Skupinová žaloba, které CD Projekt čelí za problémy při vydání Cyberpunku 2077, prošla po více než roce dalším stáním. Kalifornský soud během něj schválil návrh na vyrovnání ve výši více než 42 milionů korun, které připadne žalující skupině investorů. Předmětem žaloby jsou nenaplněné sliby a kontroverzní stav, ve kterém Cyberpunk 2077 na konci roku 2020 vyšel.
Pro investory, zastupované newyorskou advokátní kanceláří Rosen Law Firm, je trnem v oku především fakt, že Cyberpunk byl na minulé generaci konzolí téměř nehratelný, musel na základě toho být stažen z digitálního obchodu PlayStation a CD Projekt nakonec za hru nespokojeným zákazníkům vracel peníze v plné výši. Tvrzení polského studia o finálním stavu hry byla údajně zavádějící a ve výsledku investory finančně poškodila.
Vyjednávání o náhradě škod se nakonec předloni v prosinci zastavilo na částce 1,85 milionů dolarů, tedy zmíněných 42 milionů korun. Jeho výše však byla schválena až nyní, protože návrh údajně obsahoval tvrzení, která nebyla dostatečně podložená v přiložených dokumentech. Přepracovaná verze návrhu vyrovnání tak musela být opětovně předána ke schválení.
zdroj: vlastní video redakce
Další fáze soudního sporu přijde na řadu na jaře. CD Projekt a Rosen Law Firm reprezentující investory musejí požádat o další schválení do 28. dubna. Tedy ještě před slyšením, které je zatím naplánováno na 1. června. Jde pouze o formální dílčí krok k vyřešení a uzavření celé kauzy - s výší vyrovnání společnost souhlasila už před více než rokem, americký soudní systém ale záležitost příliš neurychluje.
Navíc je nutné podotknout, že suma, kterou CD Projekt investorům zaplatí, je spíše symbolická. Na vývoj Cyberpunku 2077 padlo přes 300 milionů dolarů (téměř 7 miliard korun). Náklady se však studiu vrátily už v digitálních předobjednávkách a s více než 20 miliony prodaných kopií je hra dávno v černých číslech.