Sony kupuje cloudovou herní službu Gaikai
zdroj: Archiv
Byznys

Sony kupuje cloudovou herní službu Gaikai

2. 7. 2012 10:54 | autor: Petr Poláček |

Internetové tamtamy byly tentokrát poměrně přesné, co se akurátnosti informací týče, nevyšlo jim pouze načasování. Sony totiž spojení či koupi cloudové herní firmy Gaikai, za níž stojí známý herní vývojář David Perry, neoznámila na E3, ale až nyní. Celý obchod byl uzavřen k 30. červnu a Sony bude stát zhruba 380 milionů dolarů, což je o pár desítek milionů méně, než je vedením Gaikaie anoncovaných 500 milionů babek, za níž firmu chtěli ještě před pár dny prodat.

Gaikai dovršila dohodou se Sony velmi zajímavé kolečko expanzivních aktivit, z nichž velmi zajímavá je dohoda se Samsungem, díky níž budou chytré televizory této firmy v budoucnu nabízet možnost cloudového hraní bez nutnosti vlastnit konzoli nebo jiný herní hardware. Podobně zajímavá je i spolupráce Gaikai s Googlem, díky níž se stane cloudové hraní pevnou součástí nativního klienta.

Co udělá s poměrně rozsáhlou expanzí Gaikai do služeb a produktů celé řady partnerů aktuální koupě, to ukáže až budoucnost. Dá se však předpokládat, že Sony nebude chtít rozlet služby jakkoli brzdit jen proto, aby si je škudlila čistě pro vlastní potřebu. Nebylo by to logické, pokud má být streamování jakéhokoli obsahu z cloudu, hry nevyjímaje, onou hudbou budoucnosti, jak se o tom v posledních letech zhusta hovoří.

Reálný dopad celého dealu si lze asi nejjednodušeji představit v podobě streamování her a jiného obsahu v rámci nabídky služby PlayStation Network. Jestli se ale někdy časem dočkáme třeba možnosti hrát takto z cloudu nejenom nové hry, ale i starší PS2 či PSX hry, to si v této chvíli netroufnu tvrdit. Navzdory rozjuchané náladě z aktuální dohody bude ještě nějaký nezanedbatelný čas trvat, než ovoce spojení Sony a Gaikai vyroste, dozraje a budeme se do něj moci zahryznout. Nejvíce se samozřejmě nabízí plná integrace v rámci další generace konzole PlayStation, která už se pomaloučku rýsuje na obzoru.

Nejnovější články