Máte námět či připomínku? Napište nám
Valve a EA si dokazují, kdo je silnější - odnáší to Battlefield 3
zdroj: Archiv
Byznys

Valve a EA si dokazují, kdo je silnější - odnáší to Battlefield 3

8. 8. 2011 11:46 | autor: Petr Poláček |

V polovině července se na Battlefield homepage objevil seznam prodejců (digitálních), kteří budou od října prodávat Battlefield 3 a zcela „nečekaně“ mezi nimi chyběl Steam. Nebyl to oficiální dokument, nedalo se podle něj orientovat, ale přišel zrovna v době, kdy ze Steamu zmizely tituly Crysis 2 nebo Dragon Age II, zatímco EA už nějaký ten pátek propagovala svoji vlastní distribuční platformu Origin.

Za zmizením uvedených her a zjevně i neplánovaným vydáním BF3 na Steamu se hledaly různé konspirační myšlenky, i když se zdálo a zdá pořád, že jádro pudla spočívá v prosté nedohodě EA a Steamu. EA chce všechny patche, updaty a přídavky pro své hry distribuovat skrze kanály v daných hrách, zatímco Valve chce, aby byl tento materiál distribuován přes Steam. No a v zásadě kvůli tomuhle se nakonec Battlefield 3 na Steamu letos v říjnu opravdu neobjeví (se vší pravděpodobností - je třeba nechat dveře otevřené), jak na EA fórech potvrdil svým postem nejenom jeden z vývojářů, ale i oficiální stanovisko ohledně prodeje EA her na Steamu.

Post na fóru zmiňuje, že si lze Battlefield 3 předobjednat na více než stovce digitálních shopů, které jsou, často na základě komplikovaných smluv, schopny přizpůsobit se politice EA. Až na Steam: „Bohužel, Steam přišel se sadou podmínek prodeje, které výrobce omezují v tom, jak mohou zákazníkům distribuovat a nabízet patche a jiný stažitelný obsah. Žádná jiná služba tyto podmínky neprosazuje.“

Všechno ještě není pro uživatele Steamu ztraceno, snaha o dohodu je přímo zmíněna. Těžko říci, jestli je ovšem možná, protože se zdá, že EA je jediný vydavatel/výrobce, který má s podmínkami Steamu tak vážný problém. A nedá se říci, že by alespoň částečně nebyl pochopitelný. „Každý prodejce může prodávat naše hry, ale my máme přímou odpovědnost vůči každému jednotlivci a skupině, která je hraje. Tito hráči se připojují k našim serverům a chceme jim tedy nabídnout, co nejlepší služby,“ hlásá oficiální stanovisko a dodává, že nemožnost nabízet hráčům přímo nové patche, úrovně a obecně nový obsah, snaze EA o naplnění zmíněné povinnosti vůči zákazníkům prostě zabraňuje.

Vztahy EA se Steamem/Valve se přitom vyhrotily relativně nedávno a (zatím) nepostihují všechny hry od EA, což je zvláštní. Zdá se, že zprvu se některé týmy v rámci EA požadavkům Steamu byly schopny přizpůsobit, pak ovšem přišlo celofiremní veto motivované snahou směřovat hráče skrze patche a obecně jakýkoli dodatečný obsah na Origin, novou EA platformu.

A důvod, proč se stovka digitálních prodejců nakonec EA přizpůsobí a Steam ne, je v tomto případě přímo na očích. Steam je největší, což s sebou přináší možnost určovat si na úkor jiných svá vlastní pravidla. Dokonce i na úkor EA. V tomto případě tedy platí a bude platit, že silnější pes...však to znáte. Klidně si tedy můžete tipnout, kdo nakonec povolí. Bude to Steam, nebo EA? Fight!

Na Shop.Games.cz si až do vydání hry můžete předobjednat limitovanou edici Battlefield 3 pro PC (999 Kč), Xbox 360 (1399 Kč) nebo PlayStation 3 (1399 Kč). Limitovaná edice obsahuje navíc zdarma obsahový in-game balíček Battlefield 3 Back to Karkand se čtyřmi mapami z Battlefield 2. V edici jsou i další bonusy v podobě zbraní, psích známek apod.

Nejnovější články