Proč si myslím, že PlayStation 5 bude mít hlučnější chlazení než Xbox Series X
zdroj: Sony

Proč si myslím, že PlayStation 5 bude mít hlučnější chlazení než Xbox Series X

14. 6. 2020 10:00 | Komentář | autor: Jiří Svák |

Tak už jsme se dočkali. Design PlayStationu 5 je venku a zdá se, že nepůjde o nějakou nekonvenční záležitost. Názory, zda jsou hezčí oblé tvary, nebo ostře řezané hrany, nechám na vkusu každého z vás, důležitější ale je, jak design ovlivní možnosti chlazení. A v tomhle má dle mého názoru zatím navrch Xbox Series X.

Sony se očividně vydalo směrem načrtnutým předchozími generacemi. Úzký tvar konzole nedává příliš prostoru na jiné umístění ventilátoru než paralelně s bočnicemi zařízení. Ventilátor, ať už bude jeden velký, anebo jich bude vícero pro jednotlivé komponenty, si bude muset při nasávání vzduchu i jeho výfuku vystačit s průduchy na horní a zčásti i na čelní straně.

Nabízí se tak podobné chlazení jako v případě PlayStationu 4, kde Sony instalovalo jeden radiální ventilátor, který profukoval pasiv s trojicí heatpipe napojenými na čip konzole. Radiální ventilátor ale není zrovna šampionem v poměru tlak vzduchu versus hlučnost, což je jeden z důvodů, proč to PS čtyřka za své akustické vlastnosti schytávala.

Rozborka PlayStation 4 PlayStation 4 bez horního krytu. Jediný radiální ventilátor má na starost chlazení jak APU, tak i napájecího zdroje. | zdroj: Wired

Vzhledem k tomu, že jsou průduchy chlazení na obou bocích zařízení, si umím představit i alternativní konstrukci. Sony by mohlo osadit velký ventilátor pod bočnici, kolmý ke komponentám, který by vzduch tahal z průduchů a ofukoval součástky pod ním. Chladný vzduch by se šířil do vnitřního prostoru šasi, odkud by nesměrově unikal průduchy ven.

Ještě lepší by bylo řešení s ventilátory po obou stranách komponent – jeden by skrze průduchy tahal, druhý vyfukoval. Tím by se mohlo dosáhnout výraznějšího směrového airflow. Vzhledem k nízké výšce konzole ale nepředpokládám, že by se dovnitř taková konstrukce vešla, nehledě na složitost uspořádání komponent pod ventilátory, které by muselo umožňovat alespoň nějaký průchod vzduchu skrz.

PlayStation 5 možný airflow Že by to mohlo fungovat takhle? Asi ne. | zdroj: Vlastní foto autora  

Obě nastíněné varianty ale teoreticky nedosahují úrovně řešení v Xbox Series X. Ten má výhodu v jednom centrálním ventilátoru na vrchu přístroje a ve své čtvercové základně.

Poměrně velký axiální ventilátor bude vzduch tahat ze spodku konzole, prohánět přes pasivy a výparníkovou komoru a nahoře vyfukovat. Kvádr s čtvercovou podstavou zase umožnil komponenty naskládat kolem pomyslné středové osy, takže lze snadněji dosáhnout prostupnosti vzduchu.

Xbox Series X ariflow zdroj: Vlastní foto autora

Jeden velký ventilátor má navíc potenciál být tichý. Známe to z PC sestav. Čím větší je ventilátor, tím menší může mít otáčky na udržení určitého tlaku vzduchu. A čím nižší jsou otáčky, tím nižší může být hlučnost (závisí samozřejmě i na tvaru, materiálu a uspořádání lopatek, zavěšení rotoru a podobně, ale rychlost otáčení je jednou z hlavních složek akustiky ventilátoru).

Pokud Xbox Series X umístíte nastojato, můžete rovněž počítat s komínovým efektem chlazení, kdy teplo přirozeně stoupá nahoru (v podstatě i bez pomoci ventilátoru by se zahřátý vzduch dostal časem ven).

Kdo se někdy zajímal o stavbu PC, už ví, že podobného komínového efektu se snažili dosáhnout i výrobci skříní jako třeba Silverstone. Ti se ale museli přizpůsobovat rozměrům komponent a jejich zapojení podle standardu ATX, zatímco Microsoft má v tomhle volné ruce, mohl by tak dosáhnout dobrých výsledků.

Samozřejmě, jsou to jen domněnky, dokud Sony neukáže vnitřní uspořádání své konzole. A dokud nebudeme mít obě zařízení na stole ke srovnání, nemůžeme si být jisti ničím. Klidně můžou inženýři ze Sony přijít s nějakým nevídaným řešením.

Spíš bych se ale přikláněl k tomu, že se japonský gigant vydá konvenční cestou. Úzký tvar PlayStationu 5 revoluci v konstrukci chlazení činí méně pravděpodobnou. Xbox Series X tak má, alespoň na papíře, vyšší potenciál pro nižší hlučnost chlazení.

Smarty.cz

Nejnovější články