neužijete zasílání vesničanů z domovského města, ale za to na vás čeká daleko důležitější rozhodnutí. Podle zvolené první zásobovací lodi budete totiž postupovat buď se čtrnácti nebo sedmnácti pracanty. V prvním případě jde o dodávku bedny s 300 jednotkami jídla, která slouží k rychlejšímu postupu.

Druhá varianta se daleko více hodí pro hru více hráčů, protože technologie kožešník zrychlí sběr a lov divoké zvěře i u vašeho spoluhráče. V každém případě, zvolte politika, který vám přinese do koloniálního věku navíc dva vesničany. Okolo čtvrté minuty se soustřeďte na okolní lesy, kam bude směřovat naprostá většina vašich pracovních sil. Ještě během přestupu se pusťte do stavby kasáren, abyste okamžitě mohli začít s trénováním jednotek. Nesmíte tedy zapomenout na stavbu dostatečného množství domečků, což u Rusů platí daleko více než u jiných civilizací.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva


První dodávka v druhé době bude obsahovat pětici kozáků, kteří se vydají znepříjemňovat život soupeři do jeho kolonie. Z vašich kasáren by měla vypadnout první desítka strelecu a dalších třináct doveze loď z domovského města. Mezitím postavte tržiště a začněte s důležitými ekonomickými vylepšeními. Pracanti se věnují hlavně lovu zvěře a kácení stromů. Zlato budete později potřebovat k masové produkci mušketýrů a postupu do věku pevností. Další zásilky z Evropy by měli obsahovat pouze nedostatkové suroviny. Stáje postavte ještě před přestupem do třetí doby.

Pokud se rychlý útok kozáků a dalších jednotek nevyvedl přímo podle vašich představ, je načase spustit výrobu vylepšených opričníků. Musíte se ovšem snažit nepozorovaně proniknout do kolonie nechráněnou stranou. Zhruba patnáct by jich mělo stačit ke zničení soupeřovy radnice na tři výstřely či vyvraždění většiny vesničanů během minutky. Se zbytkem základny by si měli poradit již dříve vyrobení mušketýři a streleci s podporou falkonetů.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Nizozemci

Speciální jednotky
Posel – Dalo by se říci, že se jedná o obdobu francouzského průzkumného indiána, Opět platí, že se jedná o průzkumnou jednotku s malým útokem.

Ruytér – Co se zlata týče velice drahá jednotka, kterou využijete v pozdějších dobách k eliminaci soupeře. Hodí se v boji zejména proti jízdě a dělostřelectvu.

Fluyt – Nizozemská odnož galeony, která by toho měla vydržet daleko více. Bohužel se jedná v podstatě o identický kousek s 2/3 počtem hitpointů.

Národnostní bonusy
- Vesničané stojí namísto jídla zlato. Tím pádem se výrazně mění celá strategie těžení a z lovu zvěře se v počátečních fázích stává pouze prostředek pro přestup do dalších dob. Počet pracantů je napevno omezen na padesát.

Už od první doby se vám naskytne příležitost pustit se do stavby bank, které automaticky generují peníze. Rozhodně ale se šmelením nezačínejte tak brzy, počkejte si, až budete mít věci daleko více pod kontrolou a suroviny věnujte na užitečnější věci. Pro začátek je počet bank omezen na čtyři, ale s dalšími upgrady zaslanými s domovského města může být ještě dvakrát větší.

Průběh hry
Nizozemci jsou ze všech národů nejtěžší na ovládání, protože si u nich musíte zvykat na úplně jiné priority při těžbě surovin. Budete muset daleko lépe taktizovat s malými skupinkami vojáků a s nimi se snažit co nejvíce zdržovat hlavní soupeřův nápor. Když ale přežijete dostatečně dlouho, začne vám proudit na konto dostatečné množství zlata, se kterým se již snadno pustíte do trénování vojenských jednotek. Právě proto jsou Nizozemci vhodnější do týmových her, kdy se kolega postará o vaše přežití.

