„Za špatné filmy mohou videohry“, dí herec Billy Bob Thornton
zdroj: tisková zpráva

„Za špatné filmy mohou videohry“, dí herec Billy Bob Thornton

25. 11. 2010 10:21 | Téma | autor: Aleš Smutný |

Pozoruhodný názor přišel ze strany někdejšího hollywoodského prominenta a jednoho z lepších herců své generace, Billyho Boba Thorntona, jenž zazářil hlavně ve vynikajících filmech jako je Ples příšer či Muž, který nebyl. Na druhou stranu, tenhle bouřlivák nikdy neproslul jako nejslušnější dítě ve školce, a tak trochu překvapuje jeho moralistický a svým způsobem podivný názor na hry:

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

„Žijeme v době, v níž se, dle mého skromného názoru, točí nejhorší filmy v historii. Otočili (tvůrci filmů) se směrem k videoherní generaci. A tyhle hry, které můj syn neustále hraje obsahuje zabíjení lidí pro zábavu. Tradiční filmy ale v násilí obsahovaly i určité poučení, morální lekci“.

Jenže nakonec se z toho všeho trochu vyklubala i reklama na chystaný film Faster, v němž hraje vedlejší roli a je spíše ve stínu jednoho z posledních akčních hrdinů Dwaynea „Rocka“ Johnsona: „Tohle je přesně ten případ. Neděláme film, kde by byl neuvěřitelný hrdina, který prostě zabíjí a ničí věci, protože je to zábava. Ukazuje co s člověkem udělá vězení, co s ním udělá vražda“. Billy Bob tedy řekl svůj názor, ale nás by mělo spíš zajímat co znamená tohle prohlášení v sociokulturním kontextu.

Upřímně, neznamená nic. Stačí se podívat na prodeje Kinectu a PS Move. Možná, že někteří ze čtenářů ohrnou nos nad těmito „casual blbostmi“, ale z herní sféry pohybové ovladače nemůžeme vyloučit. Patří k ní a podle prodejů se staly nedílnou součástí zábavního a popkulturního kontextu. Thornton se v tuto chvíli definuje jako dinosaurus.

Společnost už si zvykla na existenci her. Jejich odpůrci už se rekrutují ze strany špatně informovaných a lehce manipulovatelných konzumentů anebo dobře informovaných konzervativních alarmistů. Nejlépe to dokumentuje samotná kinematografie, která je dle Thorntona, jenž má na triku kvalitativní zmetky jako Pevnost Alamo, či Oko dravce, v krizi.

Scott Pilgrim proti zbytku světa otevřeně deklaruje neutuchající lásku k hernímu prostředí, popkulturní odkazy na hry prostupují snímky různých žánrů, House si hraje na PSP i NDS a hlavně, a to zřejmě Thorntonovi a jemu podobným nejvíce leží v žaludku, otěže nezadržitelně přebírají generace, pro něž není herní prostředí cizí.

A abychom neudělali negativní reklamu určitě skvělé oddechové akci Faster, podívejte se na necenzurovaný trailer a zvažte sami, kolik psychologických studií na téma vlivu vězení na člověka zde najdeme a kolik inspirace GTA a Driverem se do filmu nacpalo, aniž by o tom Thornton věděl. A pozor, jen od osmnácti let pro explicitní zobrazení násilí.

Nejnovější články