zavřít

Civilisté si můžou konečně oddechnout, do Arma 3 dorazilo humanitární DLC Laws of War

Windows

- Datum vydání autor: Václav Pecháček Komentáře: 0

Je pozoruhodné, že lidé odnepaměti uvalují různá pravidla a omezení dokonce i na své nejchaotičtější, nejdestruktivnější počínání – válku. Aztékové měli své rituální květinové války, samurajové kodex bušidó, a v dnešní době se zase tak nějak shodneme, že existují i morálně ospravedlnitelnější aktivity než házení chemických zbraní na civilisty. A zrovna vydané DLC Laws of War pro českou válečnou simulaci Arma 3 se zabývá právě tímhle často opomíjeným aspektem moderního bojování – ochranou civilistů, humanitární pomocí a zmrzačenou poválečnou krajinou.

Ostrov Altis bude obohacen o celou novou frakci, fikční neziskovou organizaci IDAP. Do hry tak přibude dodávka, která se dá použít jako ambulance, vozidlo pro tisk nebo obyčejný transport, spousta různého oblečení, přileb a dalších vymožeností, lékařské stany, nosítka, zkrátka všechno, co byste od humanitárně zaměřeného DLC čekali. Ovšem kromě toho přiletí ještě dron, a ten zní jako opravdová lahůdka.

Nejenže s ním budete moci bleskově přepravovat předměty na velké vzdálenosti, a to včetně lékařských pomůcek. Dokonce jeho pomocí můžete za nepřátelské linie shazovat vlastnoručně vytvořené propagandistické letáky. „Vzdejte se, bídáci, jinak ochutnáte olovo!“ napíšete, přidáte k tomu obrázek naštvaného Johna Waynea, a pak už jen připravíte dodávku na odvoz hromady složených zbraní.

Dron umí také odjišťovat miny, což je další klíčový prvek DLC. Právě likvidace skrytých výbušnin bude stát v jádru nové, přibližně pětihodinové minikampaně, v níž se ujmete pyrotechnika ve službách IDAP po skončení ostrovní války. Mezi rozhovory s investigativní žurnalistkou budete odjišťovat miny a do toho ve vzpomínkách prožívat nedávný válečný konflikt z perspektiv všech možných stran. Duševně se připravte na morálně šedé situace, v nichž vůbec nebude jisté, zda byste vlastně měli zmáčknout kohoutek.

Spolu s výše zmíněnými elementy se do hry přiřítí také šílená destruktivní síla vylepšených kazetových pum neboli „cluster bombs“. Použít jednu tuhle roztomilou věcičku nad oblastí obydlenou civilisty se automaticky rovná válečnému zločinu, protože desítky malých bombiček jsou sice vražedné, ale nikoli příliš přesné, takže se pak těžko budete vymlouvat na to, že jste tu nemocnici srovnali se zemí úplně omylem, čestné skautské. Navíc se může snadno stát, že nevybuchnou, alespoň tedy ne zpočátku – spíš explodují až dávno po válce a vezmou s sebou nic netušící obyvatele, co se mezitím vrátili domů.

Placené DLC, které si můžete pořídit na Steamu nebo skze Bohemia Store za 10 €, bude jako obvykle doprovázeno updatem zdarma pro všechny vlastníky hry. Spousta prvků, o nichž jsem se rozepisoval v minulých odstavcích, tak bude dostupná i těm, co nezaplatí ani halíř. Ale zrovna v tomhle případě by vůbec nebylo špatné sáhnout pro portmonku – nejen kvůli zajímavé a netradiční tematice, ale i kvůli skutečnosti, že velká část zisků z přímých prodejů (tedy nepočítaje různé hromadné balíčky) bude věnována Červenému kříži.

Tagy: česká hra České hry 2013

Zdroje: tisková zpráva

Novinky na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.