Po sesbírání všech zásob v okolí radnice se vaši pracanti rozdělí na dvě skupinky. Zhruba pět jich bude těžit zlato, které by mělo stačit na produkci dalších vesničanů. Zbytek a každý nově vytvořený dělník půjde po stopách lesní zvěře. Už při stavbě prvního domečku začněte pečlivě přemýšlet ohledně budoucího opevnění. Všechny budovy by měly v rámci možností tvořit jakýsi kruh okolo vaší základny. Později objednané strážní věže budete umisťovat v blízkosti zlatých dolů a lesů, kde právě těžíte. Je důležité, aby soupeř ještě předtím, než se dostane do blízkosti radnice či jiné důležité budovy, co nejvíce kličkoval a tím utrpěl velké ztráty. To ale v žádném případě neznamená, abyste začali stavět klasické hradby.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva


První loď z domovského města bude obsahovat trojici vesničanů, kteří zrychlí sběr jídla nutný pro přestup do koloniálního věku. Volba politika velice záleží na aktuální situaci, ale i přesto bych se spíše klonil k variantě, která přinese 500 jednotek dřeva. Podle času dosažení druhé doby objednejte dvojici strážních věží nebo v případě zpoždění neotálejte s posilami z Evropy. Pusťte se do stavby kasáren a tržiště nutného pro nezbytná technologická vylepšení. Sběr jídla bude odteď obstarávat pouze minimum vesničanů a ti se musí postarat, abyste měli dost na vycvičení menší skupinky ostrostřelců, kteří zlikvidují dorážejícího nepřítele. Musíte vždy šikovně zaútočit na nejbližší jednotku a okamžitě se stáhnout zpět do základny, kde už bude čekat podpora v podobě strážních věží a radnice. Je nezbytné si v druhé době vybudovat dostatečný ekonomický základ čítající minimálně třicet vesničanů. Postavte dvě banky a postup do věku pevností uspěšte dodávkami jídla z domovského města.

Ve třetí době nejprve objednejte pevnost a pomalu se rozhlížejte po nových zdrojích zlata. Budujte další banky až do vyčerpání vymezeného limit. Postupně doplňujte armádu ostrostřelců, ke kterým se co nevidět přidají ruytéři. Díky velkému množství zásob drahého kovu není problém vytrénovat více než dostatečný počet falkonetů a pořádně soupeři zatopit.


Jak se stát ještě lepším hráčem?

- Nehrajte pouze proti počítači, protože nikdy nebude tak vynalézavý jako živý protivník. Jestli vám to připojení k internetu alespoň trochu dovolí, využijte herní server ESO.

- Se skutečnými hráči se můžete setkat i v internetových kavárnách nebo počítačových hernách. Podíváte se, jak by měla hra vypadat v reálu a navíc můžete změřit své síly v turnajích.

- Sledujte záznamy z her, kde se přiučíte novým strategiím od těch nejlepších hráčů, což berte jako jednu z nejpodstatnějších věcí ve světě AoE. To platí i o záznamech přiložených v každém dílu našeho průvodce.

- Důležité informace, zákulisní zprávy a diskusní fóra naleznete na fansitech (namátkou aoe3.cz, Heaven Games, Planet Age of Empires . Od věci nejsou ani oficiální stránky od tvůrců hry Age of Empires3.com a Age Community

- A nejdůležitější je samozřejmě stále hrát a hrát. Ačkoli se to zdá jako otřepané klišé, není lepšího způsobu, jak se zlepšit. Můžete přečíst desítky návodů, ale nic se nevyrovná tréninku v praxi.

Warlock  
autorovi je 19 let, chystá se na maturitu a kromě Counter-Striku se zaměřuje na strategie všeho druhu, především pak na sérii „Age of“; nepohrdne ani kvalitní adventurou / RPG / NFS; kromě hraní na PC se věnuje karetní hře Magic the Gathering a programování
 

 

 
 
 
Warlock
Smarty.cz

Nejnovější články