AMD má konečně alternativu k DLSS. FidelityFX Super Resolution dorazí 22. června
zdroj: Foto: AMD

AMD má konečně alternativu k DLSS. FidelityFX Super Resolution dorazí 22. června

4. 6. 2021 17:24 | Hardware | autor: Jiří Svák |

Nvidia se svým DLSS trefila hřebíček na hlavičku. Ačkoli v první verzi si technologie prošla porodními bolestmi, od verze 2.0 se AI upscale etabloval jako slušný posilovač výkonu, který stojí buďto jen malé ústupky ve kvalitě obrazu, anebo je srovnatelný s obrazem v původním rozlišení (a v některých případech produkuje obraz i lepší než nativní render s vyhlazováním, jak ukázal například test Metro Exodus Enhanced Edition).

DLSS nicméně běží pouze na kartách Nvidia a pouze na omezeném množství titulů. Její princip, velmi zjednodušeně řečeno, totiž spoléhá na umělou inteligenci, která se takzvaně učí na datech ve vysokém rozlišení, aby poté dokázala obraz rekonstruovat z rozlišení nižšího. I když jde ve verzi 2.0 o obecnější data než přímo snímky z dané hry, je vždy třeba podporu připravit.

DLSS nejprve společnost propagovala jako způsob, jak si užít hraní ve 4K na grafických kartách, které by takové množství pixelů nebyly schopny plynule vykreslovat. Ale vzhledem k situaci na trhu s grafickými akcelerátory se nakonec DLSS hodí takřka všem – silnější kartu si v případě chybějícího výkonu dnes jen těžko koupíte.

Proto se netrpělivě čekalo, až se AMD vytasí s podobnou funkcí. Takový krok by byl atraktivní nejen pro PC hráče s grafikami AMD Radeon, ale rovněž pro mnohem větší skupinu hráčů na konzoli. PlayStation 5 a Xbox Series X/S by tak potenciálně mohly získat možnost vyššího rozlišení nebo vyššího frameratu u nastupujících titulů.

AMD se k představení alternativy odhodlalo na právě probíhajícím Computexu 2021. Technologie se jmenuje FidelityFX Super Resolution a podle popisu nespoléhá na AI, ale na „pokročilé algoritmy“. Půjde tak pravděpodobně o konvenčnější upscale, ale podrobnosti neznám, tak se raději nechám překvapit výslednou kvalitou obrazu. Tu bohužel ještě neznáme, to ukážou až nezávislé testy.

Naopak co se zisku výkonu týče, malou ochutnávku máme už teď. AMD v rámci prezentace odhalila několik srovnávacích videí s vloženým počitadlem FPS, získali jsme tak slušnou představu, co FidelityFX Super Resolution dokáže. Podobně jako DLSS má alternativa od AMD presety, kterými favorizujete buďto kvalitu obrazu, anebo FPS. Samotná firma tvrdí, že v rozlišení 4K můžeme získat až trojnásobný výkon. Samozřejmě, že jde o přirovnání provedené v tom nejlepším možné scénáři, takže je třeba ho brát s rezervou.

  AMD FidelityFX Super Resolution zdroj: Foto: AMD

Sympatické je, že technologie se neomezuje pouze na grafiky značky AMD, ale má podporovat i GPU od konkurence. Firma deklaruje širokou podporu grafik s API DirectX 11, DirectX 12 i Vulkanem, což zahrnuje karty AMD snad už od generace Polaris a zároveň i modely GeForce od Pascalu výše. Zájem o technologii vyjádřil i Intel, takže v budoucnu se dočkáme snad i podpory inteláckých grafik Xe.

Doufám, že AMD časem odhalí i další podrobnosti, zvláště co se podpory konzolí týče. Každopádně jsem zvědavý na srovnávačky, zda se AMD dokáže v obrazové kvalitě dotáhnout na konkurenci. Dozvíme se to kolem 22. června.

Nejnovější články