zavřít

Lenovo Legion Y530 – test z pohledu hrajícího manažera

Windows

- Hardware autor: Aleš Smutný Komentáře: 0

Poslední z naší trilogie (viz pohled redaktora a programátora) článků o herním notebooku Lenovo Legion Y530 završím svým pohledem „hrajícího manažera“. To je trochu honosnější označení pro člověka, který pořád hry hraje a potřebuje je rozběhat v dostatečné kvalitě, ale k tomu má potřebu mít počítač, na kterém se dobře píše a zároveň je dostatečně mobilní.

Musím připomenout, že naše série článků se nesnaží být detailním HW testem, ale spíš pohledem tří různých lidí s třemi různými požadavky na počítač. Nečekejte tu tedy tabulky s testy apod., jediný test spočíval v tom, jak se nám s Lenovem Y530 pracuje.

S herními notebooky mám celkem dlouhou historii a po asi dekádě jsem teď měl asi rok období, kdy se mi doma neválel herní notebook, který jsem mohl sbalit na cestu a nebo se s ním prostě zašít do postele. Nedávno mi na stole přistálo shodou okolností Lenovo Legion Y730 a hlavně po stránce mobility a komfortu při psaní k němu mám nemálo výtek. Na Y530 jsem se tedy díval s určitou skepsí a vizí toho, jak si k němu budu chtít po hodině používání také připojit externí klávesnici.

Píše se líp, ale...

Překvapivé pro mne tedy bylo, že patnáctipalcová verze je uživatelsky mnohem příjemnější. Zatímco u Y730 mne doslova ničilo rozložení kláves, Y530 je na tom o sto procent lépe. Samostatný NumPad je velké plus, absence matoucí řady kláves na boku klávesnice zabránila dalšímu zvýšení mého tlaku. Na psaní s Y530 jsem se velmi rychle adaptoval, což u mne není zrovna jednoduchá záležitost, byť bych ocenil, kdyby klávesy měly vyšší zdvih. Psalo se mi ale solidně, a to jak v kanceláři či doma, tak na cestě vlakem z Prahy do Plzně.

Co mne ale opakovaně vytáčelo, byl levý Shift. Proboha, proč je tak krátký a místo jeho poloviny je lomítko? Těch překlepů, které jsem za první dvě hodiny nasekal… Popravdě mne ale Shift víc štval v herní části testu. Jsem navyklý mít na Shiftu defaultně běh v FPS střílečkách a jeho kratší verze mne iritovala. Neustálé překlepy malíčkem tam, kde už Shift nebyl zapříčinily proklínání designérů. Když už děláte herní notebook, tak myslete na hráče!

Lenovo Legion Y530-15ICH

Bez cingrlátek

Musím ale říct, že co do formálního zpracování je Y530 skvělý kousek. Firmy často osazují herní notebooky totálně bizarními prvky, asi v představě, že když letí extravagantní kastle u desktopů, musí mi na stole sedět fialově blikající placatá variace F-117. Legion Y530 je příjemně civilní. Matný plast šasi doplňuje na víku prosté logo Legion a vroubkování, které za extravagantní bude považovat leda totální luddita. Takže jsem se nestyděl notebook ve vlaku vytáhnout a pracovat/ hrát na něm. Vyhovoval mi i fakt, že víko se vyklápí hlouběji v prostoru notebooku, takže zabere o pár centimetrů méně. Kdo jel v narvaném vlaku, ten ocení každý kousek, kdy nemá pocit, že spolusedícímu narušuje osobní prostor.

Sem spadá i solidně tichý chod. Dokud jsem na notebooku jen pracoval, větráky se držely v příčetné hlasitosti a výdechy nezpůsobovaly odfouknutí kávy cestujícího naproti. Popravdě byl občas při práci hlučnější můj HP Spectre 13 ultrabook než Y530. Nicméně, když už jsem spustil nějakou hru, už jsem hlasitost nabral. Těžko se ale na stroj můžu zlobit, když druhým dechem dodám, že neměl tendenci se na spodku zahřívat, což opět ocení ti, kteří už někdy měli stehna spálená nezvládnutým chlazením. I při hraní, které jinak hladově konzumovalo baterku, nebyla teplota subjektivně nepříjemná, a to i když se CPU začalo pořádně zahřívat. Legion má velmi dobré chlazení, a to v komfortu hodně prospívá.

Vydrží i na cestách

Když už jsem nakousnul baterku: pro práci je dostatečná. Když Legionu omezíte výkon a stáhnete jas displeje, čtyři pracovní hodinky z něj vyrazíte. To je na tento typ počítače solidní a na delší cesty bez zásuvky, které ale už by vedly mimo ČR, bych si bral jiný přístroj. Navíc, váha 2,25 kg je subjektivně sice na hranici, ale pořád ještě v rámci komfortní únosnosti. Notebook se mi podařilo sbalit do tašky přes rameno a neměl jsem pocit, že táhnu pytel s cementem. Pravda, do tašky se vám pak nevejde nic jiného, takže stejně musíte mít batoh, kam ostatně nacpete i velkou napájecí „cihlu“, takže nečekejte komfort ultrabooků. Ale pořád tu mluvíme o herním počítači…

Když už jsme u toho hraní, testovaná verze je jednoznačně skvělá. Číselnou analýzu procesoru i5-8300H už vám poskytli kluci, na mně zbývá subjektivní test ve hrách. Určujícím je pro mě vždy jeden ze série Total War. Můžete mít sice skvělou grafiku, ale náročnost Total Waru na procesor je nemalá a pokud jste tady šetřili, přiškrtíte si plynulost svých válek. Procesor tu v pohodě zvládal a FPS se držela blízko 60 FPS i v náročnějších scénách.

Pod 1060 nechoďte

Oproti mé domácí Y730 ovšem těží testovaná patnáctipalcová verze z grafiky Nvidia GeForce GTX 1060, která představovala oproti 1050 Ti pořádný nárůst výkonu. Čímž odpovídám na nepoloženou otázku – určitě bych upřednostnil verzi s 1060, protože si na ní zahrajete pohodlně. Zatímco 1050 Ti mi v podobné konfigurací stačí „tak nějak“ pro plné detaily v Total War: Warhammer nebo Battlefieldu V, 1060 pořád ještě představuje pohodu neřešit nastavení, samozřejmě pokud je hra dobře optimalizovaná (Kingdom Come je pro mne pořád loterie bez jistoty, že hra mi na lepším hardwaru půjde lépe).

Když k tomu přidám 16 GB RAM, vychází mi z Legion Y530 opravdu dobrý herní notebook, který jde využít jako hybridní pro ty, kteří na něm jen nehrají, ale potřebují i pracovat. Díky kombinaci procesoru, RAMky a grafiky se nezadýchává při složitější práci s Photoshopem či Premierou, což bývá občasná bolest pracovních ultrabooků. Samozřejmě, je třeba mít na paměti, že za to platíte masivní konstrukcí, o které v batohu prostě víte. Pokud byste se z nabízených konfigurací měli rozhodovat, určitě bych vyměnil 16 GB RAM za 8 GB, než abych ustupoval z lepší grafiky. S ní totiž Legion Y530 představuje překvapivě šikovný stroj, který bych si pro práci/hraní, i na cestách, pořídil.

Tagy: hw test

Zdroje: Vlastní

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.