Drobná utilitka PowerStrip (600 kb) není na softwarovém poli žádnou novinkou. Přesto jsme se rozhodli o ní napsat pár řádků, neboť v sobě skrývá spoustu užitečností, které právě hráči výborně využijí. V těchto dnech byla uvolněna nová verze 3.12 (funguje ve všech verzích Windows od 9.x výše) a při této příležitosti jsme pro vás připravili článek, který vás v pěti krocích provede základními funkcemi programu a jejich nastaveními.
PowerStrip je nejčastěji spojován s přetaktováním grafických karet. Ale tím jeho možnosti pouze začínají. Pokud pracujete (hrajete) v různých rozlišeních a barevných hloubkách, s různými frekvencemi monitoru, chcete si pomocí klávesnice upravovat jas (gammu) obrazu v jakékoli aplikaci anebo třeba nastavovat hlasitost hudby, čtěte dál. PowerStrip je určitě program, který se každému vyplatí, už proto, že je v podstatě zdarma, resp.shareware. Zde ale platí - za málo peněz spousta muziky.
Menu Při instalaci se PowerStrip může nastavit tak, aby se spouštěl automaticky při startu počítače (doporučuji). Najdete jej pak v SysTray v podobě ikonky, na kterou stačí klepnout a rozbalí se základní nabídka programu, kterou ukazuje tento obrázek. Úpravy, které můžete provádět, jsou rozděleny do čtyř skupin s možností ukládat dílčí nastavení do profilů. Na obrázku vidíte nad sebou skupiny:
zdroj:
tisková zpráva
- Performance (výkon grafické karty) · - Color (nastavení barev) - Display (nastavení režimů obrazovky a jejich parametrů) - Application (přiřazení profilů jednotlivým aplikacím či hrám)
Dále zcela nahoře vidíte položku Options, která otevírá přístup k některým dalším nastavením a volbám programu. My si v následujících krocích probereme jednotlivé položky směrem odspodu nahoru, což je také v hráčské praxi asi nejrozumnější způsob, jak program použít. Pokud jste si PowerStrip již nainstalovali, můžete podle našich kroků rovnou postupovat v nastaveních svého počítače.
Krok první - nastavení výkonu Tento krok slouží hlavně k přetaktování grafické karty, případně k nastavením jejích dalších parametrů.
zdroj:
tisková zpráva
Zvolením položky Performance Profiles zobrazíme dialog, který nám zobrazí informace o nastavení grafické karty. Pro nás budou z hráčského pohledu nejdůležitější posuvníky v levé části okna, které slouží k úpravě frekvencí grafických karet a umožňují jejich přetaktování. Zde je třeba pochválit PowerStrip za to, že umí rozpoznat v podstatě všechny aspoň trochu známé grafické karty, které v posledních několika letech byly vyrobeny a tak je velice nepravděpodobné, že by vaši kartu program správně nedetekoval.
PowerStrip rovněž pozná, jaké jsou tovární hodnoty vaší grafické karty a umí ji v případě problémů uvést do původního stavu. Pokud tedy budete chtít grafiku přetaktovat, stačí posunout jezdci směrem nahoru a tlačítkem Apply ihned zkusit, zda jste to nepřehnali. Až budete mít pocit, že ždímete z karty rozumné maximum, můžete si nastavení uložit do profilu tlačítkem Save As, čímž se tato položka přidá do seznamu profilů, který je vlevo odtud. Pak jen stačí daný profil vybrat a potvrdit. Profily jsou výhodné v tom, že jich můžete mít libovolný počet a snadno mezi nimi můžete přepínat. Pokud máte chuť a víte, co děláte, můžete si pohrát i s ostatními parametry, které jsou v pravé horní části dialogu. Pokud ne, nechte je být.
Pokud se dostanete při nastavování do potíží, že třeba zmizí obraz, stačí se klávesou Escape vrátit zpět do předchozího stavu anebo při startu počítače podržet klávesu Ctrl, díky níž se PowerStrip načte s původními hodnotami a nikoli s vašimi upravenými.
Krok druhý - nastavení barev Tento krok není pro běžného hráče her nijak podstatný. Využijete jej spíše v grafických aplikacích, kde chcete vyladit přesné barevné podání na monitoru apod. Pokud ale máte třeba starší monitor s tmavým obrazem, budou se vám úpravy obrazu v tomto kroku asi hodit.
zdroj:
tisková zpráva
Zvolením položky Color Profiles se dostáváme k dialogu, který se vztahuje k nastavením barev na monitoru. Konkrétně zde můžete nastavovat gammu, jas (Brightness), kontrast a teplotu barev (Temperature) pomocí čtyř jezdců. Tlačítka pod nimi slouží k návratu na původní hodnoty (Reset), ale i ke zvolení, s kterou barevnou složkou se bude právě hýbat (buď se všemi naráz, anebo pouze s jednou z nich). Dole pak ještě najdete další možnosti včetně možnosti přepnutí z lineárních průběhů barevného podání na parabolické (Apply adjustments to non-linear ramp).
Podrobněji se nebudeme volbami zabývat, pro náš hráčský pohled na věc tohle bohatě stačí a předpokládám, že ani nebude třeba tato nastavení oproti standardním nijak měnit. Hodit se ale může třeba nastavení gammy, jasu a kontrastu v případě, že vlastníte starší monitor, který je již vypálený, nastavení jeho ovládacích prvků již nestačí a obraz je tmavý i tehdy, když jej vybudíte na maximum. Samozřejmě si můžeme své nastavení ukládat do barevných profilů a snadno mezi nimi přepínat.
