Nintendo Wii se prodává jako ponožky
zdroj: tisková zpráva

Nintendo Wii se prodává jako ponožky

20. 11. 2006 12:12 | Byznys | autor: Redakce Games.cz |

Chtěli si vyzkoušet stanování uprostřed velkoměsta a zapojit se do pěstního dialogu se strážci zákona, ale nakonec bylo zahájení prodeje v USA nezvykle poklidné.

Tento víkend přišla na severoamerický trh kromě Playstation 3 ještě jedna next-gen konzole. V pořadí již sedmá generace herních mašinek od Nintenda, vyvíjená pod kódovým označením "Revolution" a nakonec pojmenovaná jako "Wii". S netradičním typem ovladače, s neméně tradičním jménem, které evokuje pojem "We", tedy "My", což znamená, že je tato konzole určená "všem, mě, nám". Příznivci Wii se stejně jako před pár dny příznivci PS3 naskládali pěkně do řady a s velkým předstihem vyčkávali dne D. Snad i s cílem trochu si zastřílet, porvat se, udělat si noclehárnu někde na chodníku, vyzkoušet si stanování přímo uprostřed velkoměsta a zapojit se do pěstního dialogu se strážci zákona, přesně jako jejich PS3 předchůdci. Ale nemylte se, většina z toho se tentokrát nekonala. Buď jsou fanoušci Nintenda trochu civilizovanější nebo prostě sehrál svojí roli ten fakt, že Nintendo už před časem jasně deklarovalo, že budou mít konzolí dost, skoro milion kusů hned v den uvedení a 4 miliony do konce roku.
Fronty se tedy tvořily postupně, místy sporadicky, koordinovaně a už to vypadalo, že snad ani nebude o Wii zájem. Nakonec to dopadlo úplně jinak, a to tak, že se na některé jedince stejně nedostalo, protože skladovací prostory mnoha obchodů prostě nejsou nafukovací. Plně vytížení zaměstnanci pak museli naskladňovat zásoby za pochodu. Přesto je třeba dodat a budiž to Nintendu ke cti, že zvládlo prvotní nápor fandů mnohem lépe, než předtím Sony nebo Microsoft a hned v první den se jim podařilo prodat víc konzolí Wii, než Sony Playstation 3 za celý minulý týden. Je to odhadem asi 520 000 prodaných Wii vs. 260 000 PS3 vs. 7 milionů Xbox 360 za rok a kousek. Každých 30 minut se prodá dalších 5 tisíc Wii a jestli prodeje budou pokračovat tímto tempem, dosáhne Nintendo velice rychle majoritního podílu na trhu (odhad). Je to pochopitelné, dostupných je asi 39 her, cena zařízení je nízká (nejlevnější z trojice), cena doplňků také, obchody jsou zásobeny a zájemci nemají důvod otálet. Drobnou vadou na kráse je snad jen nedostatek ovladačů, Wii-chucků (nunchuků, tj. druhé části ovladače) v některých obchodech, takže hrát věci jako je Wii Sports nebo Rayman je zatím pro mnoho lidí obtížné, ne-li nemožné.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Řečenému odpovídala i celková situace. Dlouhé fronty se tvořily například před Toys "R" Us (video 1. část, 2. část) a občas došlo i na nějakou tu tlačenici. Pak už se otevřely dveře a mohl být obsloužen první zákazník (to samé, ale jiný úhel pohledu). Když už jsme u toho, tak fotky z této akce, která byla v NYC, jsou třeba na Joystiq a podobné to bylo ještě v LA a třeba v Torontu v Kanadě. Navzdory minimálním problémům se zásobováním se příležitosti chopili i překupníci. Na e-Bay teď seženete Wii i za cenu přes 350 nebo 500 dolarů, i když v obchodě stojí normálně 250 dolarů (stačí si jen chvíli počkat). Zajímavé je, že drtivá většina kupujících do kamery neochvějně deklarovala, že si Wii chtějí ponechat pro sebe na hraní a neprodají jí, byť by na tom vydělali - a navíc, kupují i hodně her, což jistě potěší zejména vedení Nintenda.

Dodatek: Na televizi veřejné služby (naší, vaší) nám ve včerejší zpravodajské relaci (večerní) přejmenovali Wii na "Wáj-áj" -- navzdory faktu, že na zahraničních televizích ukazovali několikrát na konzoli čekající dav, jak piští pronikavé "Wíííííí íííí". V internetové verzi stejné reportáže je zase příspěvek nadepsán "Svět zachvátilo počítačové šílenství", ačkoliv jde o událost čistě "video-herní" a nadpis by asi měl být nadepsán "Svět zachvátilo video-herní šílenství" nebo čistě "herní šílenství", protože událost opravdu nemá s osobními počítači a hraním na PC co dělat. Chyba by to nebyla, pokud by ČT měla nějaké interní předpisy nastavení hesel pro shodné skupiny/témata pořadů. Ovšem dále. Počty prodaných kusů ve zmíněné reportáži jsou rovněž zavádějící, ale to se dá prominout, protože k reálným číslům se normální novinář nedostane. Abychom jenom nekritizovali, za pochvalu stojí hlavně správné použití a skloňování slova "konzole", též "s herní konzolí", "s konzolemi" a tak dále, a nikoliv "konzola", "s herní konzolou", "s konzolami", které jsou použitelné leda tak na záclony a není to v herním světě zažité.
zdroj: Joystiq

cappy

Nejnovější články