Máte námět či připomínku? Napište nám
Podle Kaze Hiraie PlayStation 3 ještě dech nedojde
zdroj: Archiv
Téma

Podle Kaze Hiraie PlayStation 3 ještě dech nedojde

9. 6. 2011 20:52 | autor: Aleš Smutný |

V poměrně obsáhlém rozhovoru pro Guardian odpovídal Kaz Hirai na spoustu věcí ohledně Sony, PSN, PS3 a PS Vita, nicméně nejzajímavější je asi jeho pohled na současnost a budoucnost PS3, kterou už spousta lid posílá spolu s X360 do „důchodu“.

Zvětšit zdroj: Archiv Hirai ovšem s tímto nesouhlasí. „Jednou z věcí, o níž jsme vždy mluvili, je desetiletý životní cyklus. Když jsme PS3 v roce 2006 vydávali, jednou z otázek byla ta, proč investujeme tolik peněz do vybavení, které je v základě jen herní konzolí. Tehdy jsem konstatoval, že se díváme těch deset let dopředu. Chtěli jsme mít jistotu, že se dokážeme adaptovat na nové technologie. Spousta lidí tomu nevěřila“.

Hirai pokračuje: „Jasným faktem ale je, že PS3 se postupem času zlepšovala. Nejbližším případem je náš upgrade, který ji dělá kompatibilní s 3D, což jiné konzole nedokáží. A ještě dnes je v PS3 spousta prostoru na vylepšení. To je, opakuji, vlastnost, jíž jsme jí dali do vínku jak v oblasti pokročilosti technologie, tak investice do komponent. O PS3 uslyšíte spoustu věcí, ale určitě neuslyšíte, že jí ujíždí vlak“. Nu, v něčem má Hirai pravdu, v něčem (ve své pozici pochopitelně) lehce přikrášluje realitu. Je faktem, že desetiletý životní cyklus v době vydání nebyl nereálný, vždyť se podívejte na PS2. Jenže tempo vylepšování technologií narůstá a nezdá se být pravděpodobné, že by PS3 dokázala držet dech s top konzolemi po celou dekádu.

Co se týče investic, byly nemalé a šušká se, že teprve nedávno se začal samotný hardware vyplácet. Nicméně na to Hirai velmi výstižně dodává, že nikdy nejde jen o prodej hardwaru, ale všeho přiřazeného, tedy i softwaru, služeb apod. Teprve pak prý můžeme posuzovat profit platformy. A v této oblasti už je PS3 celkem profitabilní, byť ně takovým úspěchem, jako její starší sestra.

Pravdou je, že Hirai ohledně možnosti užívání PS3 do dekádu vlastně nijak neplácá do větru. Sotva bude i v roce 2016 hlavní konzolí Sony. Na to je technologický pokrok moc rychlý. Ale může velmi pohodlně převzít nedávnou roli PS2, možná ještě lépe. Stále půjde o užitečný, multifunkční nástroj s BR přehrávačem a širokou herní základnou. Pro svou roli multifunkčního přehrávače bude stále užitečná a pokud budou narůstat funkce přidružené k PSN, dokáže si PS3 udržovat nějakou hodnotu ještě hodně dlouho. A lidé si budou chtít zahrát některou z tak dobrých her dneška, zítřejšího včerejška, pouštět BR disky a třeba si i hrát s PS Move. Takže ano, PlayStation 3 před sebou ještě může mít pět veselých let života Je ale otázkou, kolik z nich se bude dělit o přízeň s mladším příbuzným.

Nejnovější články