Krok třetí - nastavení obrazovky Pokud máte na počítači nainstalováno více her, většinou každou hrajete v jiném rozlišení, s jinou bitovou hloubkou apod. Je tedy potřeba přepínat mezi různými rozlišeními. Tento krok slouží k tomu, abyste si pro každé používané rozlišení nastavili parametry obrazu, jak se vám nejlépe hodí a abyste mezi zobrazovacími režimy mohli snadno přepínat.
zdroj:
tisková zpráva
Položka Display Profiles otevírá dialog, jenž slouží k nastavení parametrů obrazu v různých rozlišeních. Zde je ukládání jednotlivých voleb v podstatě praktickou nutností a v nich je i význam tohoto dialogu, který přepínání mezi nimi předpokládá. Vlevo nahoře zvolíte barevnou hloubku, vpravo si vyberete z dostupných rozlišení, které zvládá váš monitor a pod tím si nastavíte obnovovací frekvenci, na níž chcete obraz používat. Doporučuje se frekvence 85 Hz a vyšší, rozhodně byste neměli jít pod 75. Tohle je z velké části záležitost vašeho monitoru a jeho kvalit.
Tlačítko Advanced timing options slouží k otevření uživatelských voleb pro nastavení obnovovacích frekvencí a geometrie obrazu. Až jste s nastaveními spokojeni, uložte si profil. Pak nastavte jiné rozlišení a jeho parametry. Tohle proveďte pro všechna rozlišení, která při práci i hraní používáte. Tím zajistíte, že programy (hlavně to dělají hry) automaticky při změně rozlišení použijí to nastavení, které jste pro dané prostředí navolili v tomto dialogu.
Krok čtvrtý - přiřazení profilů aplikacím Jste v pracovním režimu, kdy grafiku provozujete na standardních taktovacích frekvencích, používáte maximální rozlišení, které vaše karta umí v 32bitové barevné hloubce. Nyní si představte situaci, kdy chcete spustit třeba Counter-Strike. Tam jde o co nejvyšší framerate. Tudíž nataktujete grafiku na maximální výkon, přepnete se do nižšího rozlišení, chcete trochu zesvětlit obraz a stačí vám 16ti bitová barevná hloubka. Není problém, navíc se vše dá automaticky nastavit při spuštění Counter-Striku.
zdroj:
tisková zpráva
Položka Application Profiles dovoluje formou jednoduchého dialogu sjednotit v předchozích krocích vytvářené profily a přiřadit je ke spouštění konkrétních aplikací. Postup je následující: Nejprve vybereme aplikaci, ke které chceme profily přiřadit. K tomu slouží první pole v levé horní části dialogu, resp. tlačítko vpravo od něj, kterým nalistujete spouštěcí soubor či jeho zástupce. Pak už jen stačí přiřadit některý z profilů, které jste si předtím vytvořili. To provedete v dalších polích v levé části dialogu. První pole slouží k výběru profilu s parametry obrazovky (rozlišení, obnovovací frekvence), druhé k výběru barevného profilu (barevné podání, jas,. kontrast, gamma) a třetí k přiřazení profilu výkonnostního (přetaktování grafiky). V pravé části okna pak lze ještě povolit či zakázat další volitelné parametry. Profil můžete uložit.
Celý proces v tomto okně zajistí, že se při spuštění Counter-Striku automaticky přetaktuje grafická karta, zesvětlí obraz a použije rozlišení, barevná hloubka a frekvence tak, jak jsem uložil v daných profilech. Tímto způsobem si tedy můžete snadno nastavit každou hru (či program) tak, jak potřebujete a spouštět jej přesně podle svých požadavků, čímž zmizí neustálé laborování, které spouštění her provází.
Krok pátý - užitečné klávesové zkratky Určitě znáte multimediální klávesnice. Jsou zbytečně velké a drahé. Jediné, co se mi na nich líbilo, byla možnost pomocí kláves měnit hlasitost hudby. Teď už to umí i moje „obyčejná“ klávesnice, ba co víc - umí i měnit jas obrazu anebo třeba taktovací frekvence grafické karty. A může toho umět mnohem víc, i když mně tohle stačí.
zdroj:
tisková zpráva
Posledním krokem, kde budeme něco nastavovat, je dialog, který vyvoláme volbou Options - Hotkey Manager. Zde si můžete přiřazovat klávesové zkratky různým užitečným činnostem. Z hlediska hráčů her opět vyzdvihněme již zmiňovanou možnost změny hlasitosti. Stejně tak každý hráč rád uvítá změnu gammy, čili v podstatě světlosti obrazu, která se v řadě her nastavuje vyšší než při práci apod. Tohle a ještě řada dalších užitečných akcí je s PowerStripem možná pohodlně pomocí kláves (jejich kombinacemi), které si pro tyto funkce sami vyberete. Samozřejmostí je možnost vrácení původních hodnot apod. Co chtít víc?
Závěr PowerStrip v nové verzi 3.12 je opravdu výjimečně užitečný program, který by neměl chybět na žádném počítači, tím méně na herním stroji. Nejen, že dovolí vyladit výkon i kvalitu v libovolném prostředí a optimalizovat je pro konkrétní aplikace, ale dokáže zpřístupnit i funkce, které používání počítače a jeho periferií zpříjemní. Náš přehled byl jen stručným průvodcem do začátku, program toho umí ve skutečnosti o dost víc. Nevidím důvod, proč PowerStrip nepoužívat. Díky svému rozhraní jej zvládnou v potřebné míře i začátečníci.
|