ESA podpořila kontroverzní protipirátský zákon (SOPA)
zdroj: tisková zpráva

ESA podpořila kontroverzní protipirátský zákon (SOPA)

4. 1. 2012 15:10 | Byznys | autor: Petr Poláček |

Zatímco některé herní firmy v čele se Sony, Nintendo a Electronic Arts se ke své podpoře či nepodpoře kontroverzního amerického návrhu zákona Stop Online Piracy Act (SOPA), potažmo zákona Protect Intellectual Property Act (PIPA) nechtějí v této chvíli vyjadřovat, ESA (Entertainment Software Association) se tomu nevyhýbá. Tato organizace, která zastupuje herní průmyslu „navenek“ a hájí jeho zájmy krom jiného i v politice, vyjádřila oběma návrhům zákonů svoji podporu (viz seznam podporujících organizací a firem), přestože zároveň uvedla, že si je vědoma narážek ohledně negativního dopadu na inovaci a svobodu internetu. Ty proti zákonům vznáší nejenom lidé stojící za vznikem internetu, ale i nezávislí vývojáři a zástupci Electronic Frontier Foundation, která si klade za cíl bojovat proti jakékoli snaze o omezení internetu a volného užívání moderních technologií.

ESA ve svém oficiálním vyjádření uvádí, že si uvědomuje význam technologické inovace i ochrany obsahu a nemyslí si, že tyto dvě škatulky jsou na sobě závislé. ESA tedy podporuje návrhy senátu i sněmovny, které se s pomocí SOPA i PIPA zákonů budou snažit výše uvedeného dosáhnout. Jak si to ale přeberou herní firmy, které jsou členy ESA a de facto tedy oba zákony podporují nepřímo také? Není to tak jednoduché.

Sony, Nintendo i EA minulý rok svým podpisem podpořily iniciativu více než 400 firem, které se podepsaly pod otevřený dopis Americké obchodní komory US kongresu, aby se zabýval otázkou legislativního řešení pirátství. Tento dopis předcházel návrhu obou zákonů. Žádná ze jmenovaných firem tedy, jak se zdá, přímo nepodpořila ani SOPA (nikdy na seznamu nebyla) a svoji podporu tedy ani nemohla stáhnout, jak o tom během vánočních svátků informovala některá média.

V současné situaci se firmy nechtějí ke své podpoře či nepodpoře SOPA a PIPA vyjadřovat, zřejmě proto, aby tím nebudily zbytečnou pozornost. A nelze se tomu divit, když hackerská skupina Anonymous v minulém roce hrozila útoky na Sony právě kvůli údajné podpoře SOPA. Čistě technicky vzato ale EA, Nintendo i Sony za SOPA stojí, protože patří ke členům ESA, která oba návrhy zákona podporuje. Nemusí tomu tak být, ale dokud svá případná odlišná stanoviska firmy veřejně neoznámí, nelze jim nic podsouvat. Docela dobře rozebral podstatu SOPA i PIPA a upozornil na jejich možná úskalí web tyinternety.cz. Graficky znázorněno to najdete na adrese americancensorship.org

Nejnovější články