Právník zadržených vývojářů z Bohemky přišel s novými detaily
zdroj: tisková zpráva

Právník zadržených vývojářů z Bohemky přišel s novými detaily

18. 9. 2012 18:43 | Téma | autor: Aleš Smutný |

Případ Ivana Buchty a Martina Pezlara z Bohemia Interactive už je mediálně dost známý (viz naše články zde, zde a zde).

Oba v Řecku zadržení vývojáři Bohemia Interactive zatím neví nic nového, ale my jsme se díky jejich právnímu zástupci, Panajotisovi Eleftheriu, který poskytl rozhovor pro Lidové noviny, dozvěděli více o detailech celého případu. Oba vývojáři jeli na Limnos na dovolenou, i díky tomu, že jej znají z tvorby Arma III (připomeňme, že před rokem se právě kvůli této skutečnosti na Limnosu zlobili) a dokonce sem jeli s cestovkou a ne na vlastní pěst.


Co se týče inkriminovaných záběrů vojenského zařízení, věc se má takto. Veškeré fotky ve fotoaparátech jsou prý ryze civilního a nezávadného charakteru. Nicméně během jízdy autem bylo natočeno video, které si vyšetřovatelé rozložili na 14 obrazů a na němž je jak vojenské letiště, tak i značka zákazu focení. Právník ale, celkem střízlivě, předpokládá, že během rychlé jízdy autem prostě značku obvinění přehlédli. Doslova říká: „Až ve chvíli, kdy zpozorovali další, přestali natáčet.“

Obvinění ze špionáže je dle právníka absurdní. Letecká základna je běžně viditelná z veřejné cesty, která vede kolem a je vidět jak letiště, tak vojenské budovy uvnitř. Cituji z daného rozhovoru pro LN: „Obvinění ze špionáže znamená, že se někdo pokusí získat a vyvézt tajnou informaci ze země. Moji klienti se nikde neschovávali ani se nesnažili vniknout do zakázaných míst. Jejich snímky tak neobsahují žádnou tajnou informaci. Je jisté, že u nich nešlo o výzvědné úmysly, ale jen o chybu. Spíše než ze špionáže by tak měli být obviněni z toho, že pořizovali snímky vojenských objektů bez povolení, což je mnohem méně závažné provinění“.

Právník obou vývojářů potvrzuje, že důvodem přehnané reakce Řeků je fakt, že je ostrov blízko Turecka (byť to má teď jiné starosti, než se hádat s Řeckem lapajícím po dechu) a hlavně celá rok stará kauza s tím, že by měl být ostrov ve vojenské hře. Celá kauza se dokonce dostala až do parlamentu.

Každopádně, právní zástupce chce nyní požádat o propuštění, aby vyšetřování pokračovalo na svobodě. Problémem totiž je, že dle řeckého práva není třeba mít nyní shromážděné důkazy během vyšetřování, ale až při případném samotném soudu. Prokurátor nyní rozhodne, zda oba Češi zůstanou ve vazbě až do začátku soudu, nebo bude stanovena kauce. Pokud by museli čekat ve vězení až do soudu, byl by to problém, protože zákon praví, že ten musí nastat do osmnácti měsíců.

Co se týče činnosti Ministerstva zahraničí, od památné a raději už neopakované věty ministra Schwarzenberga jsme toho mnoho neslyšeli. Nyní ministr zahraničí přidal pro LN další kusé konstatování: „Už na tom pracujeme, jsem průběžně informován. Bude-li nutné, s protějškem promluvím“. Nutno říci, že by občan čekal větší angažovanost ze strany svého ministerstva, leč je docela možné, že prostě jen nedostáváme informace a ministerstvo na případu pilně pracuje.

Každopádně po vysvětlení Panajotise Eleftheriu je vše zas o něco jasnější. Nyní je jasné, že velká část průběhu celé kauzy bude záležet na přístupu řeckých úřadů. Tedy zda prokurátor vyhoví žádosti o kauci, zda bude tohle vše skutečně brané jako špionáž nebo turistický přestupek z nedbalosti. A samozřejmě zde může významnou roli sehrát české Ministerstvo zahraničí, jehož činnost je momentálně nejasná. Bohužel se objevila další překážka – stávka soudců a soudního personálu. Ta bude trvat minimálně pět dní, maximálně měsíc a po dobu jejího trvání nebude rozhodnuto o tom, zda bude umožněno složení kauce. Vše se tak ještě více protahuje.

Nejnovější články