zavřít

Retro GamesPlay: hrajeme Grand Theft Auto III

iPad iPhone Android Windows PlayStation 2 3DS VITA

- Video autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Za necelý měsíc (26. října) uplyne přesně 15 let od vydání hry, o které se nemusíme bát hovořit jako o přelomové hned z několika důvodů. Samozřejmě už před vydáním Grand Theft Auto III vyšly hry s otevřeným nebo částečně otevřeným světem či lokacemi, ale žádná z nich nebyla tak do detailů propracovaná. Žádná z nich nenabízela natolik živoucí svět v kombinaci s chytlavým vyprávěním a volností hráčova konání (ovšem bez větších následků). Žádná nenabízela tak rozlehlé „pískoviště“. Žádná neuchvátila hráče svými popkulturními odkazy a zakomponováním hudby ve hře (rádio stanice). Žádná se do té doby tak skvěle neprodávala a nestala se ikonou, kterou je celá série do dnešních dnů. Proto platí, že když se řekne GTA III, vybaví si řada hráčů první skutečnou definici moderní sandbox hry, z které hry z tohoto ranku vychází dodnes. Společně si proto ulice Liberty City a dění v nich v dalším retro gamesplayi připomeneme.

Série Grand Theft Auto byla komerčně úspěšná už díky prvním dvěma dílům, které také nabízely otevřená prostředí, ale z pohledu ptačí perspektivy. Krok směrem ke kompletně 3D prostředí byl ze strany DMA a Rockstaru odvážný a zejména z technologického hlediska velice riskantní – i proto, že primárně hra vznikala pro tehdy ještě stále relativně novou konzoli PS2 se složitou HW architekturou, jejíž zákoutí nebyla tehdy ještě dostatečně prozkoumaná. Tvůrcům z DMA Design se to však podařilo, a když v říjnu 2001 GTA III vydali, vyrazili hráčům dech. Z dnešního pohledu může hra technologicky působit skoro až primitivně, ale to jádro v podobě světa, co žije a dýchá, tam pořád je. Přesvědčit se o tom můžete s námi.

Během vysílání si s námi můžete povídat na chatu u videa přímo na Youtube

Tagy: retro gamesplay grand theft auto

Zdroje: Vlastní

Novinky na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.